úvod

Po švýcarské Grand Tour se vydal i český moderátor Martin Severa. Objevovat krásy Švýcarska se rozjel na elektrokole Ekolo. Martin Severa vyjel z Schaffhausenu a přes Lucern dojel až do Emmentalu v kantonu Bern, odkud pokračoval přes pohoří Jura k Ženevskému jezeru. Vybíráme nejkrásnější místa, která navštívil.

​


Text: Martin Severa


Bern – nejmenší hlavní město

Bern je jedno z nejmenších hlavních měst nejen v Evropě (140 tisíc obyvatel) a má neobyčejnou atmosféru. Prý zde nikdy nezmoknete. Ne že by tady nepršelo, ale ulice v centru lemuje podloubí. Celkem to dělá 6 km. Po stranách vede řada kdysi vinných sklepů. Dnes slouží jako galerie, kavárny či umělecké dílny. Ulici protíná zamřížovaný kanál připomínající skrytý mlýnský náhon, který vždy po několika stech metrech vyústí v ozdobnou kašnu. Těch je v Bernu více než 100. Celkový dojem z města umocňuje jeho barva. Bern v roce 1405 vyhořel a dřevěné stavby nahradily pískovcové šedozelené budovy. Barva působí uvolněně, což přitahovalo mnoho osobností. Do lázní sem jezdil Casanova, pobýval tu i Lenin, ale tomu se prý nelíbila zdejší knihovna. Zato Albert Einstein si nestěžoval.


Ulice v centru Bernu lemuje podloubí


Tikot v uších a pelyněk v hrdle

Další den vyrážím směr Neuchâtel a jeho jezero. Stráně na březích zdobí vinice s odrůdami Chasselas a Pinot noir. Neuchâtel je město s jedinečnou architekturou ze žlutého pískovce. Po prohlídce jsem se vydal do pohoří Jura. Šlapu do nekonečného kopce na pětku a palcem levé ruky podporuju elektropohon, až se baterka vybila, a já supím s 25kilogramovým kolem. S vyboulenýma očima sjíždím do hodinářského města La Chaux-de-Fonds. Je zapsáno na seznamu UNESCO díky unikátní architektuře. Vyhořelo a nová výstavba se přizpůsobila hodinkám. Domy mají velká okna, aby byly dílny osvětlené. A proč se „hodinky“ ujaly právě tady? Přes zimu měli horalé hodně času, a tak je začali dělat.

Po přejezdu horského hřebenu jsem konečně vpadl do Val-de-Travers a ocitl se na absintové stezce. Je tady jedna „absintérie“ vedle druhé, zejména v obcích Couvet a Mortier. Tady se absint narodil, když v roce 1792 doktor Pierre Ordinair destiloval extrakt z pelyňku, anýzu a fenyklu.


**


Zátopek a Chaplin

Do Lausanne jsem dorazil včas, abych před Olympijským muzeem objal sochu Emila Zátopka a vzpomněl si, jak se mi kdysi podepsal do památníčku. Další cesta mne vedla podél Ženevského jezera. Po levé straně tisícileté kamenité zdi podpírající terasové vinice Lavaux, které jsou od roku 2005 pod patronací UNESCO, po pravé osvěžující vodní plocha. Výsledkem je národní stříbro švýcarského vinařství – víno odrůdy Chasselas.