úvod

Lázeňské městečko Davos se 13 tisíci stálými obyvateli ve švýcarském kantonu Graubünden je se svou výškou 1 560 metrů nad mořem nejvýše položeným městem v Evropě. Skládá se ze dvou městských částí Davos Dorf a Davos Platz a návštěvníkům nabízí 5 600 lůžek v hotelech všech kategorií a dalších více než 16 000 lůžek v apartmánech a privátech. Davos má sice pověst luxusního a tím tedy také drahého střediska, díky speciálním nabídkám si zde však pohodovou dovolenou může dopřát i běžný turista.

​

Již od jedné noci ubytování v některém z hotelů a apartmánů v oblasti Davosu a sousedního Klostersu obdržíte čipovou kartu Davos Klosters Inclusive, opravňující k bezplatnému používání všech zdejších lanovek, městských autobusů nebo 36 kilometrů Rhétské dráhy ve 2. třídě od Klosters Dorf přes Davos až po Filisur. Na mnoho dalších doprovodných služeb pak s touto kartou obdržíte výrazné slevy. V létě je v Davosu v provozu celkem devět lanových drah v pěti lokalitách, které si nyní podrobněji přiblížíme.

Centrum Davos Dorf s parkem, jemuž dominuje ArabellaSheraton Hotel Seehof, v němž se každoročně během konání Světového ekonomického fóra ubytovává převážná většina prominentních hostů.

 

K nejluxusnějším hotelům v Davosu patří pětihvězdičkový Steigenberger Hotel Belvedere.


 

Jakobshorn

Přímo z centra Davos Platz vyjíždí dvouúseková kyvadlová lanovka s mezistanicí na Ischalpu na 2 590 metrů vysoký Jakobshorn. Tady si mohou návštěvníci užívat skvělého výhledu na okolní třítisícovky, které jsou zde rozesety doslova jedna vedle druhé - jmenujme například Tinzenhorn, Pischahorn, Gorihorn, Flüela Wisshorn, Schwarzhorn nebo Sentisch Horn. Celá oblast Jakobshornu je samozřejmě protkána bezpočtem značených turistických tras a každý si tak může vybrat pro sebe tu nejvhodnější. Jakobshorn je také velmi vyhledáván paraglidisty. Snadná přístupnost je zajištěna díky blízkosti železniční stanice Rhétské dráhy, která je umístěna jen pár desítek metrů od dolní stanice lanovky. Pochopitelně vás sem doveze také městský autobus.

První úsek visuté lanovky na Jakobshorn vychází přímo z centra Davos Platz, z lanovky je celý Davos jako na dlani.

 

Druhý úsek visuté lanovky na Jakobshorn, v pozadí na protilehlém svahu oblast Parsennu

 

Pohled z Jakobshornu na okolní třítisícovky.


 

Parsenn / Gotschna

Další hlavní turistickou lokalitou Davosu je oblast Parsennu a Gotschny. Dostat se sem můžeme buďto přímo z Davos Dorfu dvěma úseky pozemních lanovek s moderními panoramatickými prosklenými vozy (druhý úsek byl v loňském roce kompletně rekonstruován), vedoucími přes přestupní mezistanici Höhenweg na 2662 metrů vysoký Weissfluhjoch nebo ze sousedního 13 km vzdáleného Klostersu rovněž dvouúsekovou, tentokrát však visutou kyvadlovou lanovkou na 2 285 metrů vysoký Gotschnagrat. Horní stanice Weissfluhjoch a Gotschnagrat jsou od sebe vzdáleny příjemnou, asi dvouhodinovou procházkou a přímo se tak zde nabízí krásný okružní výlet, kdy nahoru vyjedete pozemní lanovkou na Weissfluhjoch, odtud přejdete na Gotschnagrat a dolů sjedete kyvadlovou lanovkou do Klostersu. Zpátky do Davosu se pak dostanete vlakem Rhétské dráhy, který jezdí v intervalu 60 minut. To vše máte samozřejmě s kartou Davos Klosters Inclusive bezplatně. Z Gotschnagratu vede do Klostersu také 6 kilometrů dlouhá mountainbiková trasa s 50 zatáčkami. Vývoz kol je zajištěn kyvadlovou lanovkou.

