úvod

Maskované karnevalové postavy typické v údolu Lötschental (tzv. Tschäggättä), se objeví v období mezi katolickou dovolenou Hromnice a masopustním úterý (den před Popeleční středou). Každý večer po práci se tyto divoce vypadající postavy prohání údolím a honí každého, kdo je stále v ulicích.

​

Oblečení

Tschäggättä nosí staré obrácené oblečení (kůží směrem ven). Také nesou dvě ovčí kožešiny na svých zádech a hrudi, které jsou upevněny kolem beder koženým páskem, na kterém obvykle visí zvon krávy («Trichla»). Nohy jsou často obuty do pytlů a jsou obvázány kolem jejich nohou k posílení divokého vzhledu. Tato „obuv“ je také zvolena z důvodu zabránění identifikace nositele masky díky svým botám, nebo stop ve sněhu. Tschäggättä použivaji rukavice, který dříve byly vyrobeny z «Triäm» (zbytky vlny). Postavy nosí příliš velké, groteskní a někdy zářivě malované masky vyrobené z borovice a zadní strana je pokryta ovčí kůží nebo kozinkou. Hůl poté doplňuje kostým.


Tradice

Odlehlost Lötschentalu způsobila vznik bohatých příběhů, legend a mýtů. Divoké postavy, které se prohání historií Lötschentalu zde zanechávají své stopy. Jsou to oni, kteří byli původcem zvyku Tschäggättä, který se stále ještě slaví dodnes se skutečnou láskou.

Řezba masky

Vydejte se po stopách Tschäggättä a vytvořte si vlastní Lötschental masku! Na požádání, mohou skupiny (5 a více osob, max. 20) vyřezat vlastní masky v řezbářské dílně v Ferden pod odbornou instruktáží.

Cena: CHF 45,- / dospěly a CHF 40,- / děti.
Doba trvaní je kolem 3 hodin.

Pro bližší informace a rezervaci kontaktujte Lötschental Tourism, Tel. +41 (0)27 938 88 88 nebo na events@loetschental.ch. Prosím rezervujte nejpozději 2 dny před požadovaným termínem.