úvod

Letní dovolená ve Švýcarsku nabízí širokou škálu klasických i zcela nových možností pro aktivní i poznávací výlety. Pokud chcete ušetřit, nenechte si ujít výhodné balíčky nebo slevy pro rodiny s dětmi.

​

Pěší turistika

Ve Švýcarsku vzniklo několik nových dálkových tematických tras, po kterých můžete putovat několik dnů a zavazadla cestují za Vámi od hotelu k hotelu (nebo i od kempu ke kempu). Mezi mimořádné tipy patří například Via Spluga, která Vás zavede z kantonu Graubünden, tajemnou soutěskou Via Mala přes průsmyk Splügen až do slunné Itálie. Letní dovolená ve Švýcarsku, konkrétně v Graubündenu, nabízí ale hned několik takových tras: Via Engiadina, Via Albula/Bernina, Walserweg, Via Valtelina, Via Sett.

www.graubuenden.ch

 


Cyklistika a MTB

Letní dovolená ve Švýcarsku se dá obohatit i o výlety na kolech. Stále více regionů umožňuje zapůjčení elektrokol, která díky svému pohonu umožní i méně zdatným cyklistům vydat se do hor. Pro sportovněji založené jsou tu pak četné trasy pro horská kola a speciální jízdenky, kdy Vás lanovka vyveze i s kolem nahoru a vy se pak spouštíte dolů do údolí a to i několikrát za den. Takové nabídky má Flims, Davos i Zermatt.

www.MojeSvycarsko.com/wallis

Na kole ve Wallisu

 


Městská turistika, letní festivaly, světelná show a další

Pokud chcete, aby byla Vaše letní dovolená ve Švýcarsku spojena s městskou turistikou a kulturou, čeká na vás pestrá nabídka Curychu s několika letními festivaly a hlavně úžasnou možností koupat se přímo v centru města. Večer pak posezení na terase nebo projížďka lodí po jezeře. Nadchnou Vás ale i menší města - noční světelná show v Sionu za doprovodu hudby, kulturní centrum Pierre Gianadda v Martigny či letní atmosféra, galerie a hudební festivaly v Luzernu.

Luzern

 

Letní dovolená s výhodným balíčkem

Vaší pozornosti by neměly uniknout ani výhodné karty all Inclusive, které zahrnují pro ubytované v určité oblasti i jízdu na lanovkách, různé vstupy, např. do lázní a další bonusy. Kartu obdrží host zdarma při ubytování. Nabízí je třeba oblast Engadin Sv. Mořic, Davos Klosters, Les Diablerets v Oblasti Ženevského jezera, Montreux Riviera nebo Engadin Scuol Samnaun.

Švýcarsko vlakem, autobusem a lodí

Cenově zajímavé jsou také regionální pasy, které platí vždy na určitý počet dnů v konkrétní oblasti. Tuto kartu lze zakoupit například pro oblast Graubünden, Jungfrau, Horní Wallis a některé další regiony. Pokud Vás čeká dovolená ve Švýcarsku v září či říjnu, platí navíc nabídka 2 za cenu 1. Švýcarský dopravní systém zahrnuje dopravu vlakovou, autobusovou, lodní i městskou. Nejlépe Vám poslouží jízdenka Swiss Pass nebo Swiss Flexi Pass. K vrcholným zážitkům patří panoramatické trasy, z nichž nejproslulejší je Bernina Expres nebo Ledovcový Expres.


Bernina Express

 

Dovolená ve Švýcarsku s levným i luxusním ubytováním

Pro Čechy zatím méně obvyklým typem levného ubytování je síť hostelů Swiss Youth Hostels, kde lze strávit velice příjemná letní dovolená ve Švýcarsku. Už dávno nenabízejí jen vícelůžkové pokoje a ve Švýcarsku jsou oblíbeným místem pro rodinnou dovolenou. Najdete je i v těch nejznámějších střediscích jako je Zermatt a Sv. Mořic. Příjemný je také pobyt v prázdninovém bytě nebo domě, kde jste svými vlastními pány. Pestrou nabídku najdete u společnosti Interhome. A pokud se rádi necháváte hýčkat, pak jsou tady pro vás hotely Sunstar, v těch nejproslulejších místech, s příkladnou švýcarskou pohostinností, vytříbenou gastronomií a idylickou polohou.


Autor: Alena Koukalová
Foto: Switzerland Tourism