úvod

Švýcarsko se zařadilo na surfovou mapu světa, a to rovnou mezi absolutní špičku. Díky projektu Alaïa Bay si mohou návštěvníci této malé alpské země vychutnat další nezapomenutelný zážitek.

​

Švýcarsko a surfování? Ještě před pár lety naprostá utopie, ale dnes dechberoucí realita. V moderním surfové laguně můžete sjíždět ty nejdokonalejší vlny přímo na úpatí Švýcarských Alp.

Možná si říkáte, že to přeci jen nějak nejde dohromady, ale opak je pravdou. Surfování je stále populárnější a díky rychlému vývoji technologií na “výrobu” umělých vln, už není jen doménou zemí, které mají oceán. Švýcarsko patří mezi nejrozvinutější země, není zde problém najít silného investora a nebojí se nových věcí.

Alaïa Bay se nachází na okraji malebného středověkého města Sion v kantonu Wallis. Přímo na úpatí Švýcarských Alp, obklopená vinicemi a snadno dostupná po dálnici vedoucí od Ženevského jezera. Přímo se tak nabízí spojit její návštěvu s dalšími populárními destinacemi ve Wallisu, jako jsou třeba Zermatt, Crans-Montana nebo místní vinařské oblasti.


Surfování v Alaïa Bay si užije každý. Na rozdíl od oceánu se umělé vlny dají regulovat a tak si zde výborně zasurfuje zkušený surfař i úplný začátečník. Díky 46 motorům, které pohánějí speciální moduly, se voda v laguně o rozloze 8.300 m2 začne vzdouvat a tím, jak je tlačena přes speciálně tvarované dno, dochází ke vzniku vln. Může jich být až 900 za hodinu! Z řídící místnosti je možné ovládat jak budou vlny velké, rychlé a jaký budou mít tvar.


Areál je volně přístupný a stojí za návštěvu i pro toho, kdo se o surfování normálně nezajímá. Je to první atrakce svého druhu na kontinentální Evropě a zážitek z návštěvy je opravdu silný. Kromě dokonalých vln je součástí Alaïa Bay stylová restaurace s velkou terasou, odkud můžete sledovat surfaře a pochutnávat si přitom na jídlech inspirovaných světovými surfovými destinacemi, jako je Havaj nebo Indonésie. V letních měsících je areál otevřený až do 23h, surfuje se za umělého osvětlení a restaurace se ve večerních hodinách mění na pohodový plážový bar s nabídkou koktejlů a surfové muziky. Na vlny je odtud perfektní výhled a atmosféra je jedinečná. V přízemí pak naleznete největší surfový obchod ve Švýcarsku a zázemí pro surfaře, kde si můžete půjčit prkno nebo neopren. Vzhledem k tomu, že laguna není vyhřívaná tak se určitě bude na podzim hodit!


Pokud byste chtěli surfování na nejlepších umělých vlnách vyzkoušet, nezapomeňte si udělat rezervaci na stránkách www.alaiabay.ch. V jejím průběhu se dozvíte jaké jsou v nabídce typy vln a která je pro vás nejvhodnější, kolik lidí bude v laguně s vámi a kolik peněz to bude stát. Ceny se odvíjejí od času vaší návštěvy a pohybují se od 109 CHF až do 149 CHF.

Pokud budete mít cestu kolem, určitě se v Alaïa Bay zastavte a nasajte jedinečnou atmosféru, která vznikla spojením surfování v modré laguně na úpatí zasněžených alpských velikánů a švýcarské dokonalosti.