úvod

Promítání dokumentárního filmu a setkání s autorským týmem a hosty proběhne v pondělí 28. února v 17:00 v Městské knihovně v Praze, Mariánské nám., malý sál., kam jste všichni srdečně zváni.

​

Dokument vznikl ve spolupráci Mezinárodního českého klubu (Praha) a Kam Studia (Kyjov) v rámci cyklu České kořeny. Projekt si všímá života Čechů v zahraničí, tentokrát ve Švýcarsku. Natáčelo se v Basileji, Luzernu, Curychu a blízkém okolí. Autorský tým zaznamenal zajímavé osobní výpovědi a pestré aktivity osmi českých rodin či jednotlivců, ale navštívil i legendární skautský tábor v alpském údolí Rýna. Jde tedy zároveň i o malou cestopisnou zkratku části Švýcarska.
Jak zde žijící Češi zpětně hodnotí své dřívější rozhodnutí k emigraci? Jaký prožili život a jak se chopili možností, které jim nabídla švýcarská demokracie? To jsou základní otázky, na něž se dokument zaměřuje.


Po roce 1968 odešlo do Švýcarska na 15 000 Čechoslováků. Jak zde žijící Češi zpětně hodnotí svoje tehdejší rozhodnutí k emigraci, jaký ve Švýcarsku prožili život a jak se chopili možností, které jim nabídla švýcarská demokracie?


Osm rodinných medailonků bylo natočeno v létě 2010 v Curychu, Basileji, v Luzernu a jejich okolí, ale i v údolí Horního Rýna pod Alpami, na legendárním českém skautském táboře, čímž vznikla zároveň i cestopisná zkratka části Švýcarska.
Mezi filmovanými osobnostmi, pokud jde o profese, figurují významný chemik, galeristka, kamenosochař a restaurátor,
zakladatelka českého skautského tábora ve Švýcarsku, úspěšná spisovatelka, klavírní virtuos, ale také majitelka hudebního vydavatelství.
Dokument si všímá i bohaté spolkové činnosti krajanů, zazní zde i jejich názory na specifickou formu švýcarské demokracie. Kamera zachytila také oslavy švýcarského státního svátku.
Důležitou složkou filmu je také hudba. Kromě švýcarského a českého folkloru v něm zazní především hudba Bohuslava Martinů, který ve Švýcarsku strávil poslední léta svého života.

Besedou po promítnutí dokumentu provází autorský tým:
Martina Fialková, Mezinárodní český klub, Praha - námět, produkce, rozhovory
Tom Kubák, KamStudio Kyjov - námět, režie, kamera a střih
Veronika Hollerová - scénář, rozhovory, zvuk

Přítomni budou i členové některých filmovaných rodin.

Premiéru laskavě podpořili:
Velvyslanectví Švýcarské konfederace a HST Obchodní komora Švýcarsko - Česká republika.

Pozvánka ke stažení ve formátu PDF.

 

Více informací najdete na www.ceskekoreny.cz