úvod

„Syrovátka? Odporné!“ řekne nejspíš každý Čech, když se ho zeptáte, jestli někdy zkusil pít tenhle vedlejší produkt vznikající při výrobě sýrů nebo tvarohu. Většinou tak syrovátku znají především ženy, protože je oblíbenou součástí nejrůznějších diet, v Česku se dostane hlavně v sušené formě. Ve Švýcarsku ale patří syrovátka k téměř národním nápojům. Dělá se z ní Rivella.

​

Tahle limonáda – to už není ta lehce žlutozelená kapalina, která své zabarvení získává díky mléčnému vitamínu riboflavinu. Jde o chutný nápoj, který Švýcaři a návštěvníci země milují.
Nealkoholická Rivella se tady začala vyrábět před téměř šedesáti lety.

Rodinné tajemství

V roce 1952 přišel s její recepturou na trh doktor Robert Barth, zakladatel společnosti. Ta je dodnes ze sta procent rodinnou firmou a zřejmě nehrozí, že by se pečlivě střežený recept dostal na veřejnost podobně jako před nějakou dobou v případě Coca-coly. Složení kolového nápoje si každý mohl přečíst na internetu. A z čeho se Rivella vlastně skládá a jak vůbec chutná? „Její chuť se nedá přesně popsat – musíte ji prostě vyzkoušet,“ tvrdí Axel Kuhn, šéf mezinárodního oddělení Rivelly na firemním webu. Podle něj není nápoj nijak výrazně sladký, jeho chuť by se dala popsat jako hebounká, nijak dotěrná. Každopádně výrazně prospívá zdraví. A my dodáváme, že kdo neví, nepozná, že má Rivella co společného s mlékem.
Na etiketě je mezi ingrediencemi, z nichž se Rivella skládá, uvedena voda, syrovátka (35 procent), cukr, byliny, výtažek z ovoce a samozřejmě kyselina mléčná. Rivella, jež má své jméno odvozené od italského slova Rivelazione (objev, odhalení), neobsahuje žádná barviva ani konzervanty. Je prostě přírodní do své poslední molekuly.

Zdraví prospěšná

Určitě největší radost dělá odborníkům na výživu přítomnost syrovátky. Ta totiž sama o sobě nezatěžuje lidský organismus a zajišťuje rychlé a souvislé zásobení všech orgánů potřebnými vitamíny a minerály. Žlutozelená kapalina téměř neobsahuje tuky a soli, ale má i mnoho vitamínů rozpustných ve vodě (B1, B2, B6, B12, E i C). Dnes jsou na trhu tři základní varianty Rivelly. Láhev s červenou etiketou je naplněna původní verzí nápoje, nízkokalorická limonáda je označena modrou nálepkou a zelená Rivella má příchuť zeleného čaje. Podle statistik vypije každý Švýcar deset litrů Rivelly ročně. Ne nadarmo se říká, že Rivella patří ke Švýcarsku stejně jako Matterhorn.
Přestože se jí doma daří, v zahraničí už firma tak úspěšná není. V roce 1999 podnikla Rivella SA pokus ovládnout trhy ve Velké Británii, o pět let později zamířila do USA. Ani v jednom případě neuspěla. Od té doby se společnost zaměřuje především na své evropské sousedy; vyváží do Německa, Nizozemí, Francie nebo Rakouska.