úvod

Pěšinkou z Gandrie do Lugana jsem se prošla v druhé polovině září. Nevím, jestli taková atmosféra je tam vždycky, ale tehdy jsem se doslova koupala v blahu. Když nebudu moc exaltovaná, tak popis bude vypadat asi takhle: vlahý vánek stoupá od tyrkysové hladiny k bezchybně modrému nebi, šelest vavřínových listů ruší jen vrzání cikád, pod nohama ubíhá štěrková cesta a v dálce zahučí parník. Nechce se mi jít, chce se mi stát každých pár metrů, tak jsou výhledy libé.

​

Výše popsaná pěšina vede po úbočí Lago di Lugano z Gandrie, která je poslední vesnicí před italskými hranicemi, na luganské předměstí Castagnola. Měří asi 3,5 km. Gandria, to je jen pár domů, které jsou přilepené na strmém svahu jezera. Jsou obráceny k jihu a jejich italský šmrnc je tak silný, že nevíte, zda ještě tady ve Švýcarsku nebo už tam. K celkové atmosféře přispívají i olivové háječky, které se rozkládají kolem. Rozkládají je silné slovo, protože stromy jsou vysázeny na úzkých terasách podepřených zídkami z nasucho skládaných kamenů. Olivy se tady pěstují spíš pro zábavu než pro užitek. Míst, která mají dostatečně příznivé mikroklima, tu moc není. Celková sklizeň vydá asi 80 litrů oleje, který se prodává samozřejmě jen tady, navíc většinou jen na adventních trzích. Spíš, než o delikatesu se jedná o vzácnou kulinární trofej.

Tradice pěstování oliv, podle jedné z naučných cedulí, jimiž je stezka lemována, má své kořeny již ve středověku. Později háje několikrát spálily mrazy. Po roce 1709 se místo olivovníků vysazovaly moruše, na nichž se pěstovali bourci. Ticino včetně sousední Lombardie bývaly vyhlášenými hedvábnickými oblastmi. Když se olivovníky vrátily, protože hedvábí vytlačily umělé tkaniny, pěstovaly se prý hlavně na výzdobu o Květné neděli.

Takhle a podobně jsem si tam početla, pokochala se a natrhla jsem si plnou náruč vavřínu vznešeného (Laurus nobilis) na „bobkový list“.

Při plánování trasy doporučuji dostatečnou časovou rezervu na průběžnou kontemplaci. Cesta je pohodlná a celý úsek dá stihnout za půl hodiny, což by ovšem byla škoda.

Adresa:
Gandria-Castagnola, Ticino, Švýcarsko

Web:
https://www.luganoregion.com/…-grove-trail

Doba dostupnosti:
jaro, léto, podzim

Kategorie:
Příroda a hory, Relaxace a odpočinek

Autor:
Jana Vlková
E-mail:
kytkykjidlu@gmail.com
Štítky: Ticino