úvod

Za 12 tisíc korun můžete strávit čtyři dny v Londýně, Římě či Paříži. Populární eurovíkendy nabízí za tuto cenu řada cestovních kanceláří - v ceně bývá letenka, ubytování a doprava z letiště v destinaci. Za srovnatelné peníze a ve stejném časovém rozpětí prodlouženého víkendu si přitom můžete namísto jednoho velkoměsta komfortně prohlédnout takřka celé Švýcarsko. Jak na to? Připravili jsme pro vás návod i s reálným časovým itinerářem a orientační finanční kalkulací.

​

Na domácí přípravu u internetu vám postačí hodina, nanejvýš dvě. Potřebujete jen platební kartu a základní znalost němčiny či angličtiny.


Máte-li vybraný termín, na www.swiss.com pořídíte letenku z Prahy do Curychu (na výběr máte ze tří letů denně v každém směru, čím dříve koupíte, tím laciněji poletíte, ceny začínají lehce pod 4 tisíci Kč za zpáteční let).


Bohatou nabídku ubytování (za 3 noci se opět vejdete do 4 tisíc za osobu) i s možností on-line rezervací najdete na www.MojeSvycarsko.com, přičemž s pomocí tohoto webu (zčásti je v češtině) si můžete naplánovat klidně celou cestu.


Poslední zásadní položkou pro zamýšlený výlet je Swiss Pass, lístek na švýcarský dopravní systém. Jeho čtyřdenní varianta se také vejde do 4 tisíc za osobu, a dokonce s tou výhodou, že pokud cestujete s dětmi do 16 let, povezou se zdarma. Stačí si nechat při koupi zdarma vystavit takzvanou Family Card. Swiss Pass (www.swisstravelsystem.ch) platí ve Švýcarsku pro volnou jízdu ve vlacích, poštovních autobusech, MHD, v parnících na vnitrozemských jezerech, poskytuje slevu 50% na vysokohorských zubačkách a lanovkách a navíc slouží jako volná vstupenka do stovek muzeí v celé zemi. Pořídíte ho i v Česku v CK Čedok nebo Skipas, případně ho můžete koupit i v Curychu na letišti.A co vlastně můžete za 4 dny ve Švýcarsku stihnout? Překvapivě hodně, a to ze dvou důvodů: země je relativně malá a tamější síť i jízdní řády veřejné dopravy (www.sbb.ch) překvapivě husté.

 

Den 1:

let Praha - Curych (9.45 - 11.05), vlak letiště Curych - Luzern (11.47 - 12.49), parník Luzern - Vitznau (15.12 - 16.09), zubačka Vitznau - Rigi (16.15 -16.45), zubačka Rigi - Arth-Goldau (17.04 - 17.48), vlak Arth-Goldau - Bellinzona (17.52 - 19.53).


Po příletu do Curychu nasedněte na letištním nádraží do vlaku, který vás za hodinu zaveze přímo do centra Luzernu, kouzelného města posazeného na úpatí Alp přímo na břehu neuvěřitelně průzračného jezera. V nádražním podzemí můžete v úschovně na dvě hodiny odložit zavazadla a vydat se nalehko na krátkou procházku přes památný dřevěný zastřešený most, který v roce 1993 vyhořel, ale byl znovu vybudován a zavede vás na protější břeh říčky Reuss, vytékající právě u nádraží z onoho blankytného jezera. Nábřeží dravého toku lemují restaurace a kavárny se zahrádkami, za nimi se v uličkách skrývá historické centrum města. Pokud dáváte přednost výhledům z výšky, můžete na oběd zkusit střešní restaurant obchodního domu Globus v historickém centru - je to ve skutečnosti samoobslužná jídelna, takže za dobrého počasí dostanete luxusní vyhlídku na město, jezero i dvoutisícový skalní masiv Pilatus -zdejší dominantu - za velmi přijatelnou cenu.


A jelikož dvoutisícový Pilatus bývá turisty přecpaný a za jízdenku se připlácí, klidně ho vynechte a vydejte se odpoledne na jiný blízký kopec: Rigi, špičatou horu s vysílačem na vrcholu. Měří necelé 2000 metrů, ale výhled shora je podobně kouzelný a navíc vás svezou se Swiss Passem bez příplatku. Z Luzernu poplujete hodinu parníkem na úpatí Rigi do Vitznau, odkud vás zubačka vyveze nahoru.Dolů se vydejte druhou tratí do Arth-Goldau, odkud jezdí rychlíky po slavné Gotthardské železnici na jih Švýcarska, do „italského" kantonu Ticino. Den zakončíte v Bellinzoně, historickém městě tří hradů, které bývají večer lákavě nasvícené a překvapivě živé. Ten největší stojí přímo v srdci města a vedle restaurace na něm bývá například letní kino. Dva menší pak najdete ve strmém svahu nad městem, s trochou štěstí se i navečer dostanete k procházce po hradbách.Den 2:

autobus Bellinzona - Thusis (8.45 - 10.20), vlak Thusis - Brig (10.50 - 15.23).

