úvod

Karneval neboli Fasching – to je jedna z nejdůležitějších událostí roku v Evolène v jihošvýcarském kantonu Wallis. Patří k ní tak trochu strašidelné masky.

​

Karneval tady tradičně začíná 6. ledna, na svátek Tří králů. Začátek oslav berou do svých rukou hlavně mladí. Na voze s kravskými zvony oznamují blížící se příchod masek, kterým tu říkají Peluches.

Míní tím více či méně chlupaté příšery známé široko daleko. Masky jsou z malovaného dřeva, některé připomínají orient. Nejčastěji na sebe berou hlavy koček, lišek nebo vlků. A výjimečně připomínají lidské tváře.

Masky si nezřídka vyrábějí přímo jejich nositelé, vedou si při tom mistrovsky. Jejich těla pokrývají nevyčiněné kůže ovcí, kamzíků, lišek či svišťů.

Všechny Peluches drží kravský zvon, který neváhají rozezvučet hlavně tehdy, když se k nim přiblíží nepřítel.

Zvláštní skupinu tvoří Empaillés – ti se objeví v ulicích města v neděli v půlce února po bohoslužbě, kdy karneval vrcholí, a jsou připraveni zaútočit. Poznají se podle svých naducaných postav. Jsou oblečení do jutového pytle vycpaného slámou. Monstrózním postavám nechybí na tvářích masky, v rukou třímají proutěná košťata. K potyčkám však nedochází. Peluches a Empaillés nakonec společně hodují u grilovaného selete.

www.carnaval-evolene.ch