úvod

Na dračí horu Pilatus ve výšce 2.132 m n. m. se můžete vydat buď kabinkovou lanovkou z Kriensu na Fräkmüntegg a dále visutou lanovkou Dragon Ride, nebo z Alpnachstadu nejstrmější zubačkou světa. Nahoře vás očekávají neuvěřitelné výhledy na Lucernské jezero a švýcarské Alpy až k Černému lesu a pohoří Jura. V hotelech Pilatus Kulm a Bellevue se veškeré vaše sny stanou skutečností. Držitelé jízdenky Swiss Travel Pass mají 50% slevu na jízdenku na Pilatus.

​

Podívejte se také na osobní tipy návštěvníků Pilatu a jeho blízkého okolí, které naleznete v naší rubrice My Perfect Swiss Day.

Dračí stezka na Pilatusu

Z galerie mezi horským hotelem Bellevue a historickým hotelem Pilatus Kulm lze vyjít do dračí stezky, jež se nachází ve skále vrcholku Oberhaupt na Pilatusu. Pokud se nechcete projít celou dračí stezkou, okruh trvá kolem 30-ti minut, můžete vyjít zkratkou přímo před hotel Pilatus Kulm. Během okružní trasy se vám otvírají překrásné výhledy na Lucernské jezero a Švýcarské Alpy.

Bližší informace naleznete zde.


Kozorožčí safari na Pilatusu

PILATUS-BAHNEN si od června do října připravily pro své návštěvníky aktivitu ve formě výpravy do místní kolonie kozorožců s průvodcem. Výpravu je nutné předem zarezervovat a začíná se již den před vlastní výpravou večeří s průvodcem. Druhý den ráno vás čeká krátká horská turistika za kozorožci a poznávání života místních kozorožců následovaná brunchem a cestou zpět.

Bližší informace naleznete zde.


Nejvyšší vyhlídka Tomlishorn

Na Pilatusu máte možnost vyjít na tři vrcholky – Esel (osel), Oberhaupt a Tomlishorn. Za půl hodiny dosáhnete 2.132 metrů vysoký, nejvyšší vrcholek Tomlishorn. Podél cesty se nachází květinová a rostlinná stezka se sto různými rostlinami, jež jsou popsány na tabulkách v němčině, angličtině a latině. Na trase vás očekávají nezapomenutelné výhledy na Švýcarské Alpy a jezera. Při troše štěstí, především brzo ráno nebo večer, uvidíte i volně se pasoucí kozorohy. Na Pilatusu jich žije okolo stovky.

Bližší informace naleznete zde.


Stezka korunami stromů

Vydejte se za poznáním místní fauny do výšin. Na mezistanici Fräkmüntegg po cestě na Pilatus vás čeká nová atrakce v podobě naučné stezky korunami stromů. Na stezce je umístěno celkem 13 speciálních „hnízd“ a v šesti z nich naleznete naučné informační tabulky v němčině a angličtině, které vám představí flóru a faunu vrcholu Pilatus. Stezka je navíc přístupná zcela zdarma a nabízí tak jedinečný zážitek všem.

Bližší informace naleznete zde.


Dragon Glider

Ze stanice gondolové lanovky v Kriens dosáhnete mezistanici Krienseregg pěšky za zhruba hodinu a za zhruba další hodinu a půl dojdete na stanici Fräkmüntegg. Kdo se chce pouzet kochat alpskými panoramy bez nějaké větší námahy, dojede za zhruba 30 minut gondolovou lanovkou z Kriense na stanici Fräkmüntegg, kde vás u největšího lanového parku centrálního Švýcarska očekává nezapomenutelný zážitek na atrakci Dragon Glider. Během pozvolné jízdy lesem se vznášíte jako pták mezi stromy a budete automaticky zabržděni.

Bližší informace naleznete zde.


Lanový park při cestě na Pilatus

Největší lanový park centrálního Švýcarska se nachází na dračí hoře Pilatus, v lese na stanici Fräkmüntegg, přesto s překrásnými výhledy na jezero čtyř kantonů a švýcarské Alpy. Z Kriensu (10 minut od Lucernu) vás tam doveze kabinková lanovka za 30 minut. Ve výšce 1.416 m n. m. mohou děti od 8 let a dospělí vyzkoušet 10 okruhů různé obtížnosti a zvýšit si hladinu adrenalinu při skoku z výšky 20 metrů. Na malé návštěvníky od 4 let čeká speciální okruh.

Bližší informace naleznete zde.


Přenocování v zavěšených stanech

PILATUS-BAHNEN si pro vás připravily novou možnost ubytování – přenocování v zavěšených stanech Tree Tent poblíž stanice lanovky Fräkmüntegg. V ceně ubytování máte již jízdu lanovkou z Kriens na Fräkmüntegg a zpět, exkluzivní vstup do lanového parku, večeři ve formě grilování a snídani v blízké restauraci u lanovky. Kapacita jednoho stanu jsou 2 dospělí a jedno dítě nebo 1 dospělý a 2 děti.

