úvod

V roce 1993 uznalo Švýcarsko Českou republiku jako samostatný stát. Rok 2013 nabízí Švýcarsku jedinečnou příležitost připomenout dobré a přátelské vztahy mezi oběma zeměmi.
Švýcarské velvyslanectví v Praze si považuje za čest organizovat při této příležitosti ve spolupráci s českými a švýcarskými partnery multižánrový program pod názvem „Švýcarské jaro – Swiss Spring“, který bude v průběhu března 2013 probíhat v Praze, vybraných regionech a městech. Cílem tohoto projektu je přiblížit Švýcarsko České republice a českému obyvatelstvu a podpořit výměnu názorů a dialog mezi oběma zeměmi.

​

Švýcarské jaro bude v březnu 2013 prezentovat širokou škálu projektů a tak objevovat a znovu objevovat různé aspekty Švýcarska a dlouhé a bohaté vztahy mezi oběma zeměmi.

Kulturní rámec budou tvořit koncerty, pantomimická, literární a operní představení. Hlavní událostí bude koncertní řada Brněnské filharmonie pod vedením švýcarského dirigenta Kaspara Zehndera v Praze a Brně. Oficiální zahajovací koncert projektu „Švýcarské jaro“ se uskuteční dne 5. března 2013 v Rudolfinu. Plánují se mimo jiné také koncerty mladé švýcarské zpěvačky Sophie Hunger a jazzového trumpetisty Erika Truffaze, Guarneri Tria Praha a četných švýcarských jazzových skupin a hudebníků. Operní soubor Nimrod Opera Zürich uvede na Nové scéně Národního divadla operu Kassandra současného švýcarského skladatele Michaela Jarrella.

Švýcarská literatura bude předmětem diskuse zástupců současné literární scény všech čtyř jazykových oblastí v rámci semináře, který se uskuteční na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Divadlo Alfred ve dvoře potěší pražské publikum vystoupením dvou mimů „Compagnia Due “ ze známé Scuola Teatro Dimitri.

Fóra, konference a výstavy pokryjí oblasti hospodářskou, vědeckou a politickou. Obchodní komora Švýcarsko-Česká republika uspořádá „Swiss Management Forum“ na téma „Systém duálního vzdělávání ve Švýcarsku“. Švýcarské velvyslanectví v Praze připravuje rovněž společně se švýcarskými i českými partnery výstavy a konference o přímé demokracii , o novém přes 57 km dlouhém Gotthardském železničním tunelu známém jako projekt NEAT a o současné švýcarské architektuře.

Program bude doplněn kulinářskými a sportovními akcemi. Plánují se sobotní akce Nordic walking pro širokou veřejnost v různých městech. Měsíc švýcarské kuchyně a švýcarských specialit představí Pražanům v různých restauracích a na farmářských trzích typická švýcarská jídla a výrobky. Švýcarsko jako turistický cíl přiblíží českému obyvatelstvu nejrůznější prezentace a výstavy v Praze i regionech.

Ve vice než 100 švýcarských a českých městech, obcích a regionech se rozvíjejí partnerské vztahy. Kanton Sankt Gallen a jeho partnerský Liberecký kraj, město Lucern a jeho partnerské město Olomouc se zapojí do projektu „Švýcarské jaro“ svým vlastním programem.

Brožura Švýcarské jaro ke stažení ZDE (formát PDF)

Kalendář akcí najdete na http://www.eda.admin.ch/…nd.html.html

Kalendář akcí si můžete stáhnout ve formátu PDF zde.

www.svycarskejaro.cz