úvod

Osmé vydání časopisu o všem švýcarském je tady. Tentokrát navíc v rekordním rozsahu. Na 84 stranách dominují příspěvky o letních aktivitách a zejména o tom, jaké tradice Švýcaři slaví a co to znamená, když se stanete součástí jejich oslav. Navštívíme města, hory, nahlédneme na kulturu i historii Švýcarska, a to obzvlášť v souvislosti s blížící se oslavou Švýcarska v Česku, Švýcarským jarem.

​SWISSmag 08 vychází 25. 2. 2013

Zde najdete více informací o předplatném časopisu SWISSmag

Časopis SWISSmag si můžete objednat i v E-SHOPU.

Časopis SWISSmag ve verzi pro tablety a chytré telefony si můžete zakoupit na Issuu.com, Alza media nebo na portálu Floowie.Prolistujte si náhled časopisu v elektronické podobě!

PUBLERO

Zde přinášíme náhledy několika stran z časopisu SWISSmag 08:

Jak vzniklo Švýcarsko? Kvůli Gotthardskému průsmyku…

Věděli jste, že o vytvoření Švýcarska se vlastně tak trochu zasloužil český král Otakar Přemysl II. a Gotthardský průsmyk? Tady je krátký průvodce historií vzniku Švýcarska.


Graubünden - malé Švýcarsko v kostce

Tři místa v Graubündenu získala díky organizaci UNESCO oficiální statut světové jedinečnosti, kanton však může být pyšný na mnoho dalších skvostů: neporušenou přírodu, historická města a tradiční vesnice, technické vymoženosti či netušené bohatství ukryté v zásobách minerálních vod. I proto patří k nejnavštěvovanějším z celého Švýcarska.


Chata Monte Rosa - sofistikovaný horský krystal

Jako krystal zasazený do hor mezi kameny a led vypadá nová chata pod masivem Monte Rosa. Tato energeticky soběstačná budova slouží horolezcům i turistům. Ve Švýcarsku většinou sklízí ovace také za svůj design. Jak však vyplývá z internetových diskuzí, některým Čechům se nelíbí a přirovnávají ji ke krkonošské Labské boudě.


Jak si Švýcaři měří čas

Nikdo ho nevidí ani necítí, ale přesto ho lze měřit. Čas. Bez jeho přesného měření se dnešní svět neobejde. Švýcarsko je už po dvě století Mekkou hodinářského průmyslu.


Úspěch a pád švýcarské automobilky Monteverdi

Švýcarsko není automobilovou velmocí, přitom zde od počátku minulého století až do současnosti existovalo na 250 firem zabývajících se výrobou automobilů nebo motocyklů. Jednou z nich byla malá automobilka Monteverdi.


Švýcarské tradice - znáte je?

Čokoládu, sýr, Alpy, kapesní nůž a hodinky si se Švýcarskem spojí leckdo. Pak jsou tu méně známé tradice. Mladší i starší.


Léto ve znamení tradice

Ve Švýcarsku si za letošní letní téma zvolili tradice. Jedná se o opravdu široký pojem zahrnující tradiční výroby a produkty i lidové slavnosti a akce. Níže přinášíme několik tipů pro vaši inspiraci.


Krok za krokem kolem krále ledovců

Sněhová vločka, která spadne na začátku 23 kilometrů dlouhého ledovce Aletsch, putuje k jeho konci 400 let. Člověk dokáže přejít nejdelší evropský ledovec za dva dny – ovšem je to náročný a riskantní podnik. Krále ledovců, zapsaného na seznamu světového dědictví UNESCO, lze však obhlédnout během pár dní ze všech možných stran docela bezpečně na vlastní pěst (a klidně i s dětmi) z vyhlídkových túr v jeho okolí. Poradíme vám, kudy kam.


Dračí hora Pilatus u Lucernu

Zatímco ve středověku byl podle legend 2 132 metrů vysoký vrchol Pilatus nad švýcarským Lucernem sídlem hned několika druhů draků a lucernští radní sem ještě koncem 14. století lidem výstup zakazovali, dnes je známý díky své ozubnicové dráze. Ta je svým sklonem 480 promile nejstrmější a jediná svého druhu na světě. Drak ovšem zůstal jako součást loga na Pilatu dodnes.Když se Lucern a Locarno rozezvučí hudbou…

Švýcarsko je proslulé jako země chránící si své tradice. Platí to i v oblasti hudební kultury, Švýcarsko má dokonce právo na hudební vzdělání zakotvené do ústavy konfederace. Hudební akce se tu konají skoro všude, často i na mezinárodní úrovni. Mezi nejslavnější patří festivaly v Lucernu a Locarnu.Švýcarský parmezán a alpská specialita

Věděli jste, že i Švýcaři mají svůj parmezán? A že existují sýry, které se dělají jenom nahoře v horách na salaších? O tom bude další díl seriálu, který představuje švýcarské sýry. Tentokrát se jedná o sýry z centrálního Švýcarska.
A mnoho dalšího najdete v aktuálním SWISSmagu 08.

Štítky: SWISSmag