úvod

Čokoláda je potravinou, která vyvolává emoce. Nabírá mnoho podob a chuťových variací a dnes si bez ní už život nedokážeme představit. Umí dodat rychlou energii, ale zároveň skrz chuťové buňky pohladit na duši.

​

Čokoláda je zároveň symbolem Švýcarska, které silně ovlivnilo její dějiny. Ovšem to už jsme v době moderní. Prapůvodní čokoládu by dnes sotva kdo poznal, už jen pro to, že se konzumovala ve skupenství tekutém.
První zmínky o čokoládě se objevily již u olmécké civilizace přibližně tisíc let před Kristem. Definitivně je pak vaření čokolády připisováno Mayům. Ti připravovali z drcených, na slunci sušených a pražených bobů tekutou, našlehanou čokoládu ochucenou vanilkou. Toltékové a po nich Aztékové navázali ve 14. století na mayskou tradici a podle jednoho z jejich bohů, Quetzalcoatla (Opeřený had), pojmenovali kakaovník zkráceně xocolatl. Kakaovník byl totiž považován za dar od bohů a právě Quetzalcoatl byl s ním spřízněný. On učil svůj kmen přípravě nápoje xocolatl a jeho šlechtění.
Kakaovník měl hořkou chuť, podobně jako ta nejvíce hořká čokoláda, a tak se při přípravě čokoládového nápoje přidávalo pro zlepšení chuti třeba chilli, vanilka, hřebíček, pepř nebo kukuřičná mouka. Nápoj se podával studený a byl určen výhradně pro muže. Ne náhodou se mu také říkalo „tekuté zlato“. Kakaové boby měly v té době vysokou cenu, takže čokoládu ze zlatého poháru pil především panovník. Podle staré aztécké legendy měla totiž čokoláda předávat moudrost a sílu kakaovníku. Aztécký vládce Montezuma prý vypil až 50 pohárů denně. A kakaové boby dokonce určitou dobu fungovaly jako platidlo. Za 100 bobů jste tehdy dostali 1 otroka.

Rok 1502 – objevení čokolády

Rok 1502 je milníkem pro čokoládu v Evropě. Kolumbova výprava ji ochutnala a přivezla do Španělska několik kakaových bobů. Španělé o ně ale prozatím valný zájem neprojevovali. Zanedlouho kolonizátor Hernán Cortés začal zakládat kakaové plantáže – díky němu si Španělsko následně udrželo kontrolu nad trhem s kakaovými boby až do konce 18. století.
Kakaovníky se rozšířily nejen po Střední Americe, ale i do západní Afriky. Za skutečně kvalitní se ale stále považovaly pouze původní kakaové boby, ze Střední a Jižní Ameriky.
Čokoláda jako nápoj začala dobývat Evropu. Zejména po přidání medu se stala módním nápojem na španělském královském dvoře, odkud se postupně rozšířila i do zámků ve Francii, Itálii, Německu a Anglii. V polovině 17. století se vedle tradičních hospod, kde základní nabídku tvořilo pivo a víno, začaly otevírat kavárny a čokoládovny.
Ačkoliv čokoládový nápoj byl v té době všeobecně známý a hodně oblíbený, až do konce 18. století si jej kvůli jeho omezené dostupnosti a vysoké ceně mohly dopřát pouze nejvyšší vrstvy společnosti – aristokracie, buržoazie nebo církevní hodnostáři. Průmyslová revoluce vnesla do procesu výroby čokolády mechanizaci. Na drcení kakaových bobů se začaly používat parní stroje, takže ubyla ruční práce a snížila se cena hotových produktů.

Conrad Van Houten

Ještě větší změnou byl rok 1828, kdy holandský chemik Conrad Van Houten vynalezl speciální lis, s jehož pomocí dokázal oddělit kakaové máslo od kakaového prášku. Tím se ještě více snížila cena čokolády, a ta se stávala dostupná stále širším vrstvám společnosti.
Do začátku 19. století se čokoláda konzumovala jen v podobě nápoje. Obvykle se prodávala v podobě instantní pastilky, která se rozpouštěla přímo ve vodě. K dostání často v lékárnách k potlačení hořkosti nebo nepříjemných chutí z léků, své stálé místo měla i v prodejnách s kořením, používala se například k ochucování přípravků na hubnutí. Díky Van Houtenovi se později podařilo vytvořit přesnou kombinaci kakaové hmoty (husté tmavé pasty), kakaového másla a cukru, což dalo vzniknout tuhé čokoládě podobné té, jak ji známe dnes.


Na čokoládové výstavě i v mnoha švýcarských cukrárnách se čokoládové pochoutky vyrábějí přímo před zraky zákazníků

Recept na vynikající horkou čokoládu

Suroviny:

 • 750 g plnotučného mléka
 • 250 g čerstvé smetany s 35 % tuku
 • 250 g fondánové čokolády
 • podle chuti přidejte skořici, badyán, vanilku

Postup:

 • Ohřejte mléko s čerstvou smetanou
 • Přidejte koření, které chcete, a přikryjte nádobu potravinovou fólií
 • Přes jemné sítko nalijte tekutinu, dokud je horká, na jemně nasekanou čokoládu
 • Promíchejte metličkou
 • Před podáváním podle potřeby ohřejte

  Recept od Stéphane Leroux – MOF – Belcolade Belgium