úvod

Zůstáváme v kantonu Graubünden, ale přes průsmyk Flüela sjíždíme do údolí Innu, tedy do Engadinu. Název je rétorománský, protože právě tady jsme v oblasti, kde je tento jazyk, kterým hovoří jen necelé procento Švýcarů, stále živý. V údolí nás okouzlí malebná městečka a vesnice s omítanými domy a sgrafitovou výzdobou. K nejkrásnějším patří vesnice Guarda a městečko Scuol. Proti proudu řeky dojedeme až do Svatého Mořice, další ikony Švýcarska s nádhernou krajinou tyrkysově modrých jezer. Ochutnat je třeba místní speciality – capuns, pizokels nebo engadinský ořechový dort.

Bližší informace naleznete na www.engadin.com.

​
Podívejte se také na osobní tipy návštěvníků Dolního Engadinu a blízkého okolí, které naleznete v naší rubrice My Perfect Swiss Day.

Autentičnost nepotřebuje inscenaci

Vesnice Sent pod Engandinem je vzorovým příkladem rétorománské kultury. A je to všude slyšet i cítit, dokonce i na jazyku. Tradičnímu řemeslu dominují živé uličky. Krajina mezi Val Sinestra a Val d'Unina je chvílemi líbezná, chvílemi dramatická a oblíbili si ji jak pěší turisti, tak bikeři.

Bližší informace naleznete zde.


#PIZstürmer – zdolejte vrchol, získejte dárek

Region Dolního Engadinu si pro vás v létě připravil soutěžní výzvu – vydejte se na jeden z vybraných vrcholů nad údolím řeky Inn (Crap Putèr, Munt la Schera nebo Piz Clünas), sdílejte vaše fotografie z vrcholu na Instagramu a Facebooku s hashtagem #PIZstürmer a v místní turistické kanceláři (Scuol, Zernez, Sent, Ftan nebo Guarda) si vyzvedněte svou výhru.

Bližší informace naleznete zde.


Gourmet Festival ve 2.500 m n.m.

Již po páté se ve dnech 2. – 3. 7. 2021 na Alp Trida u Samnaun koná festival pro všechny milovníky dobrého jídla. Pochoutky tu pro Vás uvaří přední kuchaři z regionu a vaše děti do 7 let mohou ochutnávat zcela zdarma, děti ve věku 8 – 16 let zaplatí vstupné CHF 17,- a dospělí CHF 25,-. Lanovku, kterou se ze Samnaun dostanete na Alp Trida mají všichni ubytovaní v ceně v rámci návštěvnické karty Samnauer Gästekarte.

Bližší informace naleznete zde.


Lázeňské městečko Scuolu blízko Národního parku ŠvýcarskaLéto ve Scuolu

Malebné lázeňské městečko s 11 minerálními prameny, kouzelnými domy se sgrafitovou výzdobou a termálními lázněmi láká k odpočinku. V okolí můžete podnikat i řadu výletů, např. do blízkého a jediného Národního parku Švýcarska nebo do kouzelného místa S-charl, či na Motta Naluns. Scuol má pro ubytované v létě speciální balíčky, které zahrnují místní dopravu i vstup do lázní.

Bližší informace naleznete zde.


Samnaun – bezcelní zóna ŠvýcarskaSamnaun – jediná bezcelní zóna Švýcarska

Vesnice, sestávající ze čtyř částí, je mimo výhodných nákupů benzínu, kosmetiky a alkoholu, známá nabídkou pro lyžaře. V posledních letech se ale významně uchází i o přízeň bikerů a letních turistů. Letní nabídka pro ubytované je tady opravdu velkorysá – mají lanovky pro sebe i kolo zdarma, k tomu i vstup do muzea a vodního světa Alpen Quelle a také výlety s horským vůdcem do okolních hor.

Bližší informace naleznete zde.


Kouzelné údolí s klášterem Val Mustair ve ŠvýcarskuKouzelné údolí Val Müstair

Krásné údolí, na jehož vstupu v Zernez vás vítá návštěvnické centrum národního parku. Téměř u italských hranic láká perla románské architektury – benediktinský klášter St. Johann ve Val Müstair, který je zařazen na seznamu památek UNESCO. Celé údolí je navíc biosférickou rezervací a můžete tady ochutnat místní, zaručeně přírodní produkty od pálenky přes klobásky až po bio čaje z bylinek z místních luk.

Bližší informace naleznete zde.


