úvod

Rekreační oblast Lenzerheide leží v kantonu Graubünden a najdeme ji mezi Churem, hlavním městem kantonu, a Tiefencastelem. Lenzerheide je sice především vyhledávaným lyžařským střediskem, ale i v létě je zde hodně živo. Turistům jsou v letní sezóně lanovkami zpřístupněny oba hlavní hřebeny - nižší západní s vrcholy Piz Scalottas (2323 m n. m.), Piz Danis (2497 m n. m.), Stätzerhorn (2575 m n. m.) a Faulbergegg (2499 m n. m.) a především vyšší východní s dominantním vyhlídkovým vrcholem Parpaner Rothorn (2865 m n. m.).

​

Zatímco na Piz Scalottas nás dopraví dva úseky starších, avšak rychlých trojsedačkových lanovek, na Parpaner Rothorn návštěvníci vyjedou na prvním úseku moderní oběžnou osmikabinkovou a na druhém úseku velkou kyvadlovou lanovkou s kabinami pro 60 osob. Právě osmikabinka, která zde nahradila dvě již zastaralé a nevyhovující lanovky, byla horkou novinkou uplynulé lyžařské sezóny a její zajímavostí jsou kromě velkorysých architektonicky netradičně řešených stanic především kabinky vybavené LCD obrazovkami, na nichž mohou cestující během jízdy sledovat videa a užitečné informace o Lenzerheide a okolí. Škoda jen, že jízda je vzhledem k délce lanovky tak krátká... Na Parpaner Rothornu najdeme kromě vyhlídkové plošiny také moderní prosklenou panoramatickou restauraci Panoramarestaurant Rothorngipfel. Speciální nabídkou ve vybraných dnech letní sezóny jsou vyhlídkové jízdy lanovkou za svítání spojené se snídaní ve vrcholové restauraci. Z Rothornu vede také téměř čtyřkilometrová downhillová trasa LenziBike-Plausch, cyklistům je dále v Lenzerheide a okolí k dispozici kolem 300 kilometrů značených cyklistických tras.

Sedačková lanovka na Piz Scalottas je v provozu v zimě i v létě

 

Pohled z Piz Scalottas (2323 m n. m.) do údolí řeky Rýn

 

Kyvadlová lanovka na Parpaner Rothorn (2. úsek), v pozadí v údolí středisko Valbella

 

Kabiny prvního úseku lanovky na Parpaner Rothorn jsou vybaveny moderními informačními LCD obrazovkami

Pohled z Parpaner Rothornu na Lenzerheide a Valbellu

 

Vrchol Parpaner Rothornu (2865 m n. m.) je skutečně zbarvený do červena

 

Pohled z Parpaner Rothornu směrem k světoznámému masívu Bernina

 

Tuto letní nabídku doplňují ještě lanovky Alp Stätz (trojsedačka) a Pradaschier (čtyřsedačka) v sousedním Churwaldenu. Síť všech v létě provozovaných lanovek tak umožňuje naplánování nepřeberného množství horských túr nejrůznějších náročností. Všechna hlavní centra jsou samozřejmě propojena značenými turistickými cestami, kterých je tu přes 170 km. Podél čtyřsedačkové lanovky Pradaschier vede navíc atraktivní bobová dráha Alpine-Coaster, která je se svou délkou 3060 metrů jednou z nejdelších svého druhu na světě. V porovnání s obdobnými drahami patří díky překonanému převýšení 480 metrů k těm rychlejším a opravdovým adrenalinovým zážitkem jsou zde početné „skoky". Bobová dráha s celkem 31 zatáčkami je v provozu celoročně. Pokud ani po jízdě na bobové dráze nemáte adrenalin na požadované úrovni, můžete ještě vyzkoušet nejvýše položené lanové centrum ve Švýcarsku, které se nachází u horní stanice lanové dráhy Pradaschier v nadmořské výšce 1740 m n. m.

 

Bobová dráha Pradaschier v Churwaldenu

 

V zimní sezóně nabízí oblast Lenzerheide a Valbelly lyžařům a snowboardistům celkem 155 kilometrů sjezdovek všech obtížností, všechna centra jsou samozřejmě vzájemně propojena více než čtyřiceti lanovkami a vleky. Opravdovou lahůdkou je červená sjezdovka Totälpli z vrcholu Parpaner Rothorn, která ve své horní části prochází tunelem. V Lenzerheide, které patří k nejstarším lyžařským střediskům ve Švýcarsku, se pravidelně konají závody světového poháru v alpském lyžování.

Text a foto: Radim Polcer a Roman Gric