úvod

Tašky, kabelky, peněženky, pouzdra na notebooky… Co je na nich zvláštního? Jsou recyklované, vyrobené ze starých plachet, a navíc se jedná o originály. Tohle nabízí firma Freitag.

​


Nepromokne a nepomačkají se v ní papíry – takovou tašku sháněli bratři Markus a Daniel Freitagovi, dva grafici zapálení pro cyklistiku. Nesehnali a při pohledu na curyšskou dálnici dostali nápad ušít si ji z plachty nákladního vozu. Jako popruh použili bezpečností pás, okraje olemovali duší z kola, aby se netřepily. A zrodila se první taška Freitag – nepromokavá, krásně barevná a ekologická. Tato historicky první taška Freitag je vystavena ve stálé expozici Muzea moderního umění v New Yorku. Bratři začali šít tašky i pro své přátele a brzy s nimi začali obchodovat. Tak v roce 1993 vznikla značka Freitag.

Batoh F48 Hazzard

Batoh F48 Hazzard

Dnes nabízí Freitag přes 40 typů tašek, kabelek, peněženek a také pouzdra na notebooky, iPady nebo iPhony. Každá věc je vyrobena z původní plachty. Nestane se tedy, že by existovaly dvě identické tašky. Za to si lidé připlatí, tašky začínají na sto eurech.
Na webových stránkách si můžete vybrat plachtu, ze které si chcete nechat tašku ušít, a sami určíte, které části plachty mají být použity.
Kromě online obchodu nabízí Freitag své zboží ve více než 300 prodejnách po celém světě. Veškerá výroba se však stále odehrává ve Švýcarsku.

Jak taková taška vzniká

Továrna Freitag se nachází v Curychu, nedaleko bytu, v němž si bratři Freitagovi ušili první tašky. Jedná se o jednu z posledních továren v centru města. Freitag vykupuje od přepravních společností plachty, které jsou určeny k likvidaci, ty se v továrně rozřežou na menší díly a vyperou v obřích pračkách.
Designeři poté vybírají z plachet části, které budou na taškách vypadat nejlépe, a pomocí průhledných šablon jednotlivé části vyřezávají. K sešití jsou odeslány do spolupracujících dílen ve Švýcarsku, Francii, Portugalsku a Tunisku, které se specializují na šití z tuhých materiálů.
Jedině tato část výroby probíhá v zahraničí. Sešitá taška se vrací do Curychu, kde se každý kus fotí, balí a odesílá do obchodu. Do curyšského krámu se zboží vozí na kole. Vedle recyklace podporuje Freitag i chráněné zaměstnání – dílny zaměstnávají osoby s postižením.

I obchod je originál

Nedaleko továrny stojí obchod Freitag, který byl sestaven ze sedmnácti plechových nákladních kontejnerů naskládaných na sebe do výšky 26 metrů. Vyrostl zde v roce 2006 podle návrhu švýcarských architektů Annette Spillmann a Haralda Echsle. Na čtyřech poschodích uvnitř kontejnerů je k dostání přes 1 600 originálních Freitag tašek. Ze střechy je možno pozorovat curyšskou dálnici, která bratry v jejich začátcích tak inspirovala.
Vedle curyšského obchodu má Freitag další čtyři značkové obchody ve Švýcarsku a Německu. Prvním z nich byl krámek v Davosu otevřený v roce 2000. Podle bratrů Freitagových je k jeho otevření přivedla touha po slunném počasí, kterého se jim v Curychu nedostávalo.
Davoský obchod je zařízen jako velká sauna a kromě nákupu tašek je tady možné si dát kávu nebo polévku.
Další obchod otevřeli v roce 2002 v Hamburku, v důležitém uzlu kamiónové dopravy. Na radu své babičky ho umístili do okrajové časti Klosterwall a později rozšířili o prostory bývalé galerie nacházející se hned vedle.
Následoval Kolín nad Rýnem a nejnovější značkový obchod v Berlíně. Oba jsou rovněž dílem ateliéru Spillmann a Echsle. Obchody Freitag se vyznačují stejnou hravostí a nápaditostí jako samotné tašky.
Kromě pevnosti a nepromokavosti mají jejich výrobky spoustu šikovných kapes, ergonomické tvary a další vychytávky. Taška F48 Hazzard má například popruhy, díky kterým se dá nosit i jako batoh, obaly na elektroniku zase obsahují vniřní vrstvu, která jim při vysouvání a zasouvání čistí displej.


Taška Messengers Bag

Nová kolekce

Aktuální kolekce Freitag se nazývá Reference. Tyto tašky jsou na jedné straně inspirovány 19. stoletím a posly, kteří na koních rozváželi vzkazy, na druhé straně současnými novináři, kteří předávají zprávy prostřednictvím papírových médií. Celkem 14 nových typů tašek, pouzder a peněžek je tentokrát šito z jednobarevných plachet – šedých, červených a bílých.
Freitag Reference ale není jen nová kolekce tašek. Spolu s uvedením kolekce se objevilo i 14 vydání The Daily Reference – novin, které vznikly v redakci společnosti Freitag.
Od 3. do 30. září loňského roku se bratři Freitagovi a jejich redakční tým scházeli každé ráno nad denním tiskem. Stejně jako vyřezávají kusy z kamiónových plachet, vyřezávali společně úryvky z novin. Ty se zanedlouho objevily na webových stránkách Freitag Reference a návštěvníci stránek k nim psali své komenáře. Redakční tým pak z vybraných komentářů sestavil vydání a vytiskl ho na sto sedmdesát let starém tiskařském stroji. Hotové noviny poslíčci rozváželi do kaváren, restaurací a obchodů po celém Curychu – samozřejmě na kolech. Kromě toho se na webových stránkách objevila vždy i elektronická verze.
Uvedení kolekce doprovázelo rovněž několik ranních přednášek nazvaných Freitag am Donnerstag připravených ve spolupráci se švýcarskou blogerkou a designérkou Swiss Miss.
V loňském roce vyrobila společnost Freitag také sérii míčů – pro fotbalové mistrovství světa v Jihoafrické republice. Krásně barevné míče byly – jak jinak – ušity z použitých plachet.

Tašky na kompost

Zdá se, že Markus a Daniel Freitagovi jsou pro ekologii skutečně zapálení. V rámci týdne designu ve Vídni v roce 2009 představili svůj projekt Urban gardening, tedy městské zahradničení. Navrhli sto tašek na kompost a každou z nich věnovali jednomu návštěvníkovi zahajovacího večera ve Walking Chair Gallery.
Ten na oplátku zanechal svoji fotografii a kontakt jako příslib, že se s taškou do tří měsíců vrátí. Za tu dobu ji měl naplnit kompostem a ten pak přinést zpět do galerie do velké kompostovací nádoby, kterou sem bratři Freitagovi umístili. V průběhu večera také bratři pro hosty uvařili zeleninovou polévku a slupky a odřezky z použité zeleniny posloužily jako první náplň kompostovací nádoby.
R. I. P. je zkratka pro rest in peace – odpočívej v pokoji. Právě to ale bratři Freitagovi použitým věcem nepřejí. Pro ně má zkratka
R. I. P. jiný význam – Recycled Individual Products, volně přeloženo jako „jedinečné recyklované výrobky“.
Poté, co jako plachta na nákladním voze sjezdily celou Evropu, možná celý svět, jim v továrně Freitag připraví další život.
Taška Freitag vás odliší, nepromokne a možná bude zcestovalejší než vy.

www.freitag.ch