úvod

Švýcaři jsou mistři v konzumaci čokolády, ročně jí spořádají 12 kg v přepočtu na jednoho obyvatele. A významně se zapsali i do dějin čokolády, když do čokoládové masy přidali mléko a chuť této sladké pochoutky tak zjemnili a její popularitu výrazně zvýšili. Jet do Švýcarska a neochutnat čokoládu by byl opravdu neodpustitelný hřích. Mám pro vás pět čokoládových tipů, které byste měli zařadit do programu.

​

1. Čokoládový vlak

Čokoládový vlak je společným projektem GoldenPass Services a čokoládovnou Cailler-Nestlé. Pojedete pouze první třídou v secesním vagónu „Pullman“ z roku 1915 nebo moderním panoramatickým vagónem. Výchozím bodem trasy je Montreux ležící na Švýcarské riviéře u Ženevského jezera, odkud vyjedete do středověké vesničky Gruyères, kde vás čeká prohlídka sýrárny a místního hradu. Poté se pokračuje do Brocu za odhalením tajemství výroby vynikající švýcarské mléčné čokolády. Můžete si tady projít výrobu čokolády a kakaového bobu až po hotové pralinky. A hlavně můžete do sytosti ochutnávat a samozřejmě nakupovat. Kousek od čokoládovny najdete i podnikovou prodejnu Nestlé, kde se přesvědčíte, že Nestlé je mnohem víc než čokoláda a nakoupíte špičkové produkty za příjemné ceny. Čokoládový vlak jezdí od 4. 4. do 29. 10. 2020.

2. Lindt’s Home of Chocolate

Novinkou pro letošní rok bude otevření návštěvnického centra Lindt v Kilchbergu na břehu Curyšského jezera, centrum Lindt’s Home of Chocolate se pro návštěvníky otevře 13. 9. 2020 a na 20.000 m2 nabídne řadu atrakcí vč. interaktivního a multimediálního muzea, ve kterém poznáte historii a tajemství švýcarské čokolády a ochutnáte řadu čokoládových pochoutek. V Lindt Chocolate Café si poté odpočinete a vychutnáte kávu nebo horkou čokoládu, popřípadě v podnikové prodejně rozprostírající se na 500 m2 nakoupíte čokoládové pochoutky domů. Specialitou návštěvnického centra ovšem bude 9 metrů vysoká čokoládová fontána a možnost zúčastnit se řady workshopů, během kterých si vyrobíte vlastní čokoládové pochoutky.

3. Čokoládovny s návštěvnickými centry

Řada čokoládoven má svá návštěvnická centra a nabízí tady pohled pod pokličku výroby čokolády a také bohatou ochutnávku. Vybrat si tedy můžete podle místa, kam pojedete nebo přímo podle vaší oblíbené značky, například Läderach, Maestranni, Chocolat Alprose, Cailler, Lindt, Frei a Ragusa. A pokud byste si chtěli vyrobit vlastní čokoládu pod vedením českých instruktorů, vydejte se do Funky Chocolate Club v Interlakenu. Přehled čokoládoven naleznete zde.

4. Sprüngli Café & Restaurant na Paradeplatz

Pokud se chystáte do Curychu, neměli byste vynechat návštěvu některé z prodejen čokolády nebo proslulých kaváren. Tady je několik osobních tipů v Curychu. Firma Teuscher, jejíchž prodejen najdete v centru hned několik, má vždy přepestré výlohy lákavých čokoládových pochoutek. Na samotné Bahnhofstrasse hned u nádraží přiláká vaši pozornost čokoláda Läderach, která patří k těm nejlepším švýcarským, alespoň podle mého vkusu. Kavárna Sprüngli Café & Restaurant na Paradeplatz je pak téměř povinnou zastávkou pro všechny gurmány. Čokoláda, zákusky i slané sendviče jsou tady opravdu delikátní.

5. Švýcarský rok v čokoládě

Nabídka čokolády ale není standartní pro celý rok, ale mění se podle ročních období. Samozřejmé jsou speciality velikonoční a vánoční, ale Švýcaři mají ještě v květnu čokoládové chrousty Läderach všech velikostí, na podzim kaštany a v Ženevě pak nádobu na polévku pro oslavu svátku Escalade. Ale specialit k vašemu objevování během pobytu ve Švýcarsku je ještě mnohem víc.