úvod

Lesní ticho, bez rušivého civilizačního hřmotu. Rašelina polyká všechno negativní a vyzařuje sílu. Vrchovištní rašeliniště Etang de la Gruère se nachází poblíž městečka Saignelégier v pohoří Jura, i když katastrálně přináleží ještě třem dalším obcím.

​

Je to kouzelné místo na mírumilovnou procházku kolem „takového lesního rybníčku.“ Rašeliniště vzniklo po té, co se přestaly střídat doby ledové, tedy asi před 12 000 roky. Z hlediska vývoje Země je to kratičký okamžik. Vrstvy rašeliny za tu dobu dorostly tloušťky několik metrů. Nejlepší je kráčet po takových místech bosou nohou, protože tak si nejlépe vychutnáte ten měkký došlap na neobyčejný a pružný povrch. Pěšinka kolem rašeliniště je zařízena jako na všech podobných místech. Tam, kde by se člověk mohl propadnout do bahna, jsou nadělány dřevěné můstky a jinde se chodí volně mezi stromy po tom hebkém, rozhoupaném podkladu.

Voda v nádrži je průzračně čistá, což je v rašeliništních normální, ale z dálky vypadá jako temná kolomaz díky černému dnu, což je také normální úkaz. Díky druhému jevu se rybník krásně prohřívá, takže i v druhé polovině září, kdy jsem ho navštívila, měla voda příjemnou koupací teplotu. Na břehu v zapadajícím slunci piknikovali návštěvníci. Do toho se sem tam ozývaly příjemné přírodní zvuky šumícího lesa a křičících ptáků. V příštím životě chci být bludičkou na takovém místě.

Podle statistik prý Etang de la Gruère ročně navštíví sto až sto padesát tisíc lidí, což mi dává jednoduchým výpočtem denně tři sta až pět set lidí; a to se zdá hodně. Jezero je podle mapy dlouhé asi 500 metrů a široké 60 metrů, ale délku stezky, na níž se lidé rozptýlí, se mi nepodařilo dohledat. Čísla asi nelžou. Tak doporučuji návštěvu na jaro nebo podzim, abyste si mohli užít to, co jsem si užila já – ticho, pusto, klid a nízké zlaté světlo babího léta.

Adresa:
Centre Nature Les Cerlatez 2350 Saignelégier

Web:
https://www.j3l.ch/…de-la-gruere

Doba dostupnosti:
jaro, léto, podzim

Kategorie:
Příroda a hory, Relaxace a odpočinek,

Autor:
Jana Vlková
E-mail:
kytkykjidlu@gmail.comŠtítky: Jura & Three Lakes