úvod

Rád bych se s vámi podělil o zážitky ze sportovně zaměřené cesty do kantonu Graubünden aneb do krajiny stvořené pro všechny, kdo mají rádi aktivní dovolenou.

​

NEDĚLE, 15. 7. - PRAHA - CURYCH - CHUR - PONTRESINA

9:55 odlet do Curychu se Swiss International Air Lines
V Praze je polojasno, 15 stupňů. Natěšen na 4denní program ve Švýcarsku se už nemůžu dočkat, až vystoupím na letišti v Curychu. Toto letiště je balzám na duši, ať přiletíte z kteréhokoliv koutu světa. Ihned vás pohltí švýcarská atmosféra - klid, pořádek, čistota, bezpečí. Jednoduše se přesunete z letištní haly na vlakové nástupiště, kde přesně podle jízdního řádu vyjíždí ve 12:13 vlak směr Chur. Jsem ve Švýcarsku!

13:52 Chur, nejstarší město Švýcarska, brána ke kantonu Graubünden
Oblíbil jsem si toto město od první návštěvy, která se datuje již 8 let zpátky, dnes však pouze přestupuju na regionální expres směr Samedan a Pontresina, která je první zástavkou na mé cestě.

15:56 Pontresina, 1 805 m n. m.
Typicky červený vláček vystoupal během 2 hodin výškový rozdíl 1 200 m a vysadil mě uprostřed horského údolí poblíž Svatého Mořice. Za 6 hodin jsem zaměnil prostředí velkoměsta za malebnou horskou vesničku s 2 000 obyvateli, je jasno, ale pouhých 14 stupňů. Můj pokoj ve Sporthotelu s výhledem do údolí je senzační, žádný přehnaný luxus, ale hodně prostoru, precizní smysl pro detail a důraz na přírodní materiály na každém kroku. Před večeří ještě krátký výlet na kole do okolí a poté vybané regionální gastronomické speciality. Jak může být svět okolo vás během pár hodin tak jiný...!

PONDĚLÍ, 16. 7. - BIKE TÚRA PONTRESINA - SVATÝ MOŘIC

9:00 start Bike Tour
Místní cyklo guide Oli má místní cyklotrasy doslova v malíčku. Díky němu poznávám místa, která bych sám nenašel. Místní kraj Engadin nabízí přes 400 km značených cyklotras pro všechny výkonostní úrovně, lanovky jsou zdarma, pokud se zde ubytujete alespoň na 2 noci. Vyplatí se nechat se vyvést lanovkou do nadmořské výšky kolem 2 000 metrů, zde pak křižovat krajinu a kochat se výhledy na okolní zasněžené masívy jako Piz Bernina, Piz Palü či pohledy na blankytná jezera okolo Svatého Mořice. Oběd v jedné z horských chalup nebo jen z vašeho baťůžku chutná neskutečně, místní pramenitá voda osvěžuje a dodáva sil do dalších dobrodružství. Den vám uteče jako ta dobrá voda...

18:30 romantická večeře na Muottas Muragl
Muottas Muragl je něco jako nejoblíbenější výletní místo kraje. Leží v nadmořské výšce 2 453 metrů a vede k němu před 100 lety zprovozněná ozubená lanovka podobná té naší na Petřín. Nahoře Vás čekají úchvatné panoramatické výhledy, romantický západ slunce a také horský hotel, jaký jinde budete těžko hledat. Má totiž také 100letou historii a byl v roce 2010 rekonstruován na přísných ekologických principech a je tak průkopníkem v moderních horských stavbách v alpských regionech, které využívají vlastní vyprodukovanou energii ze solárních a jiných zdrojů.


ÚTERÝ, 17. 7. - HORSKÁ TÚRA A PŘESUN DO SAVOGNINU

7:56 vláčkem přes Svatý Mořic a poštovním autobusem na Julier Pass
Ve Svatém Mořici přestupuju a při čekání na nádraží se to kolem jen hemží autobusy plnými Japonců, kteří se jako kobylky shlukují ve skupinkách a neustále cvakají fotoaparáty. Jejich způsob cestování je odlišný od toho našeho evropského. Na stezce, kterou dnes plánuji, tyto asijské kamarády určitě nepotkám. Pohodlným poštovním autobusem se vyšplhám až na Julier Pass, což je alpský průsmyk vybudovaný v letech 1820-40 jako důležitý spojovací bod mezi severem a jihem, tyčící se ve výšce 2 228 m.

