úvod

Známé středisko Verbier se nachází v západní části kantonu Wallis pod průsmykem Svatého Bernarda, nedaleko hranic s Francií a Itálií. V zimní sezóně se zde lyžaři mohou vyřádit v obrovské houpačce zvané „4 údolí" (Les 4 Valléss), do které patří kromě Verbieru také sousední střediska Nendaz, La Thoumaz, Veysonnaz a Bruson. Více než 70 lanovek a vleků zde obsluhuje celkem 412 km sjezdovek nejrůznějších náročností.

 

​

Velmi vyhledávaný je Verbier ovšem také v letní sezóně, kdy se turisté mohou nechat vyvézt soustavou lanovek až na 3330 metrů vysoký Mont Fort a pohodlně při tom překonat obdivuhodné převýšení 2510 m. Východiskem pro tento výlet je Le Châble ležící v nadmořské výšce 820 m n. m., kde je možno nechat auto na prostorném parkovišti nebo sem dojet vlakem „Grand Bernard Express" z Martigny. Odtud pak dvěma úseky kabinkových lanovek s mezistanicí ve Verbieru (návštěvníci ubytování přímo ve Verbieru mohou nastoupit jízdu až v této stanici) vyjedeme na 2200 metrů vysoký Les Ruinettes, kde přestoupíme na navazující lanovku a ta nás vyveze přes hřeben k dolní stanici obří kyvadlové lanovky s kabinami pro 150 osob zvané „Jumbo". Již při jízdě touto lanovkou můžeme obdivovat překrásné panoráma walliských Alp. V předposlední stanici Col des Gentianes pak přestoupíme do menší kabiny, která nás vysoko nad ledovcem Mont Fort vyveze až na stejnojmenný vrchol. Z vyhlídkové terasy na vrcholu se pak naskytne neuvěřitelný pohled na okolní vrcholky trvale pokryté ledem a sněhem, včetně nejvyšší hory Evropy - Mt. Blancu nebo majestátného Grand Combinu a sousedního Petit Combinu.

Na své si ve Verbieru a okolí přijdou také návštěvníci dávající přednost pěším túrám, nachází se zde více než 950 km značených turistických tras. Velmi oblíbené jsou nenáročné procházky podél dodnes funkční sítě útlých zavlažovacích kanálů zvaných „Bisses", které byly vybudovány již v 15. století na horských úbočích pro zásobování místních usedlostí a přilehlých políček vodou.
Ve Verbieru najdeme také dvě golfová hřiště, která jsou otevřená od června do listopadu a (nejen) na večeři si můžeme zajít do více než 160 restaurací. Opravdovým zážitkem je pak večeře při západu slunce v restauraci La Marlénaz ležící v nadmořské výšce téměř 1900 m n. m.
Verbier je známý také svými letními hudebními festivaly vážné a jazzové hudby, ty letošní se konaly od 16. července do 1. srpna.

Radim Polcer a Roman Gric


Centrum Verbieru s typickou místní architekturou


Celkový pohled na VerbierAlpské pastviny v kontrastu s trvale zasněženými štíty, i takové panoráma se nám naskytne ve VerbieruObří lanovka „Jumbo" vyváží turisty na Col des Gentianes

Z vrcholu Mont Fort se naskytne pohled na neuvěřitelné panoráma nejvyšších alpských čtyřtisícovekPři dobré viditelnosti a s jen docela slabým dalekohledem můžete z Mont Fortu takto vidět Mont Blanc. (4807 m n. m)Horní stanice na vrcholu Mont Fort (3330 m n. m)

Švýcarské Alpy v létě - další informace.