úvod

Když jsem se loni na počátku června vydala s partou přátel do Švýcarska, ještě jsem netušila, co se mi tam tentokrát bude líbit nejvíc. Byla to hora Niesen.

​

Když se zdálky podíváte na tuhle horu, která se tyčí nad jezerem Thunersee do výšky 2 362 m, opravdu vypadá jako pyramida. Na vrchol nás hned po ránu dopravila lanovka z městečka Mülenen (leží směrem na Bern), a cestou jsem si všimla, že celou její trasu lemují schody. Tak jsem se zvědavě poptala, co že to má znamenat a dozvěděla jsem se, že se zde každý rok v květnu pořádá závod po nejdelším schodišti světa - je jich totiž celkem 11 674. Maximum přihlášených je 350 běžců, ženský rekord činí 1 hodina 7 minut.

Nahoře jsme se ubytovali v půvabném horském hotelu Berghaus Niesen Kulm (pozor, musíte mít rezervaci a ta na letní sezonu začíná už v lednu), a protože jsem padala hlady, honem jsem chtěla ochutnat něco typicky švýcarského - proto jsem si vybrala bramborové rösti se sýrem. Mňam. Zatímco ostatní vyrazili na túru (je tu několik možností všemi směry), já jsem si v poklidu dala ještě pivo Rugen Bräu a po kávičce jsem se vydala na panoramatickou vyhlídku. A ta mi prostě vyrazila dech. Všechny vrcholy oblasti Berner Oberland, kterou si jen tak mimochodem oblíbili Goethe i lord Byron, jsem měla jako na dlani, a protože bylo nádherné počasí, uviděla jsem i proslulou „trojku“ Jungfrau, Mönch a Eiger. Poseděla jsem na lavičce a nemohla se vynadívat.

Ani se nedivím, že velebný Niesen přitahoval také malíře, nejznámější je asi obraz, který namaloval Paul Klee. Na naučných tabulích jsem si posléze přečetla, kolik jedinečných alpských rostlin rozkvétá na zdejších horských lukách, a to jsem ani nemusela šlapat z kopce do kopce. Mnohé z nich jsem pak objevila i kousek pod hotelem – dva druhy hořců, úpolín, alpskou anemonku i astřičku. Úžasnou večerní tečkou byl západ slunce a na jeho východ jsem si pak s chutí přivstala. Den strávený na hoře Niesen byl prostě paráda, na ten hned tak nezapomenu.

[* *]

Adresa:
Niesen, Švýcarsko

Web:
www.niesen.ch

Doba dostupnosti:
od 10. 5. do 10. 11.

Kategorie:
Příroda a hory

Autor:
Michaela Vaňková
E-mail:
michvankova@seznam.cz


[* *]