úvod

Srdečně Vás zveme na 11. ročník mezinárodního festivalu Alpinismu, který se ve dnech 5. – 7. 12. 2014 odehraje v Praze. V nespočtu zajímavých akcí se také můžete těšit na přítomnost Švýcarska a na fotovýstavu věnovanou krásnému švýcarskému kantonu Graubünden. Tradiční mezinárodní akce vstupuje do druhé dekády své existence. Festival zůstává v krásné secesní budově Národního domu na Smíchově, nicméně přináší řadu novinek, které ho posunou o pomyslný krok dál. Ovšem to nejhlavnější zůstane zachováno – Praha se opět na tři dny stane centrem světového alpinismu, do něhož patří vedle hvězd domácí a zahraniční scény i každý z diváků, což vytváří neopakovatelnou atmosféru.

​

Přízemí Národního domu ve znamení veletrhu a odborných přednášek Hlavní změnou v rámci celkového charakteru festivalu je využití rozsáhlého přízemí Národního domu na Smíchově pro rozšíření veletržní části, která již několik let k MFA neodmyslitelně patří. Diváci se tak budou moci těšit na větší počet vystavovatelů z řad outdoodových firem a alpských regionů. Hlavní program, který zůstává ve velkém sále v prvním patře, bude rozdělen do několika delších bloků (cca 1,5 – 2 h), mezi kterými budou hodinové přestávky. V nich se následně zájemci mohou přesunout do „outdoorového přízemí“, kde na ně bude kromě zmíněných stánků čekat i velmi atraktivní doprovodný program. Ten zahrnuje nejrůznější přednášky na odborná témata z oblasti alpinistické výzbroje a výstroje a prezentace regionů – to vše spojené s diskusemi a také soutěžemi o zajímavé ceny. Pro tyto účely bude mezi stánky zřízeno menší pódium – tzv. Outdoor Stage. V prvním patře zůstávají vedle hlavního programu také fotovýstavy, které budou hned tři.

Nejlepší filmy v pátek na MFA!

Novinkou MFA je česká premiéra filmového turné European Outdoor Film Tour (E. O. F. T.), která naplní páteční program (5. 12. 2014 od 17 hod.). Diváci budou moci zhlédnout výběr celosvětově nejúspěšnějších krátkých filmů z oblasti outdooru. Stručný přehled filmů naleznete zde.

Na programu pátečního dne je i přednáška úspěšné české lezkyně Edity Vopatové a slavnostní zahájení MFA.

Sobota a neděle ve znamení hvězd

Dnes už ho můžeme nazvat kamarádem a pravidelným hostem MFA – Peter Habeler bude opět jednou z hlavních hvězd. Nestárnoucí rodák z zillertálského Mayrhofenu se letos v přednášce zaměří na jeho aktuální lezecké umění a výkony. Ve svých nejlepších letech posouval hranice alpinismu do sfér z říše snů. Společně s Reinholdem Messnerem byl při prvním zdolání osmitisícovky alpským stylem a při prvním výstupu bez použití umělého kyslíku na Mt. Everest.

Loni byl v roli diváka, letos jako jedna z hlavních hvězd. Hanns Schell ze Štýrského Hradce má na kontě rekordní počet prvovýstupů na sedmitisícovky a na Nanga Parbat se dnes vystupuje i po cestě nesoucí jeho jméno. Legenda z Buhlovy a Diembergerovy éry publiku představí své průkopnické prvovýstupy, které by i dnes při naprosto jiné výbavě horolezců nesly přízvisko „extrémní“.

Do Prahy se po dvou letech vrací nejvýraznější osobnost silné slovinské horolezecké scény – dvojnásobný držitel nejprestižnějšího horolezeckého ocenění „Zlatý cepín“ – Marko Prezelj. V roce 1992 byl oceněn se spolulezcem Andrejem Štremfeljem za famózní prvovýstup alpským stylem na jižním hřebeni Kanchenjungy South (8476 m). Zlatý cepín dostal i za první přelez severozápadního pilíře Chomolhari (7326 m), který se mu podařil v roce 2006 s Borisem Lorenčičem. Takové množství extrémních výstupů, navíc skvěle zdokumentovaných na Markových fotografiích, tvoří jasný základ pro jeden z vrcholů festivalu.

