úvod

​

Kempy

Rozhodně nejlevnější verzí ubytování je v kempu. Kempy jsou ve Švýcarsku většinou na krásných místech, jsou vždy čisté a jejich síť je hustá a není třeba je ani v sezóně rezervovat. Ceny kempů ve městech jsou obvykle vyšší než ceny kempů i na těch nejúžasnějších místech v přírodě. V kempech jsou i místa pro obytná auta. Obytná auta mimo to mohou parkovat na tzv. Stellplatz (parkoviště, kde jsou přípojky na elektřinu a vodu a možnost vypustit odpadní vodu). Stanování a parkování mimo místa k tomu určená není ve Švýcarsku povolené. Nouzové přespání na parkovišti se toleruje. Pokud se dohodnete s farmářem, že si postavíte stan na jeho louce, je i toto řešením, ale rozhodně nedoporučuji spoléhat na to, že si vašeho stanu nebo zaparkovaného auta nikdo nevšimne. Ukázka ceníku: stan 2x2 m CHF 10, dospělá osoba CHF 8, dítě 6-15 let CHF 4, pes CHF 4, pobytová taxa CHF 1. Ceny se mohou ještě lišit podle sezóny. Hlavní sezóna je 5. 7. - 11. 8., může se také regionálně lišit. Kempy nejsou standardně vybaveny chatičkami, pokud takové ubytování vyhledáváte, je třeba si předem zjistit, zda takové ubytování ve vámi zvoleném kempu nabízejí a chatky je třeba si předem rezervovat. Výhodou je možnost spát každý den jinde, nevýhodou vozit si veškeré vybavení s sebou. www.tcs.ch

Prázdninové domy

Komfortním a levným řešením je ubytování v prázdninovém bytě nebo domě. Pokud si tady i budete vařit, ušetříte tak za nejvyšší výdaj, kterým je stravování v restauracích. Nabídku prázdninových bytů najdete obvykle přímo na stránkách vybraného místa nebo agentur, které se na tuto nabídku specializují. V České republice má největší nabídku prázdninových bytů společnost Interhome. Výhodou je tady, že všechny byty a domy jsou pravidelně kontrolované, a objednat i zaplatit můžete přímo v České republice. Na stránkách www.interhome.cz si lze byty i domy prohlédnout. Cena apartmánu pro 2 osoby na týden je již od 2 600 Kč v last minute mimo sezónu (př. Nendaz), tj. 192 Kč osoba/den. Pro 4 osoby od 4 058 Kč za týden, tj. 142 Kč osoba/den. Výhodou je úplná nezávislost a pohodlí. Nejlevnější jsou nabídky v létě v lyžařských střediscích. Například oblast 4 údolí ve Wallisu se středisky Veysonnaz, Nendaz, Verbier. Nevýhodou je snad jedině to, že v hlavní sezóně je obvykle třeba objednat celý týden. V menších střediscích nemusí být ale ani toto pravidlem.

Mládežnické ubytovny

Zajímavým ubytováním zejména pro cestovatele jsou ve Švýcarsku také mládežnické ubytovny Swiss Youth Hostels. Mládežnické ubytovny jsou i v těch nejvyhlášenějších střediscích jako Zermatt, Sv. Mořic, Grindelwald apod. a nejsou určeny jen mladým podle věku, ale všem, i rodinám. Samozřejmě nejlevnější jsou tady vícelůžkové pokoje bez příslušenství, ale ve většině dnes najdete i dvou a čtyřlůžkové pokoje. V mládežnické ubytovně dostanete i snídani a můžete si objednat velmi kvalitní polopenzi. Cena tady začíná na CHF 20 za osobu a den.
www.youthhostel.ch.

Bed and breakfast

Další možností je ubytování Bed & Breakfast. Nabídku najdete na www.bnb.ch

Hotely

A pak samozřejmě hotely všech typů a kategorií. Ubytovaní v regionu mají často bonusy v rámci ubytování. Ve městech jako Ženeva a Basilej je to například jízdenka na městskou dopravu. Pro ubytované v létě jsou např. lanovky a horské dráhy zdarma, a to i v takových střediscích jako Davos nebo Sv. Mořic. Případně obdržíte kartu ubytovaného, která opravňuje k různým slevám na sportovní aktivity a výlety v oblasti.

Ubytování s češtinou

Pokud máte obavu z domluvy na místě, můžete využít nabídky ubytování v horských chatách v termálních lázních Ovronnaz, které pronajímá Češka, která zde trvale žije se svou rodinou. Kontakt: Martina Remoundeulaz-Kozlova, martinaremondeulaz@seznam.cz. Cena za chalupu/týden v létě již od CHF 950, v zimě CHF 1 150. Kratší pobyty CHF 25 osoba/noc.

Tipy

S výjimkou kempů nedoporučujeme jet do Švýcarska bez předchozí rezervace ubytování. Nehrozí ani tak, že byste nic nenašli, ale rozhodně vydáte více peněz, než když budete rezervovat předem. Nejširší nabídku ubytování najdete ve Švýcarsku na www.stc.ch. Samozřejmě najdete ubytování i na oblíbeném www.booking.com, ale nabídka tady není tak široká. Při hledání ubytování doporučujeme také hledat na internetových stránkách zvolené destinace.


Doprava do Švýcarska

Levné stravování ve Švýcarsku