úvod

Po cestách v kantonu Graubünden nás provází železnice – jedna z neznámějších ve Švýcarsku, jedinečná Rhétská dráha, jejíž první úsek Landquart–Klosters vybudovali Švýcaři pro dopravu pacientů do sanatorií v Davosu již v roce 1889. Dnes jsou úseky Albula a Bernina Rhétských drah dokonce zapsány na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Bližší informace naleznete na www.rhb.ch.

​

Výlet nostalgickým vláčkem Rhétské dráhy

Žádný dědeček, tatínek ani chlapeček neodmítne výlet vláčkem a co teprve, když se jedná o nostalgický vlak, jehož některé vagony jsou více než 100 let staré a dva z nich jsou dokonce otevřené – tedy doslova fotografický ráj. Vlak ještě na těch nejkrásnějších vyhlídkách zpomalí, abyste si je mohli řádně užít. Vyjížďky tímto historickým vlakem jsou možné od 8. 5. do 31. 10. 2021 ze stanice Davos Platz a cílovou stanicí je Filisur. Celá trasa je rovněž zahrnuta v návštěvnické kartě Davos Klosters Card a nic za ni tedy neplatíte. To ostatně platí pro celý úsek Klosters – Filisur i pro normální vlaky Rhétské dráhy.

Bližší informace naleznete zde.


Bernina Express – od ledovců k palmám

Je to jeden z nejkrásnějších přejezdů Alp: Bernina Express na trase Landquart nebo Chur / Filisur / Sv. Mořic / Valposchiavo / Tirano propojuje na točité trase a bez ozubení tři jazykové regiony a kultury. Panoramatické jízdy po tratích RhB zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO jsou nanejvýš požitkovou záležitostí. Tip: Pro více italské atmosféry se můžete vydat z Tirana do Lugana návazným autobusem Bernina Express Bus.

Bližší informace naleznete zde.


Glacier Express – nejpomalejší rychlík světa

Panoramatický výlet švýcarskými Alpami se vryje do paměti – s exkluzivními zážitky od Sv. Mořice až po Zermatt. Trasa nejpomalejšího expresu světa vede přes 291 mostů a 91 tunely. Kdo si chce užít komfort a luxus Ledovcového expresu střídměji, má v létě možnost zvolit si mezi čtyřmi vybranými zkrácenými úseky. Celá trasa je pak jen za mírný příplatek. Nechte se k tomu ještě rozmazlovat čerstvě připravenými jídly z palubní kuchyně.

Bližší informace naleznete zde.


Excellence Class v Ledovcovém expresu

Zažijte exkluzivní zážitek při jízde mimořádně luxusní cestovní třídou Excellence Class v panoramatickém vlaku Glacier Express. Nový vagon pro tuto třídu nabízí vlastní bar, garantované místo u okna, vlastní tablet s palubním informačním servisem a dopravu zavazadel z vašeho hotelu na palubu vlaku. Mimo to vás hned na nástupišti u vlaku uvítá osobní průvodce a nabídne vám drink na uvítání. Během celé cesty je poté cestujícím k dispozici bezplatné občerstvení vč. nápojů.

Bližší informace naleznete zde.


Světové dědictví UNESCO RhB

Tratě RhB Albula a Bernina zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO jsou mistrovskými díly z dob pionýrů stavby železnic postavenými před více než 100 lety. Proslulí svědkové jsou viadukt Landwasser, točité tunely mezi Bergünem a Predou nebo kruhový viadukt u Brusia. Na seznam světového dědictví UNESCO byla Rhétská dráha zapsána v roce 2008.

Bližší informace naleznete zde.


Medvědi s Rhétskou dráhou v Arose

Rhétská dráha vás vyveze z Churu vysoko do hor do městečka Arosa. Letos se tu otevře speciální medvědí areál s výběhem pro zachráněné medvědy. Arosu by neměli minout ani fandové vlaků - na pouhých 26 kilometrech vyšplhá vlak po trati Arosa Bahn o 1 000 metrů výš a jako v oblacích se budete cítit při pohledu z elegantního viaduktu Langwieser.

Bližší informace naleznete zde.


Malá Albula

Rhétská dráha má své četné a věrné fanoušky i v České republice. Jeden z nich si dokonce vybudoval na své zahradě věrnou modelovou železnici Albula a otevřel ji pro veřejnost. Malá Albula uvítá své návštěvníky i v roce 2021 termíny nejsou zatím stanoveny).

Bližší informace naleznete zde.


Bahn & Bike

Balíček Bahn & Bike (vlak a kolo) kombinujete v Graubündenu podle chuti a nálady. Vybrat si můžete z více než 4 000 kilometrů značených cyklotras a singltreků v Graubündenu. Ti nejodvážnější se na koloběžce řítí z Arosy na Litzirüti. Švýcarský Grand Canyon se zrychleně objevuje v sedle elektrokola. Nebo nastupte na kolo na Bernině. Mnoho tras vede podél sítě Rhétské dráhy, v případě unavených nohou tu můžete kdykoliv nastoupit do vlaku. RhB má v zásobě spousty příhodných nabídek pro cyklisty!

