úvod

Leukerbad je malebné vysokohorské městečko se zajímavým historickým jádrem téměř ze všech stran obklopené vysokými skalními stěnami. Známé je ale především díky největším lázním s termálními bazény v Alpách. To vše společně s blízkostí lyžařského střediska dělá toto místo rájem pro letní i zimní dovolenou. V tamních uličkách lze napočítat na čtyřicet mnohdy vzájemně propojených lázeňských komplexů, do nichž denně proudí 3,9 milionů litrů termální vody o teplotě 51 stupňů. Hlavní komplexy Burgerbad se vyznačují obrovskou rozlohou a bezpočtem atrakcí a zatímco Burgerbad má charakter aquaparku s množstvím tobogánů, masážních trysek a otevřených bazénů, Alpentherme dávají přednost spíše vyznavači odpočinku, masáží, saun i wellness procedur.

​

Po Leukerbadu se můžeme pohodlně přepravovat okružní autobusovou linkou Ring-Jet, která jezdí v půlhodinovém taktu a má 14 zastávek. Stačí si zakoupit denní nebo týdenní jízdenku a pak již můžeme tuto linku využívat v době platnosti lístku libovolně.

Torrent

Oblast Torrentu nad Leukerbadem plní funkci lyžařského střediska a je tak navštěvována především v zimě. Nahoru se lze dostat buď kyvadlovou lanovkou přímo z Leukerbadu, nebo dvěma úseky kabinkových lanovek z nedalekého Flaschenu (vhodné hlavně pro ty, co nemají ubytování přímo v Leukerbadu). V horní části střediska pak najdeme ještě šestisedačkovou lanovku a dva lyžařské vleky. Kyvadlová a kabinkové lanovky jsou v provozu také v letní sezóně.


Kyvadlová lanovka z Leukerbadu na Torrent

Gemmi

Na rozdíl od Torrentu je protější průsmyk Gemmipass vzhledem k absenci vhodných lyžařských terénů vyhledáván především turisty. Již v dávné minulosti měl tento průsmyk velký význam, protože úzká pěšina doslova vytesaná do skalní stěny Daubenwand byla ve středověku jednou z mála možností k překonání celého alpského půloblouku. Kolem roku 1740 pak byla tato úzká, ale důležitá stezka rozšířena tak, že se zde „mohli bezpečně vyhnout dva koně naložení nákladem". Plánovaná alpská železniční transversála zprovozněná v roce 1913 ale nebyla oproti očekávání nakonec postavená přes Gemmi, ale přes sousední údolí Lötschberg.

V roce 1957 byla náhorní plošina Gemmi zpřístupněna visutou lanovkou a brzy se stala také oblíbeným výchozím bodem ke skialpinistickým túrám. Později na ni navázala další lanovka, která pohodlně zpřístupnila i překrásné horské jezero Daubensee. V zimě je toto místo rájem běžkařů a oblíbené je zde také sáňkování po speciálně upravované trati.
V okolí Leukerbadu najdeme 200 km turistických tras, vyznavači horských kol pak mají na výběr z pěti lehkých, devíti středně náročných a čtyř náročných značených cest. Ti nejnáročnější pak mohou vyzkoušet nejdelší Klettersteig (ferátu) ve Švýcarsku, která vede z Leukerbadu přes Gemmi až na Daubenhorn. Otevřená je od července do října a lze ji absolvovat ve dvou variantách - zatímco ta kratší zabere pět hodin, u té delší musíme počítat s osmi hodinami.

Text a foto: Radim Polcer a Roman Gric


Centrum Leukerbadu s lázeňskou promenádou


Leukerbad je malebné horské městečko ze tří stran chráněné hradbou vysokých hor, v pozadí průsmyk Gemmi


Téměř kolmé skalní stěny nad Leukerbadem


Torrent v létě - to jsou zelené pastviny v kontrastu se zasněženými vrcholky


Druhou možností, jak se dostat na Torrent, je kabinková lanovka z Flaschenu

 

 

 

Štítky: Wallis