úvod

Melchsee-Frutt je horská vesnička necelou hodinu jízdy od Lucernu ležící v nadmořské výšce 1920 metrů v kantonu Obwalden. Dominantou této zimní i letní prázdninové destinace je především překrásní horské jezero Melchsee, které leží v nadmořské výšce 1891 m a je z jedné strany ohrazeno uměle postavenou hrází, která umožňuje mj. také produkci elektrické energie. Jezero, jehož maximální hloubka činí 18 metrů, je ideálním místem pro rybolov, a to dokonce i v zimě, kdy je zde vyhlášenou atrakcí tzv. „ledový rybolov“. To je možné díky dírám vysekaným v ledu.

​

Velmi důležitým a v zimě dokonce jediným spojením Melchsee-Frutt se světem je kabinková lanová dráha vedoucí z obce Stöckalp v údolí. Ta navíc v loňském roce prošla zásadní změnou, při níž byla zastaralá čtyřmístná kabinková lanovka nahrazena novou lanovkou s 15místnými kabinami. Při jejím návrhu byl kladen zvláštní důraz na efektivní přepravu zavazadel, protože v Melchsee-Frutt se nachází celá řada hotelů a apartmánů. Výsledkem je systém srovnatelným s letištěm: v dolní stanici se odevzdá zavazadlo pracovníkům lanovky a to je poté dopraveno přímo až do příslušného hotelu nebo apartmánu. Lanovka slouží samozřejmě také přepravě veškerého materiálu, nutného pro chod této prázdninové destinace a dokáže současně s přepravou turistů a lyžařů odvozit za hodinu až 20 tun materiálu. Nová lanovka také zkrátila jízdní dobu na pouhých 11 minut a provozována je každý den dlouho do večera.
Důležitou spojnicí vesničky Melchsee-Frutt se světem je tato nová 15místná kabinková lanová dráha

V zimní sezóně je Melchsee-Frutt oblíbeným středně velkým lyžařským střediskem. Lyžaři a snowboardisté zde mají k dispozici 14 moderních lanovek a vleků, které obsluhují 32 kilometrů sjezdových tratí všech obtížností. Kuriozitou je lanový vlek vedený v zimě přes zamrzlé jezero Melchsee, který propojuje jednotlivé lyžařské svahy nacházející se na opačných březích jezera.
Novou dominantou vesničky Melchsee-Frutt se od roku 2011 stal luxusní hotel Frutt Lodge & Spa

V létě je v Melchsee-Frutt návštěvníkům k dispozici množství značených turistických tras všech náročností. Oblíbená je především tzv. „Cesta kolem 4 jezer“ (4-Seen-Höhenwanderung), která začíná v Melchsee-Frutt a je vedena kolem jezer Melchsee, Tannensee, Engstlensee a Trübsee. Pro tento výlet bychom si měli vyčlenit přibližně 5 hodin času. Samozřejmostí je neustálý parádní výhled na světoznámý vrchol Titlis,
který je odtud doslova „coby kamenem dohodil“. Pro ty, kteří si chtějí dopřát hezký výhled bez větší námahy, je ideální vyhlídkový vrchol Bonnistock, kam vede kyvadlová lanovka. K její dolní stanici se z Melchsee-Frutt asi za 15 minut dostaneme pohodlnou pěší cestou nebo se pro tento přesun dá využít silniční vláček Fruttli-Zug. A komu by ani to nestačilo, může se pohodlně od břehu jezera Melchsee dostat zpět k hotelům nebo k horní stanici kabinkové lanovky ze Stöckalpu pomocí panoramatického 32 m vysokého výtahu Panoramalift, který je v provozu zdarma. Melchsee-Frutt je známé tím, že je zde řada soukromých rezidencí, z nichž některé bývají pronajímány. Ubytovat se můžeme i v celé řadě apartmánů nebo hotelů, z nichž nejnovější je čtyřhvězdičkový Frutt Lodge & Spa. Tento moderní hotel byl vybudován v roce 2011 a kromě 58 pokojů a 3 suit s výhledem na jezero Melchsee disponuje také bazénem a wellness centrem.

Text a foto: Roman Gric a Radim Polcer


Bez námahy s překonáváním převýšení se lze od břehu jezera Melchsee dostat k hotelům nebo horní stanici kabinkové lanovky ze Stöckalpu pomocí tohoto 32 m vysokého panoramatického výtahu.