úvod

Bellinzonský trh není jen tak pro nic za nic na seznamu UNESCO. Milovník dobrého jídla zde může prožít bezmála kulinární orgasmus.

​

V Bellinzoně se otevírají stánky každou sobotu v 8 hodin ráno, tak jak se to patří u většiny skvělých trhů s jídlem. Mají stříšky v barvách Ticina – jsou modré a červené – a skýtají opravdové kulinární poklady. Švýcarsko, které není svazováno poněkud nesmyslnými hygienickými předpisy Evropské unie, dovoluje, aby nejrůznější laskominy zcela nestoudně útočily na lidské smysly. Žádné gumové rukavice jako z lékařské vyšetřovny, žádné zbytečné vakuované obaly, všechno voní jako o život. Vůně trvanlivých i na místě připravovaných jídel naplňují malé náměstí a přilehlé ulice jako rajská peřina.

Na trhu jsem byla jen jednou, ale je známo, že sortiment se mění podle roční doby a také podle toho, jací trhovci dorazí. Ale myslím, že pilíře ticinské gastronomie tam najdete vždycky.

Švýcarsko a Alpy vůbec, to je ráj klobásek. Na bellinzonském trhu je najdete jistě na několika místech. Jsou většinou obalené jemnými kožíšky ušlechtilých plísní a na stáncích se líně povalují na pultech nebo se svůdně kymácejí v závěsu. Ticino patří do té části Evropy, kde se klobásky více nechávají vysychat a fermentovat, než že by se udily.

Polenta! Do Česka se dostala trochu degenerovaná, nicméně jako vysoce mondénní jídlo. Kterýsi nejmenovaný řečník ji svým výrokem „jedí polentu a uctívají Havla“ označil za ikonickou delikatesu „pražské kavárny“. Kdo neviděl přehlídky polenty v Bellinzoně, neví nic. Dají se tady koupit všechny myslitelné druhy kukuřičné krupice, anebo přímo polenta z některého obřího kotle, v němž směs připravuje pohledný a silný muž. U hotové polenty obvykle stojí krátká fronta místních lidí, kteří si ji odnášejí v krabičkách domů.

Sýry jsou převážně z nepasterizovaného mléka a lehce nepravidelných tvarů. Můžete na nich ještě tušit něžné doteky mlékařů – sýrařů. O chlebech platí totéž. Vede sebe tu v míru a přátelství spočívají laténské bagety i germánské žitné kváskové chleby. Zeleninu a ovoce si představte takovou, jakou byste si přáli v těch nejdivočejších kulinářských snech. Druhová nabídka odpovídá sezoně a je tudíž jasné, že obojí dostalo dávku slunce a povětří nezbytnou proto, aby se vyvinuly žádané chutě. A najdete tu taky celou paletu jednodruhových medů. Ano je to paleta, protože každý má jinou barvu od zlatavě bledé po kolomazově karamelovou temnou.

Až z toho všeho budete unaveni, zasedněte do některé zahrádky kaváren a restaurací, a nechejte doznít všechny ty čichové i vizuální zážitky. Kdyby náhodou pršelo, můžete se po skončení trhu uchýlit na oběd do některé typické restaurace grotto. Anebo si vyjít na hrad a tam všechny vjemy v klidu vytrávit. Ten kulinární zážitek nechává stopu, i když už trhovci složili stánky.

Adresa:
Viale Stazione 1, 6500 Bellinzona, Švýcarsko

Web:
https://www.ticino.ch/…na/2895.html

Doba dostupnosti:
celý rok

Kategorie:
Místní kuchyně

Autor:
Jana Vlková
E-mail:
kytkykjidlu@gmail.com
Štítky: Ticino