úvod

Z výšky 4 135 metrů je jako na dlani nejvyšší část Alp. Pokud hledáte bezpečnou túru s nádechem pravého dobrodružství, zkuste výstup na Cabane Tracuit z Zinalu ve Wallisu. Když vládne hezké počasí, výhledy od chaty jsou nekonečné a zejména večer a ráno úchvatně „načervenalé“.

​

Výstup na chatu z Zinalu sice není zrovna krátký, ale ani náročný a nebezpečný a rozhodně stojí za to. Poloha klasické kamenné chaty nabízí jednak ne úplně obvyklé nocování ve výšce 3 256 m a jednak možnost přijatelně náročného výstupu na čtyřtisícovku s dokonalou vyhlídkou.


Nádherné ráno cestou k vrcholu. Ledovec je zde bezpečný, být na laně je jistota


Brzy ráno se vyplatí opustit teplo chaty, zamířit k ledovci a vystoupat 800 výškových metrů na vrchol Bishornu. Zblízka uvidíte impozantní Weisshorn, nedaleký monument Dent Blanche a samozřejmě i Grand Combin a Mont Blanc. Blízko je i Dom a v dáli jsou zřetelně rozeznatelné vrcholy Bernských Alp. Lepší je samozřejmě jarní túra na lyžích, budete rychlejší a užijete si i skvělý sjezd.


Jedním z nejvýraznějších vrcholů walliských Alp je bezesporu monumentální Dent Blanche


Túra na chatu může ale být i rodinným výletem. Výstup na Bishorn po ledovci vede na alpské poměry jen mírně vzhůru a metodou „pomalu a vytrvale“ může vrcholu dosáhnout opravdu každý. Podmínkou je samozřejmě odpovídající oblečení, obuv a vybavení. Ledovec je zde skoupý na trhliny, přesto je zodpovědné jít navázaný na laně a mít mačky a cepín. Byla by škoda zůstat jen pár minut pod vrcholkem kvůli chybějícímu vybavení… A i když vaše ambice nebudou vrcholové, výlet do říše hor si užijete i pouhým kocháním se v blízkosti chaty…


Závěrečné kroky na oblý vrchol Bishornu. Nelekejte se! Ta strmá bílá stěna vlevo je známý Weisshorn…Pokud půjde všechno podle plánu, bude v roce 2013 klasická chata Tracuit nahrazena moderní novostavbouRanní pohled od chaty Tracuit západním směrem, špička vlevo je Obergabelhorn, velká stěna uprostřed Dent Blanche