úvod

Přinášíme vám recenzi od výherce z naší soutěže, kterou jsme měli připravenou pro návštěvníky Švýcarských dnů v Praze 2015, které se konaly ve dnech 16.–19. 4. 2015 na různých místech v Praze. Bližší info o akci naleznete zde.

​

Vše pro mě začalo v obci Täsch, kde jsem nechal v podzemní garáži své auto a dále jsem pokračoval tradičním vlakem do Zermattu. Cestou z nádraží jsem se zastavil ve Vaší pobočce, kde pro mě milá a příjemná slečna měla připraveny klíče od apartmánu Brunnmatt. Vše proběhlo naprosto hladce. Poté jsem se odebral do apartmánu. Musím ocenit perfektní polohu a umístění v rámci celého Zermattu - je to opravdu blízko k nádraží, ze kterého jezdí každých 20 minut vlaky do Täsche, velmi blízko na hlavní nákupní třídu Bahnhofstrasse i k místním supermarketům.

Apartmán mě překvapil svojí obrovskou velikostí, dvěma ložnicemi i koupelnami a velikým obývacím pokojem propojeným s kuchyní. Vše bylo naprosto čisté a připravené. Největší výhodou byl nádherný výhled na Matterhorn jak z obývacího pokoje tak i jedné ložnice a terasy. Nezažil jsem nic lepšího, než obědvat či večeřet a stále se přitom dívat na nejznámější, unikátní, a takřka posvátnou horu Švýcarska.

Dalším bonusem bylo to, že 14. července 2015 uplynulo 150 let od prvního výstupu na Matterhorn a k této příležitosti se každý večer třikrát postupně rozsvěcely světla, která vyznačovala trasu prvního výstupu na tuto horu. Nezapomenutelný zážitek - i když Matterhorn byl skoro každý den zahalen někdy větším a někdy menším tradičním obláčkem či čepicí. Během svého pobytu - po celý týden pouze v Zermattu, jsem absolvoval několik výstupů z Zermattu (1 620 m n. m.) a do výšky nad 2 500 m n. m. a poté zase zpět dolů. Bylo to náročné, ale stálo to zato. Neskutečné pohledy na mohutné čtyřtisícovky a ledovce. Zcela mě uchvátila místní fauna i flóra. Viděl jsem i sviště a kamzíky.

Celý Zermatt je obklopen nádhernými modřínovými zdravými lesy. Celý týden jsem si naprosto užil i počasí bylo perfektní - kromě asi tří krátkých přeháněk bylo příjemných cca 25 °C a polojasno.

Ještě jednou děkuji za nezapomenutelný týden v Zermattu, na který budu vzpomínat celý život - byla to moje nejlepší dovolená.

Zdeněk Macek