úvod

Pokud při vašich letních cestách máte v plánu navštívit nebo alespoň budete projíždět Švýcarskem, máme pro Vás několik tipů. Ke Švýcarsku neodmyslitelně patří hory a pak je Švýcarsko země nabízející největší rozmanitost na nejmenší ploše, najdete tady ledovce, ale i středozemní atmosféru s palmami na březích jezer Lago Maggiore a Lago Lugano. A všechna tato místa jsou dosažitelná autem a vzdálenost překonáte během necelých tří hodin.

​

INFOBOX - praktické info na cestu

Ve Švýcarsku se platí dálniční známka, existuje jen jediná platná celkem čtrnáct měsíců a sice od prosince do ledna přespříštího roku. Známka stojí 40 CHF a lze ji koupit na každém hraničním přechodu. Za průjezdy tunely se pak již další poplatky nevybírají, výjimkou jsou hraniční tunely s Francií a Itálií. Před cestou je třeba ještě na internetu zkontrolovat průjezdnost pasů a to hlavně v obdobích, která my pokládáme za pokročilé jaro, ale v horských oblastech ještě leží sníh, některé průsmyky jsou průjezdné jen od poloviny června do poloviny října. Informaci najdete na www.MojeSvycarsko.com pod Cesta autem a dále Průjezdnost pasů. V případě chladného léta jako je to letošní, kdy již několikrát ve vyšších partiích padal sníh, může být i v létě krátkodobě některý průsmyk uzavřen. O tom vás ale i během cesty informují tabule na silnicích. Všechny hlavní tahy lze v době neprůjezdnosti objet resp. podjet tunely. Často se jedná o přepravu železniční, vy i s vaším autem najedete přímo na vlak a s ním projedete pak tunelem. Je to také jistě zajímavý zážitek. Češi nejčastěji využívají Lötschberg tunel mezi místy Kandersteg a Goppenstein, který významně zkrátí cestu do Wallisu, průjezd trvá cca 10 minut, intervaly jsou tady 15 minut a cena za průjezd včetně posádky činí CHF 20,- ve všední dny a CHF 25,- o víkendech. Příjemným zpestřením cesty může být ale i využití některého z trajektů přes Bodamské jezero. Trajekty vyjíždějí z Meersburgu nebo Friedrichshafenu.

Teď už ale naše vysokohorské tipy pro ty, kteří si rádi užívají zatáčky a hlavně jedinečné výhledy.

Nejdříve se vydejme do nejkrásnějších průsmyků Švýcarska, jejich projetí lze také spojit do okruhu a absolvovat jako jednodenní nebo i vícedenní výlet. Asi nejznámější jsou St. Gotthard (2 108 m) a San Bernardino (2 065 m), průsmyky spojující sever a jih Švýcarska,
ale vlastně i sever a jih Evropy. Za výlet stojí ale i Oberalpass (2 044 m), kudy projíždí známý Ledovcový express, Nufenenpass (2 478 m) a Simplonpass (2 005 m), které spojují Wallis s Ticinem. Do okruhu lze spojit překonání průsmyků Sustenpass (2 224 m), Grimselpass (2 166 m) a Furkapass (2 431 m). Každý z nich je jedinečný a okouzlí vás – Sustenpass ledovci, Grimselpass pohádkově zelenými jezery a Furka výhledy.

V Graubündenu si milovníci zatáček určitě užijí výlet do Arosy, vyjíždí se z Churu, hlavního města tohoto kantonu. Nádherně zapomenutá jsou ale i údolí Val Lumnezia a Valser Tal. Na konci údolí Val Lumnezia si v „samoobsluze“ přímo na parkovišti můžete koupit místní kozí sýr. Viz foto. Prostě si vyberete kousek sýra a peníze vhodíte do kasičky. Ve Valsu můžete navštívit termální lázně, které jsou i jedinečným architektonickým dílem.

K tajným tipům patří také Val d´Anniviers ve Wallisu, odkud šplhají silničky ze Sierre, města vína. Silničky se tady klikatí tak, že pro velké autobusy jsou neprůjezdné a do některých zatáček je třeba si zacouvat. Při Vaší návštěvě zajeďte určitě do Grimentz – vesnice muškátů a dojeďte až na konec údolí k přehradě Moiry.

A úplně tajný tip na konec pro ty, kteří pojedou obdivovat krásy Ticina. Tento svébytný švýcarský kanton, který spojuje to nejlepší ze Švýcarska a Itálie vám nabízí mnoho krásných údolí, kde potkáte minimum turistů, ale zato jedinečnou atmosféru kamenných domů, (z kamene je tady ostatně všechno – stoly, lavice, střechy, sloupky ve vinicích), zelenomodrých řek, vodopádů a útulných restaurací grotto. Zkuste zajet do do Val Verzasca – nebo Valle Maggia, za prozkoumání stojí i všechna boční údolí, okouzlí vás Bosco Gurin
i Cimalmotto, ze San Carlo v údolí Val Bavona můžete vyjet lanovkou na Robiei nebo se alespoň podívat na jedinečný vodopád ve Forogliu, z Fusia, které určitě stojí za zhlédnutí v údolí Val Lavizzara je jedinečný zážitek vystoupat ještě silničkou okolo Lago Sambucco
až k Lago Naret. Cestou zpět rozhodně nepřehlédněte netradiční kostel ve vesnici Mogno od známého švýcarského architekta Maria Botty. Pro zajímavost: převýšení z městečka Maggia v nadmořské výšce 300 m je na několika desítkách kilometrů k tomuto jezeru 2 000 m.
Zpátky se můžete vrátit kouzelným údolím Centovalli kde mnohokrát překřížíte romantickou železnici přes Domodóssolu v Itálii a Simplonpass zpět do Wallisu.
Nevšední zážitek získáte také při cestě z Itálie do Wallisu přes St.Bernard (2 469 m).

Upozornění: Při těchto cestách je vhodné si nechat dostatečnou časovou rezervu, abyste si je mohli dostatečně vychutnat, a řidiči navíc musí počítat se zvýšenou únavou způsobenou větší soustředěností a též velkým převýšením.