úvod

V Ticinu mají speciální restaurace, kterým se říká grotto. Běžně používané vysvětlení říká, že „dříve byly v těchto místech sklady potravin, a pak z nich vznikla pohostinská místa“. Grotto znamená v italštině jeskyně, ale mnohé z těchto restaurací jsou jen kamenné domy. Mne toto vysvětlení pořád neuspokojovalo a připadala jsem si jako dítě, které nechápe něco, co je dospělým úplně jasné.

​

Vím, že jeskyně je jeskyně a hospoda je hospoda. Měla jsem vždycky pocit, že lépe chápu, proč orel létá nebo proč je voda v moři slaná, i když přiznávám, že nechápu ani jedno.
Ale pak jsem na to konečně přišla. V Luganu, respektive v nedaleké Gandrii, mne majitel Grotto Teresa zavedl do skutečného grotto. Vzal mne za ruku a strčil mi ji do štěrbiny v zadní stěně lochu vyhloubeného ve skále. (Při pátrání po tomto fenoménu, jsem si zjistila, že loch je chodba vyhloubená ve skále za účelem skladování potravin a sklep pro stejný účel má mít klenutou klenbu). Ve štěrbině vanulo chladně a já jsem konečně dozvěděla, to mi nikdo dříve neřekl. Dodávám, že místnost byla vybavena policemi, ale také rozporkami, na nichž jsem si představovala vyzrávat zvěřinu – prostě spižírna.

Jako to tedy je? V této oblasti jsou vápencové desky hor nakloněny jakýmsi velmi příhodným směrem. Jak je to u vápence běžné, nekonečnou prací miliard kapek vody se v nich vyhloubily prostorné kaverny. Vzniklá geologická situace způsobuje, že teplota v těchto vzduchojemech se mění během roku jen minimálně. V létě je v tom lochu 12oC a v zimě 18oC. Za tento paradox může právě ten ideální náklon, díky němuž se vzduch v zimě neochlazuje, ačkoli na povrchu je studenější a logicky by měl padat štěrbinou dolů. Tohle už mne uspokojilo. Stejná geologická situace je prý ještě v údolí Madrisco. Všechno ostatní už jsou nápodoby. Kdo neměl přístup ke geologickým puklinám, postavil si velkou kamennou spižírnu.

Grotto je skutečně jen jakási značka. Je to něco jako když se v Česku řekne vinný sklípek. Stavba, jaká může být jen na Moravě, se klidně najde pod tímto označením v jakémkoli českém městě. Provozovatelům takových podniků a jejich zákazníkům stačí, že se tam čepuje víno.

Adresa:
Alle Cantine, 6978 Gandria

Web:
http://www.grotto-teresa.ch/

Doba dostupnosti:
jaro, léto, podzim

Kategorie:
Příroda a hory, Místní kuchyně, Relaxace a odpočinek,

Autor:
Jana Vlková
E-mail:
vlca_cz@volny.czŠtítky: Ticino