úvod

Zermatt ležící pod světoznámým Matterhornem patří k nejznámějším a nejnavštěvovanějším turistickým střediskům ve Švýcarsku. Proslavený je kromě blízkosti Matterhornu také tím, že sem nikdy nemohly jezdit automobily, výjimku mají jen záchranná služba, policie, hasiči a dva měsíce v roce mimo sezonu také stavební stroje. Všichni motorizovaní návštěvníci tak musí zanechat své auto na rozsáhlém krytém parkovišti v Täschi a do Zermattu pak dojet vlakem společnosti Matterhorn Gotthard Bahn (jezdí každých 20 minut).

​

Právě díky tomu si Zermatt mohl zachovat svůj typický charakter vyznačující se nezaměnitelnou architekturou s řadou původních walliských dřevěných horských stavení, mondénních hotelů z počátku 20. století, ale i střízlivých a účelných moderních staveb. Ostatně zde v horní části údolí říčky Matter Vispa by ani pro množství aut nebylo místo.


Zermatt - ze zapadlé horské vísky na konci světa v nadmořské výšce 1620 m je dnes vyhledávané a prosperující horské středisko. (foto: Toni Mohr).

Historie turistického využívání zde sahá až do počátku 19. století, kdy jistý lékař Lauber začal v této horské vesnici na úpatí Matterhornu v jednoduché útulně se třemi lůžky ubytovávat své letní hosty. Z jeho boudy pak později vybudoval Alexander Seiler hotel, z něhož je dnes světoznámý hotel Monte Rosa. Brzy se však kromě turistů stále častěji objevovali i první horolezci, kteří postupně zdolávali všechny okolní čtyřtisícovky, až na jednu - na Matterhorn (4487 m n. m.). Prvovýstupem 14. července 1865 angličana Edwarda Whympera na tuto strmou granitovou pyramidu se stal Zermatt světoznámým doslova přes noc, a to také proto, že při návratu čtyři horolezci z jeho sedmičlenného družstva zahynuli.


Hotel Alpenblick je jedním ze 124 zdejších hotelů. (foto: Roman Gric)


Osobní dopravu po celém Zermattu zajišťují již od roku 1947 výhradně elektromobily, vyhlášené pětihvězdičkové hotely ovšem mají vlastní drožky. (foto: Roman Gric)

V dnešní době je Zermatt známý v zimě především pro své lyžařské středisko, kde mají lyžaři díky propojení s italskou Cervinií na výběr z 275 kilometrů sjezdových tratí obsluhované více než 50 lanovkami a vleky, v létě je pak nejnavštěvovanějším místem bezesporu Klein Matterhorn, kam se lze z Zermattu pohodlně dopravit soustavou lanovek. Výchozí stanici najdeme na okraji Zermattu, odkud vyjíždí moderní osmimístná kabinková lanovka Matterhorn Express. Po nedávno dokončeném prodloužení se tak v jedné z jejich kabinek vyvezeme bez jediného přestupování přes čtyři mezistanice až na Trockener Steg (2929 m n. m.) a ujedeme přitom téměř 6,8 km, což z této lanovky dělá nejdelší lanovkový systém bez nutnosti přestupu v Evropě.


Již při jízdě lanovkou Matterhorn Express si můžeme vychutnávat pohled na světoznámý Matterhorn. (foto Radim Polcer)

Na Trockener Stegu pak přestoupíme do stomístné kabiny a ta nás vyveze vysoko nad ledovcem Theodul až na Klein Matterhorn s horní stanicí v nadmořské výšce 3820 m doslova přilepenou ke skále. Je to vůbec nejvyšší stanice lanovky v Alpách. Zde se nám pak otevře neuvěřitelné panoráma, kterému dominuje nejen slavný Matterhorn, ale také sousední Breithorn a Monte Rosa. Velkou atrakcí je také nově otevřený nejvyšší ledovcový palác v Evropě s nejrůznějšími ledovými skulpturami, které se pravidelně mění.


Z Trockener Stegu na Klein Matterhorn nás vyveze kyvadlová lanovka pro 100 osob, jejíž trasa vede vysoko nad ledovcem Theodul (foto: Radim Polcer)

Kromě oblasti Klein Matterhornu, zvané Matterhorn Glacier Paradise patří k vyhledávaným turistickým i lyžařským cílům návštěvníků Zermattu také oblast Gornergrat (3089 m n. m.) s jedinečným výhledem na Gornerský ledovec a na celý rozsáhlý masív Monte Rosy, dostupná z Zermattu ozubnicovou dráhou a v neposlední řadě i oblast Zermatter Rothornu (3103 m n. m.), označovaná jako Rothorn Paradise a dostupná horskou podzemní dráhou a navazujícími lanovkami. Lyžařsky jsou všechny tyto oblasti včetně italské Cervinie propojeny lanovkami a vleky.


Nejvýše položený ledovcový palác v Evropě najdeme právě na Klein Matterhornu. (foto: Roman Gric)

V samotném Zermattu je k dispozici 124 hotelů nejrůznějších kategorií a dalších přibližně 6500 lůžek v soukromých penzionech a apartmánech, bezpočet restaurací a na své si zde přijdou také milovníci nočního života. Turisté naleznou v okolí Zermattu více než 400 km značených tras včetně oblíbeného nordic walkingu, nechybí zde však ani golfové hřiště.


Na špičce Klein Matterhornu je ve výšce 3883 m n. m. nejvýše položené vyhlídkové místo dostupné lanovkou v celých Alpách (foto: Zermatt Bergbahnen).


Matterhorn (4487 m n. m.) (foto: Matthias Frederiksson)

 

Autoři: Roman Gric a Radim Polcer