úvod

Časopis zaměřený exkluzivně na Švýcarsko vás sveze na parníku pro Lucernském jezeře, zavede vás do prvního přírodního parku v Alpách, projdete se pod Matterhornem, představí vám nového švýcarského velvyslance v Česku, přinese nejen vlakové novinky ve Švýcarsku… A ještě mnohem více!

​

SWISSmag 24 vychází 11. 3. 2021

Zde najdete více informací o předplatném časopisu SWISSmag

Časopis SWISSmag si můžete objednat i v E-SHOPU.

Časopis SWISSmag ve verzi pro tablety a chytré telefony si můžete zakoupit na Issuu.com, Alza media nebo na portálu Floowie.

 



Interview s Philippem Guexem, švýcarským velvyslancem v Praze

Od září 2020 máme v Praze nového švýcarského velvyslance. V důsledku restrikcí koronavirové pandemie se dosud nenaskytla příležitost se s ním setkat osobně.



Ve znamení Českého lva - Nad knihou o česko-švýcarských poutech

Na podzim loňského roku vyšla ve Švýcarsku kniha s názvem „Ve znamení Českého lva“ (À l’enseigne du Lion de Bohême). Autor knihy, Denis Dumoulin, švýcarský historik z Fribourgu, v ní formou antologie sestavil nejpůsobivější příklady historických a kulturních podobností mezi Českou republikou a Švýcarskem.



Lucernský kruh podle Pavla Krbálka

O švýcarském Lucernu mluvil spisovatel Jiří Gruša jako o přístavu české literatury: „Lucern byl náhoda, či ještě lépe cosi, čemu se dnes módně říká bifurkace: místo, kde se kmen stromu, proud řeky či směr vůbec větví a pokračuje jinudy a jinak. Já jsem se tam dostal k nakladateli…“



Po stopách rajských hoteliérů

Svatý Mořic, Zermatt, Lucernské jezero. To jsou tři z nejoblíbenějších švýcarských cílů – a zároveň tři z milníků ikonického švýcarského hoteliérství. Jak se rodil světově obdivovaný pohostinský byznys?



Parní pýcha Lucernu

Švýcarsko je železniční velmoc, přesto nebude řeč o parních mašinkách. Zveme vás na výpravu do časů, kdy ještě železnice ve Švýcarsku neexistovala. Vydejte se po stopách parníků na Lucernském jezeře.



Galerie novinek v železničním ráji

Švýcaři jsou obdivováni coby mistři světa v kolejovém cestování: žádný národ na světě nejezdí vlakem víc než oni. Obliba veřejné dopravy se drží vysoko i díky neustálému zdokonalování služeb. Tady je výběr zlepšováků z poslední doby.



Martigny plné bernardýnů, likérů a dobrého umění

Město v jihozápadním koutu Švýcarska působí na první pohled nenápadným dojmem. Jakmile se mu však dostanete pod kůži, poznáte, že je plné příjemných překvapení.



Gigantická laboratoř přírodních procesů: Švýcarský národní park

Tři dny poté, co Rakousko- Uhersko vyhlásilo válku Srbsku a zahájilo tak první světovou válku, byl v Graubündenu slavnostně otevřen vůbec první národní park v Alpách a ve střední Evropě. Dnes, o více než století později, je stále jediným svého druhu ve Švýcarsku.



Zaostřeno na Matterhorn

Znáte ho z obalů švýcarských čokolád, ale i z nejrůznějších reklam na cokoli, co má na první pohled odkazovat ke Švýcarsku. Matterhorn, nejfotografovanější skála planety, je ikonou Zermattu.



Kořeny kytkožroutsví

Věděli jste, že pesto z medvědího česneku pochází ze Švýcarska? V zemi helvétského kříže se jedí i luční květy.


Předplatné si můžete objednat ZDE.






Štítky: SWISSmag