Bližší informace naleznete zde.


Bernina Express Bus

Nově se lze od února dopravit Bernina Express Busem z Tirana do Lugana. Pohodlně se jede skrz malebný Veltlin a podél známého Comského jezera, kde má své rezidence spousta hvězd a kde se točily i hollywoodské filmy. Středozemní atmosféra láká ke sladkému nicnedělání. Bernina Express Bus lze ideálně propojit s panoramatickým vlakem Bernina Express.

Bližší informace naleznete zde.


Ledovec Diavolezza na trati Bernina

Svět ledovců a železnice světového dědictví: Zažijte spektakulární cestu s Rhétskou dráhou a lanovkou k ledovci Diavolezza. Trať Bernina Rhétské dráhy patří na seznam světového dědictví UNESCO, vede impozantní trasou a bez ozubení do 2 253 m n. m. Na stanici Bernina Diavolezza stojí za to přestoupit na lanovku.

Bližší informace naleznete zde.


Sýrový bruch u ledovce Morteratsch

Ke Švýcarsku patří neodmyslitelně i ledovce. Překvapivě je dnes už neuvidíte z paluby Ledovcového expresu, jak by napovídal název, ale z Bernina Expressu. Kousek cesty nad Sv. Mořicem Vás čeká vyhlídka na ledovec Morteratsch. Následuje zastávka stejného jména a odtud se můžete vydat pěšky ke splazu ledovce a není to nijak náročná ani dlouhá cesta. Jen budete zaskočeni informacemi na informačních tabulích, jak rychle ledovec ubývá. U zastávky Morteratsch navštivte místní sýrárnu, kde si každý den od července do září, od 09:30 do 11:30, můžete vychutnat sýrový brunch (rezervace předem nutná). Hoduje se venku u jednoduchých stolů, na své si tak přijdou všechny smysly.

Bližší informace naleznete zde.


Rezervace jednotlivých úseků Glacier Express

Rezervace na panoramatický vlak Ledovcový expres (Glacier Express) je nově možná i pro jednotlivé úseky za zvýhodněnou cenu. V nabídce jsou čtyři úseky: Sv. Mořic – Chur, Chur – Andermatt, Andermatt – Brig a Brig – Zermatt. Trasu lze rezervovat obousměrně a Ledovcový expres zařadil pro letní sezónu také nový odpolední spoj.

Bližší informace naleznete zde.


Poschiavo

Zastávka, kterou by bylo škoda jen projet po trase Bernina Express, je Poschiavo. Ocitnete se v městečku s italským šarmem a nečekaně velkými paláci. Výborně se tady také najíte. O bohatství se tu postarali mimo jiné místní cukráři, kteří vycestovali do Španělska, kde učili péct sladkosti s máslem. Přineslo jim to věhlas i peníze a své honosné domy si pak postavili doma v Poschiavu. Patří jim tu celá ulice krásných domů s ještě krásnějšími zahradami v sousedství. Na hlavním náměstí můžete obdivovat architekturu a v městě najdete i menší kostnici. Bylo by opravdu škoda touto zastávkou jen projet.

Bližší informace naleznete zde.


Ledovcové hrnce v Cavaglii

Ledovce ve Švýcarsku vyhloubily i obří hrnce. Tato fascinující přírodní díla si můžete prohlédnout na zastávce stejného jména, která je rovněž na trati panoramatického vlaku Bernina Express, zastavují tady ale jen regionální vlaky. Skupina nadšenců ledovcové hrnce vyčistila a zpřístupnila návštěvníkům. Do některých tak můžete i sestoupit po žebříku. Návštěva celé ledovcové zahrady je zdarma a ocení ji i větší děti a všichni milovníci geologie a přírody. Takto obří ledovcové hrnce, které jsou zároveň i jednoduše a bezplatně přístupné, jinde ve Švýcarsku nenajdete.

Bližší informace naleznete zde.


Albula tunel v novém

Albula tunel bude rekonstruován, resp. vystavěn nový paralelní tunel. Stavba již byla zahájena a potrvá do roku 2023. Již dnes ale můžete zdarma navštívit speciální informační centrum k výstavbě tunelu, které najdete na nádraží v Predě, přímo na peronu. Pro železniční nadšence je zde unikátní možnost zorganizování prohlídky staveniště nového tunelu. Na webu RhB navíc naleznete přenost z webkamery z celé stavby.

Bližší informace naleznete zde.


