úvod

Zůstáváme v kantonu Graubünden, ale přes průsmyk Flüela sjíždíme do údolí Innu, tedy do Engadinu. Název je rétorománský, protože právě tady jsme v oblasti, kde je tento jazyk, kterým hovoří jen necelé procento Švýcarů, stále živý. V údolí nás okouzlí malebná městečka a vesnice s omítanými domy a sgrafitovou výzdobou. K nejkrásnějším patří vesnice Guarda a městečko Scuol. Proti proudu řeky dojedeme až do Svatého Mořice, další ikony Švýcarska s nádhernou krajinou tyrkysově modrých jezer. Ochutnat je třeba místní speciality – capuns, pizokels nebo engadinský ořechový dort.

Bližší informace naleznete na www.engadin.com.

​


Kurz vaření engadinských specialit

Pod názvem Engadiner Esskultur pořádá Scuol Tourismus 2,5 hodinový kurz, během kterého si společně se zkušenou místní rodačkou připravíte a ochutnáte neuvěřitelných sedm tradičních jídel a dva dezerty. Dozvíte se také mnoho z místních tradic a výborně se najíte. Kurz se koná každé úterý v Sentu, pokud se přihlásí alespoň 4 účastníci.

Bližší informace naleznete zde.


Bruslařská dráha Eisweg Engadin ve Scuolu

Milovníky ledních bruslí zajisté osloví středisko Scuol, kde se nalézá speciálně upravená 3 km stezka právě pro ně. V létě stezka funguje jako normální pěší stezka pro horskou turistiku, ale v zimě se promění v jednu dlouhou ledovou upravovanou dráhu.

Bližší informace naleznete zde.


19. Olympiáda Santa Clausů v Samnaun

Horské středisko Samnaun v Engadinu pořádá každoročně olympiádu Santa Clausů s názvem Clau Wau a tento rok nebude výjimkou. Během začátku zimní sezony se do Samnaun 30. 11. 2019 sjedou Santa Clausové z celého světa a budou mezi sebou soutěžit o hlavní cenu. Nepropásněte tuto ojedinělou akci, kterou si užije celá rodina.

Bližší informace naleznete zde.


Scuol

Malebné městečko s tradiční zástavbou domů zdobených sgrafity s okny s krajkovými záclonkami a 11 minerálními prameny nabízí po lyžování relaxaci v termálních lázních. Samotný lyžařský areál je určen hlavně pohodářům a rodinám s dětmi, pro děti jsou tady i speciálně upravené lanovky. Mimořádná je zdejší sjezdovka snů, která vede do blízkého Sentu romantickou krajinou bez lanovek a vleků.

Bližší informace naleznete zde.


Hrad Tarasp

Hrad Tarasp, postavený v roce 1040, je i dnes dominantou Dolního Engadinu a bedlivě střeží blízké městečko Scuol. Až do počátku 19. století patřil hrad Rakousku a na přelomu 20. byl odkoupen a rozsáhle zrekonstruován K. A. Lingnerem, vynálezcem ústní vody Odol. V létě i zimě na hradě probíhají pravidelné komentované prohlídky a je možné si také poslechnout varhaní koncerty.

Bližší informace naleznete zde.


Samnaun

Jediná bezcelní zóna Švýcarska a současně jedno z nejmoderněji vybavených lyžařských středisek propojené s rakouským Ischglem nabízí vyžití pro sportovní lyžaře, mimořádně dlouhou zimní sezónu, končí se tady až v květnu, ale také oblíbené akce jako je Světový šampionát Santa Clausů a open air koncerty na sjezdovce Ischgl.

Bližší informace naleznete zde.


Val Müstair

Zapomenuté údolí spojující Švýcarsko a Itálii je přitažlivé hlavně pro běžkaře. Každoročně se tady koná jedna z etap Tour de Ski. Údolí je také domovem špičkových švýcarských reprezentantů v běžeckém lyžování, bratrů Gianluca a Dario Cologni. Na jeho konci je pak klášter, který je zapsán na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Bližší informace naleznete zde.


Běžky v Engadinu

Pouhých 6 hodin jízdy z Prahy Vás dělí od nekonečné sítě běžeckých stop v Dolním Engadinu. Ideálním místem pro běžkaře je Scuol a Val Müstair, kde najdete stopy vedoucí přes hladiny zamrzlých jezer, ale i podél řeky Inn. Ubytovat se můžete například ve Scuolu, kde si po dni na sněhu vychutnáte ještě termální lázně. Není náhodou, že právě tady se koná proslulý Engadin Skimaraton, který propojuje Horní i Dolní Engadin.

Bližší informace naleznete zde.


52. Engadin Skimaraton

Engadin Skimaraton je jednou z největších sportovních událostí v celých Alpách srovnatelnou s těmi nejznámějšími závody Světového poháru v alpském lyžování. Hlavní závod již 52. ročníku se uskuteční v neděli 8. 3. 2020 na 42 km dlouhé trati z Maloji do S-chanfu a opět se očekává hojná účast kolem 13.000 závodníků. Pokud jste se sami nepřihlásili a budete v době konání akce v regionu, určitě se přijďte alespoň podívat a fandit také českým účastníkům.

Bližší informace naleznete zde.


Après-ski v Engadinu

Oblast nabízí krátké výlety do okolí pro volný den a bohatou nabídku après-ski. Vydat se můžete do malebné vesnice Guarda, která je domovem dětského hrdiny Schellen Ursli nebo na impozantní hrad Tarasp, který střeží údolí Innu. Romantikům se nabízí vyjížďka kočárem taženým koňmi do horské vísky S-charl na okraji Švýcarského národního parku. Až do Scuolu zajíždí také červený vláček Rhétské dráhy, který vás sveze třeba do blízkého Klosters nebo do Churu.

Bližší informace naleznete zde.


Pohádková vesnice.

Guarda, jedna z nejkrásnějších vesnic Engadinu, je také domovem hrdiny dětské knížky Schellen Ursliho. Z vesnice se můžete vydat po jeho stopách na trasu naučné stezky, která potěší jedinečnými výhledy celou rodinu a děti zábavnými aktivitami. Návštěvu lze spojit s dalšími dvěma malebnými vesnicemi v okolí, Ardez a Boscha, nebo se vydat na impozantní hrad Tarasp střežící údolí řeky Innu.

Bližší informace naleznete zde.


Sjezdovka snů Motta Naluns v Dolním Engadinu

Opravdové zážitky na sněhu – snowparky s nejmodernějšími atrakcemi ke sportovnímu vyžití a dlouhé sjezdy v celkové délce 80 km k požitkům. Dolní Engadin je sněhový sportovní a odpočinkový ráj současně. K tomu kulisa typických engadinských domů, které stojí tradičně okolo kašny vystavěny z mohutných zdí a zdobeny uměleckými sgraffiti. Ve Scuolu z kašen vytéká minerální voda. Dárek přírody je 10 km dlouhá sjezdovka z Motta Naluns do vesničky Sent, které se říká sjezdovka snů.

Bližší informace naleznete zde.Engadin Scuol Samnaun, Val Münstair v létě


Samnaun mapa

Ferienregion Engadin Scuol Samnaun
Tel.: +41 (0)81 861 22 22
info@engadin.com
www.engadin.com