úvod

Z majestátního vrcholu Uetliberg se otevírají neskutečné výhledy na město, Curyšské jezero i vzdálená alpská pohoří.

​

Uetliberg (869 m) je posledním vrcholem horského řetězce Albis, který se táhne na západní straně Curyšského jezera. Tyčí se téměř půl kilometru nad Curychem a je oblíbeným cílem krátkých výletů, procházek nebo pikniků, které s oblibou podnikají místní i turisté.

Na Uetliberg se dostanete pohodlně městským vlakem S10, od zastávky pak za několik minut dojdete na samotný vrchol, kde stojí dvě věže: televizní vysílač a elegantní rozhledna, jejíž horní patro sahá do nadmořské výšky rovných 900 m. Kromě toho je zde elegantní hotel Uto Kulm s vyhlášenou restaurací.

Po svazích Uetlingu vede hustá síť stezek s bezpočtem fontán a míst na piknik. Dá se zde vyrazit na různě dlouhé okružní procházky, nebo sejít po svahu zpět do Curychu do čtvrtí Albisgüetli, Albisrieden či Triemli. Nechybí ani cyklostezka, která vede z vrcholu k nádraží v posledně jmenované čtvrti.

Hlavní zdejší atrakcí je panoramatická, asi dvouhodinová procházka po trase modelů planet znázorňujících sluneční soustavu – samotné planety i vzdálenosti mezi nimi jsou vyvedeny v měřítku jedna ku jedné miliardě. Obzvlášť hezky je v těchto místech v listopadu, kdy Uetliberg často vykukuje nad příkrov mlhy, která pokrývá město. A v zimě se stezky vedoucí po svahu dolů do města mění v sáňkařské dráhy.

Adresa:
Uetliberg
8143 Zürich

Web:
https://www.zuerich.com/…ns/uetliberg

Doba dostupnosti:
celý rok

Kategorie:
Městské aktivity, Příroda a hory

Autor:
Roman Zvaric
E-mail:
roman.zvaric@gmail.comŠtítky: Curyšský region