úvod

V místech, kde se kdysi stavěly lodě a montovaly motory, dnes vládne umění, moderní design, progresivní restaurace, alternativní kultura a neotřelá architektura.

​

Když v 80. letech přestal být “in” těžký průmysl, továrny na západním předměstí Curychu postupně zavřely své brány. Opuštěné ale nezůstaly dlouho, jejich kouzlo objevili kreativní podnikavci a bývalá industriální zóna se rychle začala proměňovat v centrum alternativní kultury, umění a designu.

Dnes tato čtvrť doslova pulzuje energií. V budovách bývalých továren našly svůj domov galerie, divadla, ateliéry, kluby, kavárny, bary a restaurace, díky nimž se Zurich West stal Mekkou kulturního a nočního života. Místní diskžokejové hrají „k tanci a k poslechu“ např. v bývalé mlékárně nebo na střeše cementárny.

Členitý ráz čtvrti podtrhují mosty a především viadukty - bývalé i dnešní součásti městského dopravního systému. Některé z viaduktů, například Letten, však místo vlakům slouží chodcům a cyklistům.

Ve vkusně zrekonstruovaných činžácích jsou promíchány byty i kanceláře, svá sídla zde mají grafická studia, firmy z oblasti IT, internetové start-upy, apod. Není zde žádné skutečné centrum. Když se po něm však budete pídit, místní vás pravděpodobně pošlou na multikulturní bulvár Langstrasse, kde údajně bydlí lidé z více než stovky zemí.

Adresa:
Zurich West
8005 Zurich

Web:
https://www.zuerich.com/…/zurich-west

Doba dostupnosti:
celý rok

Kategorie:
Městské aktivity, Místní kuchyně, Kultura

Autor:
Roman Zvaric
E-mail:
roman.zvaric@gmail.com
Štítky: Curyšský region