Druhý úsek pozemní lanovky na Weissfluhjoch prošel v roce 2010 kompletní rekonstrukcí, při níž byly dodány také tyto moderní panoramatické prosklené vozy.

 

Pohled z Gotschnagratu na vrchol Casanna (2557 m n. m.).

 

Mountainbiková trasa z Gotschnagratu do Klostersu.


 

Madrisa

Z Klostersu vyjíždí ještě čtyřmístná kabinková lanovka na protější Madrisu, kde byl před několika lety vybudován rozsáhlý dětský svět s řadou atrakcí Madrisa-Land. Tomuto ráji pro rodiny s dětmi dominuje legendární pohádkový svět trpaslíků, alpských duchů a fascinujících příběhů, které skrývají okolo 90-ti legend a populárních pohádek. Vyhledávanou raritou jsou dvě stromové chaty se čtyřmi a šesti lůžky, postavené přímo v koruně živého stromu s možností skutečně netradičního noclehu. Podobně zařízené je tu i jedno obrovské indiánské teepee. Podrobnější informace najdete na internetových stránkách www.madrisa-land.ch.

Jednou z hlavních atrakcí zábavní park Madrisa-Land je tato skluzavková věž

 

Součástí Madrisa-Landu jsou také dvě tyto stromové chaty, využívané jako originální hotel.

 

Stromové chaty v Madrisa-Landu poskytují pohodlný a přitom nevšední nocleh s vůní jehličí a čerstvého dřeva.


 

Rinerhorn

Poněkud stranou hlavních lanovek oblasti je Rinerhorn, kam návštěvníky vyváží šestimístná kabinková lanovka. Oblast si především díky malé kontaktní zoo oblíbily rodiny s dětmi. Od horní stanice lanovky k její dolní stanici pak vede trasa pro speciální horské koloběžky zvané „Trottinett", které je zde samozřejmě možné si zapůjčit. Rinerhorn je také ideálním nástupním místem řady značených turistických tras. Bezproblémové spojení s Davosem zajišťují opět vlaky Rhétské dráhy a městské autobusy.

 


Schatzalp

Přibližně 300 m nad Davosem ležící Schatzalp pod průsmykem Strelapass má přezdívku Zauberberg (Kouzelná hora) podle stejnojmenného románu německého spisovatele Thomase Manna. Děj románu byl inspirován autorovým pobytem v bývalém Lesním sanatoriu v Davosu (dnes je z něj moderní čtyřhvězdičkový „Waldhotel Davos"). Lokalitě Schatzalp dominuje rozsáhlý stejnojmenný hotel, původně luxusní plicní sanatorium, vybudované koncem 19. století v secesním stylu a až v roce 1954 přebudované na horský hotel s 92 pokoji a s panoramatickou restaurací. Většina secesních prvků byla v hotelu rekonstruována v autentické podobě a připomíná dodnes atmosféru románu Thomase Manna. Z celého Schatzalpu je překrásný výhled na Davos. Nachází se zde také botanická zahrada Alpinum s více než 3 500 druhy rostlin a 500 metrů dlouhá bobová dráha. S Davos Platzem je Schatzalp spojen rychlou pozemní lanovkou, která je v provozu také večer až do jedenácté hodiny.

Pohled od botanické zahrady na secesní hotel Schatzalp, ležící v nadmořské výšce 1861 m n. m.


 

Velmi vyhledávaný je Davos také v zimní sezóně, kdy návštěvníkům nabízí celkem 300 km sjezdových tratí všech obtížností spouštějících se z pěti vrcholů. V nadcházející zimní sezóně se mohou lyžaři těšit na půldruhého kilometru dlouhou, zbrusu novou a rychlou čtyřsedačkovou lanovku Bräma Jet na Jakobshornu, která nahradí již zastaralý kotvový vlek a jejíž výstavba probíhá právě v těchto měsících.

 


Text a foto: Roman Gric a Radim Polcer

Štítky: Graubünden