úvod

Být ve Švýcarsku a nevidět Matterhorn, znamená, že je třeba se vrátit. Jakkoliv si zprvu myslíte, že tahle hora vypadá na obrázku lépe než ve skutečnosti, až před ní budete stát, zatají se vám dech. A východiskem je právě Zermatt, horská vesnice, která si i přes svůj současný věhlas, který způsobil právě Matterhorn, zachovala i původní dřevěné stavby s malebnými zeleninovými předzahrádkami.

Letošní rok je pro návštěvu zvláště vhodný, protože právě letos se slaví 150 let od prvovýstupu na Matterhorn, který poprvé zdolal Brit Edward Whymper s dalšími šesti odvážlivci. Prvovýstup skončil ale tragicky a zpět se vrátili jen tři. O celé historii se můžete dozvědět více v místním muzeu, na toto téma se letos na Riffelalpu bude hrát i divadelní představení. Z Zermattu můžete vyjet také na nejvyšší stanici lanovky v Evropě na Malý Matterhorn a pokud jste zdatní, můžete odtud zdolat i nejbližší čtyřtisícovku Breithorn. Každému je ale nad cílovou stanicí dostupná vyhlídková terasa a také ledovcová jeskyně.

Mezi hlavní atrakce patří ozubnicová dráha na Gornergrat, odkud se Vám naskytne jedinečný výhled na masiv Monte Rosy, jehož součástí je i nejvyšší hora Švýcarska Dufourspitze. Zermatt prostě při své návštěvě Švýcarska nemůžete vynechat.

Je také dobré vědět, že Zermatt je střediskem bez automobilového provozu. Autem můžete dojet do Täsche a odtud pak pokračujete vlakem, pro přestup je tady vše připraveno, jako na letištním terminálu. Do Vašeho hotelu v Zermattu Vás pak zaveze od nádraží elektrobus.

A ještě jeden tajný tip, pokud tady budete ubytovaní, nenechte si ujít ranní východ slunce na Matterhornu, kdy slunce vychází , Vám řeknou na recepci každého hotelu a pokud nemáte výhled na Matterhorn přímo z pokoje, stačí zajít na most vedoucí od kostela. Celé přírodní představení trvá asi 15 minut než se Matterhorn osvětlí od špičky až k úpatí.

Bližší informace naleznete na webu www.zermatt.ch.

​

Švýcarské středisko ZermattJedno z top středisek Švýcarska, které střeží hora hor jedinečný Matterhorn.
Nejoblíbenější výletní místa jsou pak Malý Matterhorn, nejvýše položená stanice lanovky v Evropě. Gornergrat s výhledy na Matterhorn nebo Rotthorn, ze kterého se zpět do Zermattu můžete vydat gourmetskou stezkou. Nevynechte ani návštěvu místního muzea. Při letní dovolené Vám dobře poslouží jízdenka Peak Pass.

Bližší informace naleznete zde.


Výstup na Breithorn ve ŠvýcarskuPokořte svou čtyřtisícovku

V Zermattu se nachází jedna z nejsnadněji schůdných čtyřtisícovek mezi alpskmi vrcholy – Breithorn. Na výstup se vyráží z Zermattu s horským vůdcem a celý výstup i se zpáteční cestou zabere 3–4 hodiny. Výstup mohou absolvovat také děti od 12 let a cena není vůbec nijak závratná.

Bližší informace naleznete zde.


Zermatt na vozíčku, Gornergrat ve ŠvýcarskuZermatt s vozíčkem

I když je Zermatt horským střediskem, kde se tu a tam nacházejí prudká stoupání a klesání, mohou se hosté s omezenou pohyblivostí nebo s vozíčkem v klidu dostat na veškerá turistická místa bez problému. Problém není například ani cesta na Gornergrat, který nabízí nádherný výhled na Matterhorn a okolí.

Bližší informace naleznete zde.

Zermatt, Švýcarsko, Sleva, slevová karta,Slevová karta Quality Card v Zermattu

Horské středisko Zermatt ve spolupráci s Zermatt Apaprtment Association si pro své návštěvníky, kteří jsou ubytovaní v apartmánech nebo horských chatách, připravilo slevovou kartu Quality Card. Karta svým držitelům nabízí řadu výhod a slev během jejich pobytu v Zermattu, včetně slevy na Gornergrat.

Bližší informace naleznete zde.


Znovuotevření vysokohorské chaty Hörnlihütte

Horská chata Hörnlihütte se znovu otevřela v červenci 2015, právě včas na 150. výročí prvovýstupu na Matterhorn. Hörnlihütte využívá řada horolezců jako výchozí bod pro výstup přes Hörnli Ridge. Nová Hörnlihütte (3 260 m n. m.) splňuje veškeré standardy vysokohorské turistiky v oblasti energetiky, funkčnosti, zásobování vodou a zajištění všech potřeb moderního horolezce.

Bližší informace naleznete zde.
Zermatt v zimě.Zermatt Tourism
Bahnhofplatz 5
CH-3920 Zermatt
T. +41 27 966 81 15
F. +41 27 966 81 01
E-mail: info@zermatt.ch
WEB: www.zermatt.ch