úvod

Středisko Klewenalp - Stockhütte je často označováno jako ráj turistů a cyklistů a je rovněž dokonalým místem pro rodinnou dovolenou. Výchozím bodem je vesnička Beckenried, ležící na břehu jezera , kde najdeme bezpočet hotelů a restaurací, ale také zastávku parníků každodenně křižujících toto jezero. Z Beckenriedu nás vyveze kyvadlová lanovka o 1140 metrů výše na Klewenalp (1600 m n. m.), kde se nám otevře neuvěřitelné panoráma hor, zelených pastvin a především samotného jezera Vierwaldstädtersee s rozlohou 114 km2. Velkou atrakcí, která potěší nejen děti, je také velký výběh s několika svištími rodinkami přímo vedle horní stanice lanovky.

​

Poté, co si nerušeně vychutnáme krásu švýcarské přírody, se můžeme občerstvit v místní restauraci a vydat se po jedné z pěších stezek. Velmi oblíbená je procházka na Stockhütte (cesta nám zabere přibližně hodinu a půl), odkud pak můžeme sjet další lanovkou do Emmettenu a zpátky do Beckenriedu dojet autobusem. Alternativně je možno místo jízdy kabinkovou lanovkou sjet ze Stockhütte do Emmettenu na velké koloběžkové trojkolce zvané bikeboard, které jsou k zapůjčení na horní stanici kabinky. Velmi oblíbené jsou zde také celodenní tzv. rodinné safari Goldi (viz www.GoldiPlausch.ch). Výlet začíná lanovkou z Beckenriedu na Klewenalp, odtud zmíněnou procházkou na Stockhütte, kabinkovou lanovkou do Emmettenu, odkud výlet pokračuje poštovním autobusem do nedalekého Seelisbergu, kde se přesedá na pozemní lanovku, která nás dopraví na břeh Vierwaldstättského jezera do Treibu a na závěr lodí nazpět do Beckenriedu. Trasy lze i různě obměňovat a celý výlet lze samozřejmě absolvovat na jedinou zvýhodněnou jízdenku.

V oblasti Klewenalpu a Stockhütte najdeme celou řadu značených cyklotras všech náročností a bezpočet upravených a značených tratí pro pěší. Samozřejmostí je možnost pronajmout si kolo u dolní stanice lanovky v Beckenriedu. Tato nabídka platí nejen pro jednotlivce, ale i pro větší skupiny. Pokud jste vyznavači adrenalinu, můžete se nechat unášet vzduchem díky paraglidingu nebo vyzkoušet slaňování v horolezeckém centru. Zde můžete absolvovat také základní výcvikový kurz, k dispozici jsou i tréninkové skály pro úplné začátečníky.

V zimní sezóně je na Klewenalpu v provozu také středně velké lyžařské středisko, lyžaři mají kromě již zmíněných kabinových lanovek na výběr ze tří sedačkových lanovek, sedmi lyžařských vleků a 40 kilometrů pravidelně upravovaných sjezdových tratí. Středisko je velmi oblíbené také pro svou polohu, protože leží nedaleko Luzernu a svojí dostupností tak předčí jiné horské oblasti.

Text a foto: Radim Polcer a Roman GricPohled z kabiny kyvadlové lanovky na Beckenried


Pohled od horní stanice Klewenalp na Vierwaldstädtské jezero


Dětské hřiště na Klewenalpu


Velkou atrakcí na Klewenalpu je venkovní otevřený výběh se svištími rodinkami


Kabinková lanovka Emmetten - Stockhütte


Pohled ze Stockhütte na Vierwaldstädtské jezero


Ze Stockhütte dolů do Emmettenu můžeme sjet buď lanovkou, nebo si vychutnat dobrodružnou jízdu na bikeboardu