Bližší informace naleznete zde.


PILU-Land na stanici Krienseregg a stezka vřesovištěm

Na mezistanici panoramatické kabinkové lanovky z Kriens (10 minut od Lucernu) na horu Pilatus, Krienseregg, se nachází nejen velké hřiště PILU-Land, ale nově i naučný dračí okruh místním vřesovištěm. Na okruh si rezervujte zhruba 1,5 hodiny, během kterých navštívíte celkem 11 stanovišť s informacemi o flóře a fauně v Krienském vysokohorském vřesovišti. Ve stanici Krienseregg lze za symbolickou cenu koupit PILU-knížku, do níž děti na každém stanovišti vlisují písmenko a na konci okruhu získají řešení hádanky, které když předloží v restauraci Krienseregg, dostanou nápoj zdarma. Během cesty také potkáte čarodějnický domek s ilustrovaným příběhem o vřesové čarodějnici a jejím kouzelném nápoji. Po krátké části stezky si zkusíte jít i na boso a zažijete tak stezku všemi svými smysly. Na stanovišti z doby ledové pomocí diafilmů zjistíte, jak vypadalo místní vřesoviště před 20.000 lety a na grilovacím místě doplníte své síly.

Bližší informace naleznete zde.


Ohniště a grilovací místa

Co by mohlo být hezčí než si vychutnat vlastnoručně připravené jídlo v největší kuchyni světa? Venku u ohniště nebo grilovacím místě. Ať už se jedná o narozeninovou oslavu, školní výlet nebo rodinnou oslavu – kolem dětského hřiště PILU-Land najdete mnoho grilů s dřevěnými stoly a lavičkami. Jsou samozřejmě také skvělé pro piknik s batohem. Další místa pro grilování naleznete také pod lanovkou na Fräkmüntegg, na nově vybudovaném grilovacím místě Drachenalp. Dřevěný přístřešek vám může nabídnout i ochranu před horkými slunečními paprsky a na třech nových grilech si přijde každý na své. Pokud jste buřt nebo jiný grilovací proviant zapoměli, můžete ho na Drachenalp také zakoupit. Z Drachenalp se vám poté nabídne nádherný výhled na Lucernské jezero a Horwskou zátoku. Všechna grilovací místa jsou zásobena dřevem od PILATUS-BAHNEN a v případě potřeby je možné využít dřevo z okolních lesů.

Bližší informace naleznete zde.


Jízda na Pilatus zahrnuta v Tell-Passu

Jízdenka Tell-Pass je nejjednodušší způsob, jak poznat Lucern a region Lucernského jezera. Návštěvníci se mohou těšit z dvou až desetidenní verze pro neomezené cestování vlaky, loděmi, autobusy a spoustou horských železnic a lanovek. Navíc jsou v Tell-Passu zahrnuty výrazné slevy na muzea, lázně a další atrakce. Pro děti je cena této jízdenky velmi atraktivní. Jedna jízdenka, tolik zážitků!

Bližší informace naleznete zde.


Pro sportovce: Pěšky na dračí horu

Pilatus je turistickým rájem a nabízí spoustu pěších stezek, i pro ty nejzdatnější turisty. Jednou takovou vysokohorskou stezkou je výšlap na dračí horu z Kriense (10 minut od Lucernu) nebo z Alpnachstadu (od Lucernského jezera). Trasa vede ze začátku lesem, poté po horských loukách s pasoucími se krávami a následovně stoupá skalami až k samému vrcholku. Za zhruba čtyři až pět hodin dosáhnete vrcholek Pilatusu. Po cestě vás očekávají dechberoucí výhledy na Švýcarské Alpy a Jezero Čtyř kantonů. Dolů se můžete svézt buď kabinkovou lanovkou do Kriense nebo nejstrmější zubačkou světa do Alpnachstadu.

Bližší informace naleznete zde.


Paraglide na Dračí hoře

Zažijte fascinující a drsnou přírodu okolo dračí hory Pilatus na vlastní oči v podobě tandemového letu paraglidem díky nabídce od Paragliding club Luzern. Během vhodného počasí si tak můžete prohlédnout tuto ikonickou horu a její okolí ze vzduchu.

Bližší informace naleznete zde.


Jízdy v kabině řidiče

Nejstrmější zubačka světa nabízí jedinečné výhledy, a to platí dvojnásob, pokud se díváte z místa strojvůdce. Tuto jedinečnou možnost jízdy můžete využít také vy v rámci balíčku Driver’s cab ride, který zahrnuje zpáteční jízdenku na Pilatus se zubačkou, místo vedle strojvůdce, proškolení, certifikát o absolvování jízdy, výroční knihu The Pilatus railway experience a kšiltovky PILATUS-BAHNEN. Jízdy je možné rezervovat od jara do 17.11.2019.

Bližší informace naleznete zde.PILATUS-BAHNEN AG
Schlossweg 1
CH-6010 Kriens
T. + 41 41 329 11 11
E-mail: info@pilatus.ch
www.pilatus.ch


Pilatus