Krásná vesnička Guarda s titulem švýcarská vesnice rokuVesnička spojená s postavou Schellen-Ursli

Schellen-Ursli, hlavní hrdina stejnojmenné dětské knížky, žil v romantické vesničce Guarda, která se honosí i titulem švýcarská vesnice roku. Domy jsou bohatě zdobené sgrafity a pocházejí převážně ze 17. století. Vesnice leží na terase nad údolím Innu a nabízí překrásné výhledy. A to i na další významný bod v údolí – na hrad Tarasp. Hrad je přístupný pro veřejnost a doplňuje ho vesnice se skvělou kulinářskou nabídkou.

Bližší informace naleznete zde.


Lanovky pro ubytované zdarma

Ubytovaní v Samnaun se mohou v létě těšit na dopravu lanovkami zdarma. Při check-inu dostanou ubytovaní totiž návštěvnickou kartu All-inklusive Samnaun, se kterou mohou cestovat vybranými lanovkami zdarma. Ke kartě navíc dostanou řadu dalších výhod. Ubytovaní v blízkém regionu Scuol mohou využít karty Gästekarte Engadin Scuol, se kterou mohou čerpat řadu výhod.

Bližší informace o kartách naleznete zde.


Švýcarský národní park

V malebném kraji Unterengadin se rozkládá jediný švýcarský národní park o ploše 172 km. Je proslulý bohatstvím alpské fauny i flory v téměř nedotčené přírodní krajině. Dne 1. srpna 2014 oslavil národní park své sté jubileum a v současné době nabízí několik různých pěších tras, od jednoduchých až po několikadenní treky. Návštěvnické centrum naleznete ve vesnici Zernez.

Bližší informace naleznete zde.

Klášter St. Johann, Engadin, Val Müstair, na seznamu UNESCO

Klášter St. Johann v údolí Val Müstair v Graubündenu je nejvýznamnější církevní stavbou ve Švýcarsku z doby před přelomem prvního tisíciletí a od roku 1983 je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Historie kláštera sahá více než 1 200 let do minulosti a klášter dodnes obývají benediktinky. Oblíbeným tipem na výlet je okruh kolem tohoto kláštera – „Senda Val Müstair“.

Bližší informace naleznete zde.


Pivni festival a degustace regionálního piva Tschlin

Při své dovolené v Dolním Engadinu si nenechte ujít možnost ochutnávky piva v místním pivovaru Bieraria Tschlin ve vesnici Martina. Během degustace na vás také čeká ochutnávka místních special z řad sýrů, masa a ořechového koláče. Degustace je možné se zúčastnit každý čtvrtek a rezervaci místa je nutné provést nejpozději den předem. Kromě degustace se letos můžete také těšit na místní pivní festival v sobotu 23. 10. 2021.

Bližší informace naleznete zde.


19. Nationalpark Bike-Marathon

Poslední sobotu v srpnu, 28. 9. 2021, se v Dolním Engadinu uskuteční 20. ročník cyklo závodu Nationalpark Bike-Marathon. Na hlavní trase Vallader s délkou 137 km začínající a končící ve Scuolu čeká závodníky cesta Švýcarským národním parkem po značených cyklostezkách a trasách pro pěší turisty. Závod nabízí i lehčí trasy z Val Müstair (103 km) a z vesnice S-chanf (47 km). Nationalpark Bike-Marathon je největší cyklo závod kantonu Graubünden a je součástí švýcarského závodního seriálu GARMIN BIKE MARATHON CLASSICS.

Bližší informace naleznete zde.


Lanový park v Sur En

Pokud během své letní dovolené hledáte trochu akce a adrenalinu, navštivte místní lanový park ve vesnici Sur En poblíž Scuolu. Park nabízí 9 tras různých obtížností pro malé i dospělé o celkové délce přes 1000 metrů. Specialitou tohoto parku je trasa, na které vás čeká jízda po laně se speciálně upevněným kolem nebo seskok na laně z výšky 17 metrů. Hned u lanového parku se nachází kemp s bazénem.

Bližší informace naleznete zde.


Terenní koloběžky ve Scuolu

Vyzkoušejte v letní sezoně jízdu terénními koloběžkami ve Scuolu. Hned u nádraží nastoupíte na lanovku, která vás vyveze na Motta Naluns, kde si zapůjčíte koloběžky s helmou a spustíte se dolů po 10 kilometrové panoramatické stezce vedoucí přes vesničku Ftan zpět do Scuolu. Jízda vám zabere ca hodinu, ale na tento zážitek počítejte s rezervou na zastávky s nádhernými výhledy na okolní vrcholy hor.

Bližší informace naleznete zde.Engadin Scuol Samnaun, Val Münstair v ziměSamnaun mapa

Tourismus Engadin Scuol Samnaun Val Müstair AG
Stradun
CH-7550 Scuol
T. +41 81 861 88 00
E-mail: info@engadin.com
WEB: www.engadin.com