úvod

Švýcarsko a čokoláda, mezi to se někdy klade rovnítko. Kupovat čokoládu při každé návštěvě, to je prostě povinnost. Jít na kurz výroby čokolády, to by si měl člověk dopřát alespoň jednou za pár let. Jeden výborný tip je v Lausanne. Tam jsem si vyrobila vlastní čokoládu a všechno to bylo lepší, než jsem čekala – včetně mé prvotiny v tomto oboru.

​

Majitel podniku Christophe Moret nás vede za „krám“, tedy vstupní část, kde se prodávají jeho výrobky. Pořádá workshopy maximálně dvakrát týdně nejvýše pro deset osob. V krátkosti představuje historii výroby švýcarské čokolády. Milníky to jsou jména, k nimž přiřazuje události. Firmy prostě poznáte, existují dodnes: F. – L. Cailler, první tabulková čokoláda, P. Suchard – osvobodil čokoládu z lékárny a udělal z ní požitek, pro sebe príma byznys, C. – A. Kohler přidal oříšky, H. Nestlé vyrobil sušené mléko, i když původně pro děti, a otevřel cestu mléčné čokoládě, R. Lindt objevil kouzlo konšování jako výsledek hrubé nedbalosti. Tak to bychom měli teoretickou přípravu.

V kurzu jsme samé ženy a ve mně to vzbuzuje pocit, že vůně čokolády má euforizující účinky. Štěbetáme víc, než je normální a taky se smějeme jako by nám bylo o dost méně, než nám je. V dílně to je jak na prvním stupni při „ručprčkách“. Je jasné, že si nemůžeme vyrobit čokoládu od začátku do konce, protože jen to košování trvá mnoho hodin. Náš školitel Christophe taví připravenou hmotu a vysvětluje všechna kouzla s tím spojená. O temperování čokolády byly pravděpodobně napsány celé knihy, a my se spokojíme s tím, že do taveniny je třeba přidat již ztuhlé pecky, aby i naše čokolády tuhly. Konečně máme v rukou sáčky, z nichž stříkáme teplou čokoládu na papír. Máme tam sice předmalovaná kolečka, abychom mohly vyrobit řemeslně stejnoměrné placičky. Je to ale náramná legrace, dělat si cokoliv jiného – tvoříme kolečka, medvídky, smajlíky, písmenka… ,které později zdobíme oříšky nebo sušeným ovocem.

Čokoládové výrobky tuhnou rychle. Když odcházíme, každá třímáme svůj pytlíček. Jsme šťastné jako děti, když vymalovaly první kraslici. Myslím, že příměr dost sedí, protože já jistě nemám šanci dovézt kořist neporozdrcenou. Ostatní si možná hlavu nelámou a sní čokoládu dřív, než budou balit kufr.

Adresa:
L'Espace Chocolat, Avenue de la Harpe 27, 1007 Lausanne

Web:
www.espace-chocolat.ch

Doba dostupnosti:
celý rok

Kategorie:
Místní kuchyně

Autor:
Jana Vlková
E-mail:
kytkykjidlu@gmail.com