9:25 Exploratour přes Parc Ela aneb 6 hodin pěšky směr Bivio
Z Julierského průsmyku startuje horský přechod přes Parc Ela, který je největším přírodním parkem Švýcarska. Exploratour je název túry směrem do Bivia a nabízí ojedinělou krajinu s bohatou faunou a flórou a geologickými nálezy, vysvětlujícími proč má zdejší oblast dnes takovouto podobu. Cestu Vám zpestří velké množství svišťů, kteří se svolávají hlasitými pokřiky a ukazují se na mnoha místech podél turistické stezky. Nejvyšší bod trasy je ve výšce 2 700 m, kde je i malé ledovcové jezero, celá cesta do Bivia trvá dle Vaší výkonnosti 5-6 hodin. Je to unikátní trasa, na které nenajdete jedinou horskou chalupu a potkáte jen malé množství turistů. Stravujete se tedy z vlastních zdrojů a užíváte klidu a souznění s přírodou. Pozor - mobilní signál během těchto 6 hodin nehledejte!17:20 přejezd poštovním autobusem do Savogninu
Savognin leží v malebném údolí, nad kterým se tyčí horský vrchol Piz Mitgel (3 159 m), kde naleznete pěkný “Klettersteig” neboli horskou Ferratu. Na druhé straně je v létě ráj pro bikery a příznivce horské cyklistiky, v zimě se pak místní kraj pyšní pěknými sjezdovkami vhodnými zejména pro rodiny s dětmi. Ubytován jsem v hotelu CUBE, což je sportovní hotel s moderním konceptem stavby a vnitřního zařízení umožňující hlavně mladým lidem a sportovcům odlišný typ ubytování od klasických “chaletů”. Je třeba vyzkoušet na vlastní pěst, zda by vám tento způsob bydlení v horách vyhovoval, já osobně jsem byl velice spokojen a spal jsem tak dobře, jako už dlouho ne. Toto však kromě dobré postele přisuzuji i čerstvému horskému vzduchu a únavě z celodenního vandrování.

STŘEDA, 18. 7. - LENZERHEIDE, HORSKÁ VESNIČKA VELKÉHO VÝZNAMU

8:15 poštovní autobus Savognin - Lenzerheide
Každý milovník alpského lyžování tuto oblast jistě zná. Pokud ne proto, že zde už jednou sám lyžoval, tak zajisté kvůli tomu, že se tu již několikrát konalo finále světového poháru v alpském lyžování. Nejinak tomu bude i příští rok v březnu 2013, kdy se lyžařská světová elita opět spustí s kopců okolo Lenzerheide a rozdá si to o ty nejprestižnější lyžařské trofeje. Ubytování v hotelu Schweizerhof je ukázka švýcarské pohostinosti v rodinném hotelu, ve kterém se díky skvělé péči celého personálu cítíte opravdu jako doma.

10:00 na kole kolem Lenzerheide
I zdejší oblast je rájem pro bikery, přesto však místní cyklotrasy nejsou přelidněné a dávají pocit, že hory patří pouze vám. Úplně sám však nejsem, nesmíme totiž zapomenout na mnohá stáda krav, která se zde v horách v letních měsících pasou a která Vám také s radostí často zatarasí cestu. Chce to jen trpělivost, není kam spěchat, místní “hnědky” jsou totiž milá stvoření, která si můžete s klidem pohladit nebo se s nimi vyfotografovat.19:00 večeře o 6 chodech a regionální pouliční oslava “La Strada”
Švýcaři jsou hrdí na své národní tradice. V každé vesničce zejména během léta objevíte nespočetné množství oslav, festivalů a lokálních zvyků. Na rozdíl od našeho národa, který se po rozpadu komunismu čím dál více individualizuje a lidé nevyhledávají společné aktivity, je zde vidět pravý opak. Nenapodobitelný zvuk velkých zvonů na ramenou místních chlapců oděných v tradičních krojích zahájil pouliční oslavu “La Strada”, která trvala až do pozdních nočních hodin. Kejklíři, řemeslníci, hudebníci, ale hlavně místní obyvatelé se sešli, aby oslavili jeden ze svých svátků.

Můj pobyt to zpestřilo dokonale, kromě toho jsem byl nadšen 6 chodovým menu v hotelu Schweizerhof, snad abych si uchoval ty nejlepší zážitky a brzy se vrátil. Myslím, že se tak určitě stane a věřím, že i vy vyzkoušíte tento krásný kraj při některém z vašich budoucích pobytů ve Švýcarsku.

Rád se stanu vaším průvodcem nebo jen zprostředkovatelem vaší cesty !

Váš
Honza Plachý

Případné zájemce o podobný pobyt rádi obslouží v agentuře eventrip - Švýcarsko JINAK, Václavské náměstí 1, 110 00 Praha 1, tel: 607 852 540, mail: jan.plachy@eventrip.cz