úvod

​

Terasy Lavaux - Švýcarská vinná stezka

Tří a půl hodinová procházka po vinné stezce ze St-Saphorinu do Lutry je prošpikována pokušeními: terasa za terasou nabízí znamenité výhledy na Ženevské jezero a Francouzské Alpy. Hospůdky lákají na místní lahůdky. A vinaři mají své brány doširoka otevřené, aby bylo možno okusit, jak chutná zdejší kraj. Oblast vinic Lavaux je tak mimořádná, že od roku 2007 patří k památkám světového dědictví UNESCO.


Au fil du Doubs - Švýcarská říční cesta

Na jedné straně Francie, na druhé Švýcarsko, a mezi nimi teče řeka: Doubs. Její divoce romantické údolí je téměř neobydlené a v budoucnu se coby přírodní park stane ještě větším rájem pro rybáře a turisty. Jeden obzvlášť původní kus Švýcarska otevírá pobřežní cesta mezi Soubey a St-Ursanne. Vede čtyři a půl hodiny skoro nedotčeným údolím řeky okolo rybích hospůdek a idylických koupališť.


Chemin du Gruyere - Švýcarská čokoládová a sýrová cesta

Opravdový tajný tip! Na této tříhodinové túře objevíte novou tvář země: od Charmey s jeho wellness a termálními lázněmi po Gruyere s hradem, starým městem a ukázkovou sýrárnou. Jako součást trasy SchweizMobil Alpenpanorama Route vás provede překrásnou krajinou budoucího přírodního parku Gruyere Pays-d'Enhaut, okolo fjordovité přehradní nádrže Montsalvens a soutěskou Jaunbachschlucht s dobrodružnými dřevěnými mosty a skalními galeriemi.- Wellness a gastronomie


Aletsch - panoramatická cesta - Švýcarská ledovcová cesta

Nejdelší a nejmohutnější evropský ledovec je také jeden z nejkrásnějších a z té nejpůsobivější strany se ukazuje na čtyř a půl hodinové túře z horské stanice Bettmerhorn. Kamenné dlaždice usnadňují divoce romantickou cestu panoramatickou stezkou vysoko nad Aletschským ledovcem k pohádkovému jezeru Märjelensee a přes hřeben Tälligrat s bohatým výhledem do Fiescheralpu.


Eiger Trail - Švýcarská alpská zážitková cesta

Ona je stěnou stěn a její horolezecké trasy patří k nejnáročnějším na světě. Mýtus severní stěny Eigeru působí ale i z větší vzdálenosti. Třeba na dvou a půl hodinové trase Eiger Trail. Vede ze stanice horské železnice Jungfraubahn Eigergletscher přímo pod kolmou skalní stěnou do Alpiglenu. Je to dechberoucí, ale nikterak nebezpečný alpský výlet na vrchol emocí pro všechny.


Cesta Švýcarskem - Cesta Viléma Tella

Všech 26 kantonů za dva dny - pěšky! Takto celistvě může návštěvník projít tuto zemi na „cestě Švýcarskem" kolem jezera Urnersee. Jednu zvlášť kouzelnou část tvoří tříhodinová panoramatická túra z Rütli. Na prastaré cestě stoupá vzhůru 850 schodů na Seelisberg s jezerem na koupání a historickými hotely - a klesá dolů ke středozemně působícímu Bauen. Příjezd a odjezd se koná vpravdě romaticky - lodí.


Sentiero Verzasca - Švýcarská divoká říční cesta

Řeka zeleně září. Malebně se vine údolím Verzasca, nechává se přemostit elegantně prohnutými římskými mosty a spolu s původními vesnicemi a malými hospůdkami Grotti se stará o to, že je ticinské prostředí jako z obrázkové knížky. Horská údolní trasa mezi vesničkami Sonogno a Lavertezzo se stala kulturní stezkou a jako „Sentiero per l'arte" vede po čtyři hodiny okolo děl renomovaných mezinárodních umělců.


Cesta národním parkem - Rodinný výlet švýcarským národním parkem

Ten, kdo se vydá na trasu nové „dětské stezky Champlönch" z parkoviště 1 k hotelu il Fuorn, může něco zažít. Přes vypůjčenou GPS se v pravidelných intervalech hlásí deset virtuálních průvodců - od Marcheta, hlídače parkoviště, po Piz dal Fuorn, horského ducha. Díky nim se stane dvou a půl hodinová túra dětskou hrou - i pro dospělé. Kouzelná sada na výlet obsahuje ještě pečlivě udělanou knížku s CD.


Senda Ruinaulta (Rheinschlucht) - Švýcarská cesta Grand Canyonem

Pohled do hlubin způsobuje krásnou závrať! 400 metry se prokousal Vorderrhein (Přední Rýn) do vápencových skal Ruinalty. Malebně se vine soutěskou, doprovázený „malým červeným": Trasa rhaetské železnice je zde obzvlášť impozantní. Působivou ptačí perspektivu nabízí vyhlídková plošina „Il Spir". Nejlepší cesta k ní je Senda Ruinalta, nenáročný výlet plný pokušení.


Alppenzellská alpská stezka (Kronberg) - Švýcarská panoramatická cesta

V zádech obrovský masiv Alpstein s dominantním vrcholem Säntis a před sebou nic než dálka: díky nekonečnému výhledu přes appenzellskou pahorkatinu až k Bodamskému jezeru se z alpské stezky stává jedinečná panoramatická túra. V pouhých dvou hodinách na ní člověk zažije všechny tváře regionu, který patří k nejpůvabnějším ve Švýcarsku. I přesto, že má nejnavštěvovanější hora skutečně drsný charakter a stará se o nejrůznější rozmary počasí.


Walenpfad (Engelberg)

- 3 lanovky
- Horská jezera
- Výhledy
- Pohled na Titlis
- Zážitkový svět Brunni / Kneipp


Cesta podél vodních kanálů v Nendaz

- Bisses/Suonen - vodopády z ledovce
- Obdivuhodné technické dílo!
- Fascinace klidně tekoucí vody
- Meditace v klidu lesních cest
- 100 km příjemných stezek