úvod

Vysokohorské lázeňské městečko Leukerbad lze díky unikátním scenériím zařadit v rámci Švýcarska bezesporu k prvotřídním destinacím. Vše je zde doslova obklopeno vysokými skalními stěnami, které se nad Leukerbadem tyčí až do nadmořské výšky téměř 3000 metrů.

​

Blahodárné vlastnosti místních termálních vývěrů byly známy už od pradávna. Nejstarší archeologické nálezy v této oblasti sahají až do 4. stol. před n. l. a od středověku navíc procházela Leukerbadem jedna z hlavních tras, křižující Bernské Alpy přes průsmyk Gemmi. Později začaly být využívány zdejší termální prameny k léčivým účelům systematicky a děje se tak nepřetržitě již po dobu více než půl tisíciletí. V současnosti jsou zdejší lázně s termálními bazény dokonce největší v Alpách.
Lázeňské městečko Leukerbad je doslova obklopeno strmými skalními stěnami, v pozadí průsmyk Gemmi

Mezi největší lázeňské komplexy v Leukerbadu patří Burgerbad a Alpentherme, z nichž každý je zacílen na jinou skupinu zákazníků. V Alpentherme si přijdou na své především vyznavači odpočinku, masáží, saun nebo wellness procedur, kterým je zde k dispozici vnitřní bazén o rozloze 200 m2 s teplotou vody pohybující se v rozmezí 36 a 40 °C a vnější bazén s rozlohou 300 m2 vyhřátý na teplotu 36 °C. Samozřejmostí jsou nejrůznější vířivky a masážní lavice. Naopak Burgerbad má charakter typického aquaparku s množstvím tobogánů (za zmínku stojí tobogán pro sjezd na nafukovacích kruzích, který je první svého druhu ve Švýcarsku), skluzavek a dalších atrakcí. Zdejších 10 termálních bazénů má teplotu od 28 do 43 °C a nechybí ani 25metrový sportovní plavecký bazén.
K přírodnímu jezeru Daubensee je od průsmyku Gemmi pohodlný přístup další lanovkou

Rozhodně by ale byla škoda celý pobyt v Leukerbadu jen proležet v termálních bazénech. Pokud se chceme podívat na Leukerbad z ptačí perspektivy nebo si vychutnat výhledy na okolní horské štíty sahající až do nadmořské výšky 3700 metrů, v létě jsou nám zde k dispozici hned 4 lanové dráhy. Dvě z nich vedou na východní stranu pod vrchol Torrenthornu (tato oblast je zároveň v zimě lyžařským střediskem), na opačnou stranu pak stoupá v roce 2012 kompletně rekonstruovaná kyvadlová lanovka do průsmyku Gemmi. Pro návštěvníky nejviditelnější změnou po této rekonstrukci jsou moderní prosklené panoramatické kabiny a také zvýšení přepravní kapacity o polovinu. Novinkou na Gemmi je i prosklená vyhlídková plošina pojmenovaná Hot Spot Gemmi, ze které se naskýtá překrásný výhled na o 900 výškových metrů níže ležící Leukerbad. Přímo pod ní je pak v kolmé skalní stěně Gemmiwand nově instalovaná unikátní 300 m dlouhá zážitková feráta. Z Gemmi můžeme pokračovat malou kabinovou lanovkou k nádhernému jezeru Daubensee a po návratu zpět jistě využijeme možnost poobědvat v panoramatické restauraci horského hotelu Wildstrubel.
Kabinová lanovka do průsmyku Gemmi byla loni kompletně rekonstruována

Jak jsme již zmínili, velký význam měl průsmyk Gemmi už ve středověku. Tehdy zde vedla ještě úzká pěšina, která byla doslova vytesána do skalní stěny Daubenwand. Šlo tehdy o jednu z mála možností, jak překonat celý alpský půloblouk. V roce 1741 byla tato důležitá stezka rozšířena tak, „aby si na ní mohli vyhnout i dva plně naložení koně“ a dodnes slouží jako turistická trasa. Na přelomu 18. a 19. století se dokonce uvažovalo s trasováním alpské železniční transversály přes průsmyk Gemmi, nakonec byla ovšem tato spojnice trasována přes sousední údolí Lötschberg, v neposlední řadě i kvůli obavám, že by železniční tunel pod Leukerbadem mohl poškodit zdejší termální prameny. Konečně, v roce 1957 byl průsmyk Gemmi zpřístupněn visutou lanovkou, která se brzy stala oblíbeným výchozím bodem ke skialpinistickým túrám.


Centrum Leukerbadu s lázeňskou promenádou

Jako zajímavost lze uvést, že západně bezprostředně vedle Leukerbadu (francouzsky Loèche-les-Bains) leží rozhraní mezi německy a francouzsky mluvící částí švýcarského kantonu Wallis neboli francouzsky Valais.

Text a foto: Roman Gric a Radim Polcer