Bernina Express – od ledovců k palmámVia Albula / Bernina

10 etap dálkového putování Via Albula / Bernina se přizpůsobí každému rozpoložení. Trasa je jedinečně umístěna – neustále křižuje železniční trasu zapsanou na seznamu světového dědictví UNESCO. Objevování mostů a viaduktů je skoro jako dětská hra.

Bližší informace naleznete zde.


Železniční muzeum Bergün – cestování časem k pionýrům železnice

Železniční muzeum Albula v Bergünu provede milovníky železnice a rodiny dějinami železnice v Graubündenu. Návštěvníky nadchnou staré předměty spojené se železnicí, filmy a modely. V simulátoru v legendární lokomotivě Krokodýl si můžete zkusit řídit vlak po trati Albula. Tip: to nejzajímavější ze stavby, hor, regionu a Rhétské dráhy naleznete v informačním centru „Infoarena Albulatunnel“ v Predě (10 minut od Bergünu), které nabízí možnost zážitkovou formou nahlédnout na výstavbu nového tunelu Albula. Přijďte a seznamte se s magickým světem stavby tunelu.

Bližší informace naleznete zde.


Arosa Bahn – 1 000 výškových metrů za 1 hodinu

Jízda začíná v Churu poklidně – kolem městských hradeb a věží Malteserturm a Obertor. Ale brzy je s prohlídkou města na kolejích konec – červený vlak se náhle mění v horskou železnici. Na pouhých 26 kilometrech vyšplhá Arosa Bahn o 1 000 metrů výš. Jako v oblacích se cítíte při pohledu z elegantního viaduktu Langwieser. Nechte svému volnému dni v lázeňském středisku volný průběh: Vyjeďte si lanovkou na Weisshorngipfel a dojděte k horské chatě Carmenahütte nebo na Ochsenalp. Svěží horský vzduch v graubündenském letovisku Arosa pohladí návštěvníka na těle i na duši. V roce 2014 oslavila trať na Arosu 100 let od svého založení. Byla to poslední etapa v síti tratí Rhétské dráhy.

Bližší informace naleznete zde.


Požitkářský vlak – dobroty na požádání

V kulinářském vlaku Gourmino okusíte na každé zastávce jednu specialitu. Panorama Alp a čtyřchodové menu si vychutnáte v našem pojízdném pokušení, Gourminu. Kulinářský vlak vás poveze z Churu, Davosu nebo Sv. Mořice od restaurace k restauraci. Ve vybraných restauracích vás očekávají místní speciality. Carpaccio, Capuns nebo Pudin da la Nona: ochutnejte rozmanitost Graubündenu všemi smysly. V Gourminu vykouzlí zkušení kuchaři mezi Churem a Sv. Mořicem nebo mezi Landquartem a Scuolem čerstvě připravené pokrmy pro každý mlsný jazýček. Předkrm podáváme v hradním městě Domleschg, hlavní chod v Albulatalu a dezert v Engadinu nebo naopak. Dopřejte si pastvu pro oči: uvnitř i venku.

Bližší informace naleznete zde.


Impozantní Rýnská soutěska

Ruinaulta v Graubündenu je jedna z nejvelkolepějších a nejrozmanitějších krajin v Alpách. Divoká soutěska se strhující řekou, bílými strmými stěnami a rozlehlými lesy. Za 10 000 let si Rýn mezi Ilanz a Reichenau prorazil cestu skalní horninou. Vznikla soutěska, které se právem přezdívá „švýcarský Grand Canyon“. Borovicemi olemované skalní útvary fascinují cestující vlakem, pěší turisty i raftaře z celého světa. Prozkoumejte monumentální Rýnskou soutěsku mezi Ilanz a Reichenau ve vlaku.

Bližší informace naleznete zde.


Světové dědictví UNESCO – mistrovské dílo železničního stavitelství

Více než sto let stará železniční trať přes Albulu a Berninu je, co se týče stavitelství a vedení tratě, výjimečným mistrovským dílem. Trať je harmonicky zasazena do divoké přírody a vás čeká velkolepý výlet do průkopnických časů železnice. Od července 2008 patří tratě Rhétské dráhy Albula a Bernina na seznam světového dědictví UNESCO. Dokonalé splynutí krajiny a železnice – dlouhé oblouky, rafi nované stavby, tratě vlnící se strmými údolími. Nejatraktivnější místa na trati jsou viadukt Landwasser, točité tunely mezi Bergünem a Predou nebo kruhový viadukt u Brusia. Příklad, který táhne i dnes.

Bližší informace naleznete zde.


Panoramatická mapa Rhétské dráhy

Nejnovější panoramatickou mapu s novinkami Rhétské dráhy si můžete zdarma objednat k zaslání poštou nebo stáhnout ve formátu PDF do počítače zde.Rhätische Bahn AG
Bahnhofstrasse 25
CH-7002 Chur
T. +41 81 288 65 65
E-mail: rail service@rhb.ch
WEB: www.rhb.ch