úvod

Symbolem Lucernu je proslulý Kapličkový most, avšak ještě silnější dojem ve vás zanechá Lví památník (Löwendenkmal). Impozantní pomník u Ledovcových zahrad je věnován hrdinství vojáků švýcarské gardy, kteří padli při obraně pařížského královského paláce za francouzské revoluce.

​

Regiment švýcarské gardy již od počátku 17. století sloužil jako stráž na francouzském královském dvoře. Když 10. srpna 1792 vtrhli do paláce Tuileries v Paříži revolucionáři, aby zatkli Ludvíka XVI., Švýcaři panovníka statečně bránili proti mnohonásobné přesile. Toho dne v Tuileries zemřelo přes 600 gardistů v boji, další zhruba dvě stovky nepřežily svá zranění nebo byly později zmasakrovány.

S myšlenkou na uctění jejich památky a vybudování pomníku přišel důstojník gardy Karl Pfyffer von Altishofen, který byl v době tragédie na opušťáku doma v Lucernu. Podobu památníku navrhl dánský sochař Bertel Thorvaldsen a v letech 1820-21 ho v uzavřeném pískovcovém lomu asi kilometr od lucernského nádraží a Kapličkového mostu vytesal sochař Lukas Ahorn.

Impozantní lev, z jehož těla ční zlomené kopí, má rozměry zhruba 10x6 m a shlíží dolů z kolmé skalní stěny nad malým jezírkem. Okolo je parčík s vysokými stromy, panuje zde klid a slavnostní atmosféra – jinde rozjívení turisté se chovají skoro jako na hřbitově. Mark Twain pomník popsal jako „nejsmutnější a nejdojemnější kus kamene na světě“. Nepřeháněl. Pohled na lva, který vypadá jako živý, avšak zároveň umírá, je skutečně silným zážitkem.

Adresa:
Denkmalstrasse 4
6002 Luzern

Web:
www.luzern.com/…on-monument/

Doba dostupnosti:
celý rok

Kategorie:
Městské aktivity

Autor:
Roman Zvaric
E-mail:
roman.zvaric@gmail.com