úvod

Turistická oblast zvaná Aletsch Arena patří především díky blízkosti stejnojmenného ledovce, který je se svou délkou 23 kilometrů nejdelším a největším v Alpách, k velmi atraktivním švýcarským destinacím.

​

Celý region se skládá ze tří hlavních v údolí řeky Róny ležících obcí – Mörel, Betten a Fiesch, na něž navazují v nadmořské výšce kolem 2000 metrů turistická střediska Riederalp, Bettmeralp a Fiescheralp s četnými hotely, apartmány a rekreačními chatami. S údolními obcemi jsou spojeny několika kabinovými lanovkami, které jsou pro ně naprosto nezbytné, protože nahoru nevedou žádné silnice. Tato skutečnost tak na jedné straně sice zaručuje romantický klid a pohodu, na druhé však poněkud komplikuje přepravu materiálu a zavazadel.
Apartmány a soukromé rezidence v Riederalpu v nadmořské výšce kolem 1900 m.

Celá tato oblast bez automobilů je charakterizována rozlehlými horskými loukami, které plynule přecházejí ve členitý skalnatý hřeben. Ten sahá do nadmořské výšky 2200 m v západní a až 2900 m ve východní části a právě z něj se naskýtají nejkrásnější výhledy na Aletschský ledovec. V letní sezóně je zpřístupněn hned čtyřmi lanovkami (dvě z Riederalpu a po jedné z Bettmeralpu a Fiescheralpu) a zatímco z horních stanic nejzápadněji umístěných lanovek Hohfluh a Moosfluh je vidět především konec tohoto ledovce, z 2934 metrů vysokého Eggishornu (horní stanice lanovky z Fiescheralpu) je ledovec vidět téměř v celé své délce. Náhorní plošina je protkána sítí turistických tras všech obtížností, jejichž celková délka dosahuje 150 kilometrů. Zkrátka nepřijdou ani milovníci downhillových horských kol, k dispozici je rovných 100 km cyklistických tras. Za návštěvu rozhodně stojí přes 120 metrů dlouhý visutý most na turistické stezce mezi Riederalpem a Belalpem, který překlenuje 80 m hlubokou propast s horským potokem. Opravdovou raritou je pak 9jamkové golfové hřiště v Riederalpu v nadmořské výšce 2000 metrů.
Aletschský ledovec vniká spojením tři zdrojových firnových polí, která se stékají na Konkordiaplatz v masívu Jungfrau. Okraje původních ledovců s sebou nesou množství suti, tvořící typické pruhy.

Za návštěvu stojí oblast Aletsch Arena také v zimní sezóně. Bezlesé svahy mezi hřebenem a letovisky na hranici lesa jsou zde protkány více než 100 km sjezdových tratí všech náročností. Ty jsou obsluhovány 35 lanovkami a vleky s celkovou přepravní kapacitou 34 000 osob/hod. Z velké části se jedná o kabinové lanovky a lyžařské vleky, najdeme zde ale i moderní rychlé a komfortní sedačkové lanovky, které chrání cestující před nepříznivými povětrnostními podmínkami ochrannými kryty, takzvanou bublinou. Velké zastoupení zde mají lyžařská hřiště a cvičné louky, takže je tato oblast vhodná i pro rodiny s dětmi a lyžaře začátečníky. Poněkud stranou ležící Belalp s 10 lanovkami a vleky a 55 kilometry sjezdových tratí sice není s centrální oblastí přímo propojen, ale i zde najdeme lyžařsky zajímavé terény. Navíc nabízí Belalp pohled na Aletschský ledovec z opačné, západní strany a zdejší nejvýše umístěná sjezdová trať začíná v nadmořské výšce 3100 m, což je nejvíce v celém regionu.
K hotelu Riederhof přiléhá 9jamkové golfové hřiště

Celá Aletsch Arena nabízí ubytování ve více než 2 a půl tisících apartmánů a privátů. Ti, co jsou zvyklí na větší komfort, nejspíš upřednostní jeden z čtyřiceti hotelů všech kategorií. Pro účely stravování je v oblasti k dispozici asi 70 restaurací a zaplavat si můžeme v jednom z pěti krytých bazénů.

Text a foto: Roman Gric a Radim Polcer