Trojici velkých jmen z Rakouska doplní slavný rodák z Wörglu Heinz Zak. Jeho život je stejně pestrobarevný, jako fotografie, kterými udivuje celý lezecký svět. Proslavil se ovšem jako extrémní lezec, slackliner, filmař, fotograf a autor několika publikací. Heinz Zak je považován za jednoho z průkopníků moderního sportovního lezení – inspiroval se zejména volným lezením v USA. Tento způsob lezení se také snažil aplikovat ve velkých alpských Hainz Zak mimo jiné patří k velmi uznávaným fotografům. Vydává vlastní publikace, kalendáře a jeho fotografie vycházejí v prestižních outdoorových časopisech po celém světě.

Zástupcem nové generace extrémních alpinistů bude v Národním domě Francouz Sébastien Ratel (28). Za svou nikterak dlouhou horolezeckou kariéru stihl deset expedic po celém světě a mnoho hodnotných výstupů v Alpách, zejména pak v okolí Mt. Blancu. Ve dvaceti letech se stal členem francouzské horolezecké reprezentace.

Na festival tradičně dorazí hosté z Nepálu – mezi nimi i Thukten Sherpa jeden z náčelníků Himalayan Rescue Association. V Praze bude analyzovat obě letošní neštěstí: smrt Šerpů pod Mt. Everestem na jaře a také podzimní nehody v oblasti Annapurny.

Česká premiéra očekávaného freeridového filmu na MFA

Mimořádně zdařilý film „Shades of Winter Pure 2014“ je dílem rakouské producentky a zároveň profesionální freeski lyžařky Sandry Lahnsteiner. Film o vášni, snech a přátelství zaujme nejen krásnými děvčaty, ale i skvělými sportovními výkony. Ve filmu uvidíte světové tváře ženského freeridu a freestyle lyžování: Matilda Rapaport (SWE), Sandru Lahnsteiner (AT), Evelina Nilsson (SWE), Melissa Presslaber (AT), Nadia Samer (CAN), Janina Kuzma (NZ), Nat Segal (AUS), Emma Dahlström (SWE), Silvia Bertagna (ITA), Camillia Berra (SUI), Nadine Wallner (AUT), Caja Schöpf (GER) a tým Nine Queens (mezi nimi je i Slovenska Zuzana Stromková). Světová premiéra filmu proběhla 9. října v Mnichově. Na MFA přijede film osobně představit Sandra Lahnsteiner a Matilda Rapaport.

Významné události a další hosté

Součástí MFA je každoročně i slavnostní vyhlášení soutěží „Ceny ALPY za Výstup roku 2014“ a také „Horolezec roku 2014“. Za celoživotní přínos alpinismu bude na pódiu Národního domu na Smíchově předána opět prestižní trofej „Pražský křišťálový cepín“.

K MFA tradičně patří i křty nových publikací. Podpisové akce zde s novou knihou bude mít Radek Jaroš a také autoři dvou publikací vydaných Vydavatelstvím horské literatury ALPY PRAHA – „Počasí na horách“ a kniha pohádek „Prapodivné cesty Nezmarů“.

Do Prahy se opět sjedou významní zástupci alpinistických institucí a turistických regionů z celého světa. Ke stálým návštěvníkům patří i Nepálci Ang Tshering Sherpa a Dawa Steven Sherpa, kteří diváky seznámí s vývojem nových trendů v horolezectví a trekingu na území Nepálu.

Tři fotovýstavy

Uvolněný prostor v Arbesově sálu, kde v minulých letech probíhal veletrh, bude zaplněn expozicí velkoplošných fotografií všech čtrnácti osmitisícovek. Korunu Himálaje si tak návštěvníci mohou virtuálně projít spolu s Radkem Jarošem – autorem všech snímků. Také v dalších dvou místnostech bude probíhat fotovýstava. V jedné bude prezentovat krásnou alpskou krajinu švýcarský region Graubünden, druhá s názvem Johann Stüdl - vizionář a objevitel Alp prezentuje počátky alpinismu v Evropě, při nichž hrál nezastupitelnou roli i pražský rodák Johann Stüdl.

Další novinky a program sledujte na www.festivalalpinismu.cz.

Štítky: Pozvánky