úvod

Dovolená strávená jako několikadenní pěší putování je skvělý způsob, jak si opravdu odpočinout, popovídat si s partnerem, kamarády nebo rodinou. Okolní nádherná příroda vytváří skvělou kulisu, ve které si zdokonalíte i svou fyzickou kondici. V článku vám přinášíme tři tipy na pochody krásným Švýcarskem.

​

Stačí si vybrat trasu, na kterou se chcete vydat, ubytování a termín. Objednat si můžete i celý balíček, který obsahuje ubytování se snídaní nebo polopenzí, obědový balíček a dopravu vašich zavazadel mezi jednotlivými místy. V článku se dočtete o 3 oblíbených turistických stezkách: Via Spluga, Via Stockalper a Via Engiadina.

Via Spluga a monumentální ostroh na údolím Rýna

Na pouť se vydáme z Thusis, městečka, kde se ubytujete před nástupem na cestu. V neuvěřitelné výši se před vámi bude tyčit skalní ostroh nad údolím Rýna. Na tento ostroh je třeba hned na začátku vystoupat nebo nahoru popojet poštovním autobusem. První zastávkou je Via Mala – Zlá cesta, která je dnes přístupná i pro turisty – po schodech a chodníčcích můžete sestoupit až k hladině vody. Další doporučovanou zastávkou je Zillis. Bude záležet jen na vás, jestli se ubytujete už tady, nebo budete pokračovat až do Andeeru.

Další den vás dovede soutěskou Roflaschlucht, která také stojí za zastávku, až do městečka Splügen. Hotely jsou zde historické a ubytování si tady určitě užijete. Ráno vás bude čekat cesta přes průsmyk, je tedy třeba načerpat síly. Nemusíte se ale bát, stoupání není nijak dramatické. Nahoře na vás čekají pastviny i jezero a pak už začínáte klesat do kaňonu směrem na Itálii. Okouzlující výhledy a příroda vás uchvátí. Najdete zde velmi romantické ubytování.

Via Stockalper – vydejte se po stopách obchodníků z doby Stockalpera

Stockalper tento přechod Alp využil a z města Brig vybudoval významné místo, které je východiskem této trasy. Vynechat byste neměli návštěvu Stockalperova paláce a jeho zahrad, procházku uličkami starého města ani nové interaktivní muzeum věnované přírodním památkám UNESCO. Zájemci se mohou vydat také do blízkého Naters, kde je v dřívější vojenské pevnosti muzeum papežské gardy.

První den je dnem výstupu do průsmyku Simplon. Cestu provází v dolní části potok a pak se začne zvedat v zatáčkách, aby překonala převýšení. Minete zříceninu bývalého hostince, potkáte divoce se pasoucí koně a pokocháte se nádhernými výhledy na druhou stranu údolí Rhôny. Přímo v průsmyku jsou i dvě jezera a také hospic, který nabízí ubytování. Po vynikající večeři se doporučuje načerpat síly na další den.

Ráno vás čeká sestup na italskou stranu údolí. Z romantického snění vás občas vyruší pohled na silnici, která se vine údolím podobně jako Stockalperova stezka. Projdete kolem obřích budov z napoleonských dob a malých usedlostí, až se pod vámi vyloupne vesnice Simplon Dorf – místo dalšího noclehu, kde můžete navštívit místní muzeum. Poslední den pochodu vede do Gonda – je zde k vidění expozice věnovaná vojenství. Zpátky do Brigu vás dopraví poštovní autobus. Po výletu si můžete dopřát relax v místních termálech.

Via Engiadina – putování krásnou krajinou na pomezí Švýcarska a Rakouska

Ideálním vícedenním pochodem je Via Engiadina. Pokud ale nemáte moc času, tak se vydejte na dvoudenní putování. Vychází se ze Samnaun a cílem bude Val Sinestra, resp. Sent. Nejlepším obdobím pro zdejší pěší putování je konec léta, tedy přelom srpna a září a dál až do začátku října. Ze Samnaun vystoupáte k rakouské vysokohorské chatě Heidelbergerhütte, kde přenocujete.

Druhý den pak dosáhnete nejvyšší kóty pochodu a začnete klesat údolím Val Sinestra. Cestu vám zpestří několik visutých mostů. Náhle se před vámi objeví majestátní budova připomínající zámek. Jedná se však o hotel. Tady se můžete ubytovat nebo jen osvěžit a dál se už můžete svézt poštovním autobusem nebo pokračovat pěšky až do malebného Sentu, kde objevíte i restauraci s michelinskou hvězdou.