Po krátké noční exkurzi do „italského" Švýcarska se ráno vydáte poštovním autobusem přes Alpy na východ, do největšího kantonu Graubünden.

 

 

 

Na nádraží Thusis přestoupíte na legendární Ledovcový expres (povinný rezervační příplatek, jeho výše se liší podle sezony a služeb na palubě, viz www.glacierexpress.ch), který vám během pětihodinové panoramatické pouti zpět na západ ukáže spoustu přírodních krás v zemi: sveze vás třeba kaňonem divokého Rýna, přes průsmyk Oberalp ve výšce 2033 metrů nad mořem a pak odlehlým krajem Goms do historického Brigu na úpatí Simplonského průsmyku.


Tady doporučujeme ubytovat se na dvě noci, poklidné město je proslulé pohostinností a zároveň přijatelnými cenami zdejších rodinných hotelů, navíc je ideálním výchozím bodem k objevování kantonu Wallis, jenž je znám jako kraj největších kontrastů ve Švýcarsku. Vždyť zatímco dole, v údolí řeky Rhony, pěstují lahodné víno nebo dokonce kiwi, v téže oblasti najdete řadu vysoko položených lyžařských středisek, jako je Crans-Montana nebo Zermatt. Po celodenním sezení v autobuse a ve vlaku se můžete ještě odpoledne vydat na pěší průzkum okolí, stačí například nasednout v Brigu na lokálku a popojet pár minut do stanice Ausserberg a vydat se na obhlídku údolí Rhony shora, nebo na krátkou túru kolem zavlažovacích kanálů suonen, jež svádějí zemědělcům do údolí vodu z ledovců. Nebo se prostě naložte do teplých koupelí v lázních Brigerbad na okraji města.


 

Den 3:

vlak Brig - Zermatt - Brig (přímé spojení každou hodinu, s přestupem několikrát za hodinu, jedna cesta zhruba 80 minut), případně Brig - Fiesch - Brig (jednou za hodinu).


Třetí den vašeho švýcarského prodlouženého víkendu můžete zvolnit cestovní tempo a nadechnout se důkladně čerstvého vzduchu vysoko v Alpách. Vydejte se z Brigu do Zermattu, luxusního hotelového městečka, posazeného ve výšce 1600 metrů nad mořem (stejně vysoko jako vrchol nejvyšší české hory Sněžka) na úpatí legendárního Matterhornu, 4478 metrů vysoké nejfotografovanější hory světa. Pokušení lézt nahoru přenechte zkušeným horalům a vydejte se vyhlídkovou zubačkou na protilehlou třítisícovku Gornergrat (spojení několikrát za hodinu, jedna cesta zhruba 35 minut, příplatek za zpáteční jízdné 36 švýcarských franků). Za příznivého počasí můžete cestou vystoupit a podniknout v okolí trati pěší túry s pozoruhodnými vyhlídkami. Nejen za deště pak stojí za návštěvu zermattské Muzeum alpinismu, barvitě popisující dobývání Matterhornu. Variantou je výlet z Zermattu nejvyšší lanovkou Evropy na Malý Matterhorn do výšky 3820 metrů (příplatek za zpáteční jízdné 50 franků).

 


Další možností je popojet z Brigu na opačnou stranu, zpět po trase Ledovcového expresu do zastávky Fiesch, odkud můžete vyjet lanovkou na Eggishorn (2900 metrů nad mořem) s báječnou vyhlídkou na nejdelší evropský ledovec, 23 kilometrů dlouhý Aletsch. Tuhle masu ledu, zapsanou na seznamu světového dědictví UNESCO, můžete dobře obdivovat také při pěší túře po hřebeni nad ní (dalšími přístupovými body do oblasti ledovce jsou lanovky z nádraží Betten na Bettmeralp a z Mörel na Riederalp, obojí přístupné opět lokálkou z Brigu se spojením každou hodinu).


 

Den 4:

vlak Brig - Lausanne (každou půlhodinu, cca 100 minut), vlak Lausanne - Bern (každou půlhodinu, 66 minut), vlak Bern - letiště Curych (každou půlhodinu, 75 minut), let Curych - Praha (17.30 - 18.45).


Cestou domů můžete poslední den vašich cest Švýcarskem krátce nahlédnout ještě do „francouzské" části v oblasti švýcarské riviéry neboli na pobřeží Ženevského jezera v okolí Lausanne. Příjemnými zastávkami jsou třeba vznešené Montreux, kde strávil poslední roky života Freddie Mercury a na památku tu dnes na nábřeží stojí zpěvákova socha od české sochařky Ireny Sedlecké, nedaleko lze navštívit i půvabný vodní hrad Chillon, případně velkolepé Olympijské muzeum v Lausanne.


Pokud vám zbude čas, podnikněte pak cestou na letiště při přestupu v Bernu ještě krátký výsadek do uliček švýcarské metropole, která se pyšní „nejdelší krytou nákupní galerií světa" neboli šesti kilometry uliček historického centra ze seznamu UNESCO s podloubími plnými obchodů a butiků. A pak už budete uhánět dvousetkilometrovou rychlostí po nové expresní trati z Bernu do Curychu a rovnou na letiště.