úvod

Poznejte Švýcarsko z paluby panoramatických vlaků ještě výhodněji s jízdenkou Swiss Travel Pass díky jarní nabídce Swiss Travel System, při které získáte navíc jeden nebo dva dny neomezeného cestování po Švýcarsku zdarma.

​

Swiss Travel System si pro vás na tento rok přichystal velice zajímavou nabídku na jízdenky Swiss Travel Pass – při nákupu Swiss Travel Passu na 4 dny získáte navíc jeden den neomezeného cestování po Švýcarsku zdarma, v případě nákupu Swiss Travel Passu na 8 dní poté získáte 2 dny navíc. Nákup jízdenky v této akci je nutné provést v období od 15. 4. do 14. 5. 2023 s tím, že první den cestování s takto zakoupeným Swiss Travel Passem může být v rozmezí již od 15. 4. až do 13. 11. 2023. Bezplatné storno jízdenky a vrácení peněz je možné až jeden den před 1. dnem platnosti Swiss Travel Passu v případě nákupu u Swiss Travel System AG, ostatní oficiální distribuční partneři mohou mít vlastní, a tedy odlišné storno podmínky a jsou odpovědní za jejich sdělení koncovému zákazníkovi při nákupu.

Síťová jízdenka Swiss Travel Pass (STP) je určena návštěvníkům Švýcarska a opravňuje vás k neomezenému cestování vlaky, poštovními autobusy a loděmi po celém Švýcarsku. V ceně jsou i panoramatické vlaky a MHD v 90 městech. Platnost jízdenky je na 3, 4, 6, 8 nebo 15 po sobě jdoucích dní. Volit můžete také mezi klasickým STP a verzí Flex, kdy si dny vybíráte v rámci jednoho měsíce dle vás, verze Youth a Youth Flex je poté určena cestovatelům do 26 let za sníženou cenu. Pro děti do 6 let je cestování po Švýcarsku zdarma, děti do 16 let poté se Swiss Family Card, která se vystavuje rodičům při nákupu STP zdarma, cestují taktéž v doprovodu alespoň jednoho z rodičů bezplatně. Pro děti do 6 let je cestování po Švýcarsku zdarma, děti do 16 let cestují se Swiss Family Card v doprovodu alespoň jednoho z rodičů se STP zdarma. Swiss Family Card si nechte bezplatně vystavit pro vlastní dítě již při nákupu Swiss Travel Passu (zpětně Swiss Family Card vystavit nelze). Bonus k STP je 100% sleva na nejstarší zubačku Evropy nebo klasickou lanovku na Rigi, dále na první kabrio lanovku světa na Stanserhorn a nejstrmější pozemní lanovku světa na Stoos, 50% slevu získáte na většinu horských železnic a lanovek a 25% slevu pro cestu na nejvýše položenou železniční stanici Evropy, Jungfraujoch - Top of Europe. Swiss Travel Pass platí i jako Museum Pass, který vás opravňuje ke vstupu do 500 muzeí po celém Švýcarsku.

Swiss Travel Pass na 4 dny ve 2. třídě pořídíte za 281,- CHF (Youth za 199,- CHF), v 1. třídě za 447,- CHF (Youth za 315,- CHF). Pokud zvolíte Swiss Travel Pass na 8 dní, tak zde je cena ve 2. třídě 389,- CHF (Youth za 276,- CHF), v 1. třídě poté za 617,- CHF (Youth za 436,- CHF). Tato akce neplatí na Swiss Travel Pass Flex.

Cena samotné jízdenky nemusí na první pohled působit zrovna nejlépe, ale pokud budete cestovat po celém Švýcarsku, tak se vám rozhodně vyplatí. STP v sobě zahrnuje také jízdy prémiovými panoramatickými vlaky – k Bernina Expressu, Glacier Expressu a Gotthard Panorama Expressu je nutné si separátně dokoupit místenky, jízda GoldenPass Expressem a Luzern-Interlaken Expressem je možná i bez místenky. Jízdenky Swiss Travel Pass můžete navíc zakoupit ještě v České republice před svou cestou u CK ČEDOK nebo CK Švýcarsko vlakem, obě CK jsou vám také schopny zajistit místenky na panoramatické vlaky a vy se tak nemusíte už skoro o nic starat a jen si vychutnat své švýcarské dobrodružství naplno.

Delší pobyt vám také poskytne více času na návštěvu méně známých, ale o to více půvabných švýcarských údolí a měst, a blíže poznat švýcarskou kulturu a způsob života. Čím déle se totiž zdržíte, tím menší je negativní dopad na životní prostředí za celou dovolenou – 70 až 80 % škodlivin z cestování vzniká již při příjezdu a odjezdu do dovolenkové destinace a delší pobyty ve výsledku snižují celkové počty těchto cest a méně zatěžují přírodu kolem nás. V dnešní době je též důležité začít svou udržitelnou dovolenou volbou vhodného dopravního prostředku, který je nejšetrnější k životnímu prostředí, jedním z nejvhodnějších je právě železniční doprava – pro svou dovolenou ve Švýcarsku můžete tak využít nabídku Českých drah, které vypravují z Prahy do Curychu každý den dva noční přímé spoje přes Německo nebo přes Rakousko. Tipy jak zmírnit svůj dopad na životní prostředí naleznete na MySwitzerland­.com/Swisstai­nable.