úvod

Na zasedání švýcarské vlády dne 27. 5. 2020 bylo rozhodnuto o otevření hranic s Rakouskem, Německem a Francií od 15. 6. 2020 a nejpozději 6. 7. 2020 bude obnoveno také volné cestování do Švýcarska v rámci Schengenského prostoru – tedy i pro turisty z České a Slovenské republiky. Turistická infrastruktura bude postupně obnovována od 6. 6. 2020. Česká vláda po svém jednání 1. 6. představila "semafor" pro cestovatele a Švýcarsko patří k „zeleným“ zemím, kam je možné od 15. 6. 2020 cestovat bez omezení, totéž platí i pro cesty turistů ze Švýcarska do ČR. Nejpozději tedy od 6. 7. 2020 tak mohou čeští turisté opět volně cestovat do Švýcarska.


​

Švýcarsko od 15. 6. 2020 spadá mezi země s tzv. „zelenou“ na cestovatelském semaforu Ministerstva zahraničních věcí ČR. To v překladu znamená, že pokud si pro svou dovolenou vyberete Švýcarsko, nebudou vás čekat žádná cestovní omezení a váš návrat bude pohodlný a bez omezení – při návratu zpět do ČR nebudete muset předkládat žádné testy na covid-19.

Po vstupu do Švýcarska není návštěvníkům nařízená karanténa ani žádné další nařízení ohledně izolace, pokud přijíždějící nevykazují žádné příznaky nákazy nebo jiné nemoci. V případě příznaků nemoci je nutné navštívit stránku věnovanou izolaci a karanténě a postupovat podle uvedených pokynů. I nadále platí nutnost dodržování platných hygienických nařízení.

Vzhledem ke stanovisku Švýcarska je tedy cestování do Švýcarska z ČR možné, jakmile se švýcarské hranice otevřou Schengenskému prostoru, nejpozději ovšem od 6. 7. 2020.
Od 30. 5. 2020 je povoleno spontánní setkání lidí do 30 osob (např. fotbalové zápasy a pikniky). Od 6. 6. 2020 budou povoleny veřejné akce do 300 osob – veškeré volnočasové a turistické aktivity (např. kina, divadla, bazény, ZOO, kempy a skupinové výlety). Pravidla budou také uvolněna pro restaurace (již nebude omezen počet lidí u stolu, ale bude nutné dodržovat sociální odstup). Další informace je možné nalézt na SwissInfo.ch.

Aktualizovaný přehled otevírání turistické infrastruktury naleznete na MySwitzerland­.com/open.

Aktuálně je vstup do Švýcarska možný v odůvodněných případech pro služební cesty či nutné návštěvy členů rodiny a příbuzných. Nejčastější dotazy týkající se omezení vstupu a výjimek, svobody pohybu a víz naleznete na webových stránkách Státního sekretariátu pro migraci SEM.Dopravní spojení se Švýcarskem

Autobusové spojení: V současné době se obnovují pravidelná autobusová spojení České republiky se Švýcarskem, v provozu je například od 17. 5. 2020 znovu spoj společnosti ČSAD Tišnov z Brna, Prahy a Plzně do St.Gallenu, Curychu a Bernu. Společnost Nobless Line provozuje 2x týdně svá spojení z Prahy a Plzně do St. Gallenu, Curychu a Bernu. RegioJet plánuje obnovu svých spojení Prahy s Curychem od 1. 7. 2020, s Bernem, Lausanne a Ženevou od 2. 7. 2020 a spoj s Lucernem a Luganem od 3. 7. 2020. Dopravce Flixbus nabídne spojení Prahy s Curychem od 17. 6. 2020 a spojení Prahy se St. Gallenem, Bernem, Lausanne a Ženevou od 18. 6. 2020.

Letecké spojení: Aktuálně nabízí letecké spojení Prahy s Basilejí easyJet (2x týdně) a od června obnovuje SWISS svá spojení Prahy se Švýcarskem, a to následovně:

Praha – Curych:

  • od 5.6. – 4x týdně (pondělí, čtvrtek, sobota, neděle)
  • od 1.7. – 3x denně

Praha – Ženeva:

  • od 21.6. – 1x týdně (neděle)
  • od 1.7. – 6x týdne (mimo soboty)

Průběžně aktualizované informace ohledně poskytování veřejné dopravy na území Švýcarska naleznete na speciální stránce SBB a také na Swiss Travel System.

Cestující letecké společnosti Swiss International Air Lines naleznou aktuální informace o bezplatném případném přebookování, zrušených letech, podmínkách pro rušení již vystavených letenek na průběžně aktualizované stránce SWISS.com. Od pondělí do pátku od 08:30 do 17:00 je též možné využít callcentra na telefonním čísle 296 335 613. Informace k aktuální situaci vám také poskytnou na e-mailové adrese info.czechrepublic@swiss.com.

V případě nouze během vašeho pobytu ve Švýcarsku doporučujeme se obrátit na velvyslanectví ČR nebo velvyslanectví SK v Bernu či příslušné konzuláty.Označení Clean & Safe

Turistická zařízení (hotely, restaurace, lanovky atd.) opatřená označením / štítkem Clean & Safe se vědomě zavázala dodržovat koncept ochrany a nabízí tak svým návštěvníkům / hostům bezpečné a čisté prostředí. Cílem tohoto označení je pomoci v obnově důvěry hostů ve Švýcarsko jako v bezpečný a čistý cíl pro turistické i pracovní cesty. Udělování a koordinaci použití označení Clean & Safe mají na starost jednotlivé švýcarské asociace (HotellerieSuisse, Cableways Switzerland, IG Parahotellerie Schweiz, Verband Öffentlicher Verkehrsmittel, Verband Schweizer Schifffahrtsun­ternehmen, Verband Schweizer Tourismusmanager a GastroSuisse) na základě iniciativy Switzerland Tourism. Bližší informace naleznete na průběžně aktualizované stránce www.clean-and-safe.chAktuální přehled plánovaných akcí

V rámci aktuální situace se nově uskuteční Švýcarský den v Třeboni v sobotu 22. 8. 2020 a Švýcarský den v Praze v sobotu 4. 10. 2020. Přednáška Rhétská dráha - Perla Alp v Třeboni byla přesunuta na 22. 8. 2020, v Bratislavě na 22. 9. 2020 a v Praze na 4. 10. 2020. Oficiální termín konání festivalu Expediční kamera 2020 je prodloužen až do 30. 9. 2020.

Aktuální přehled všech plánovaných akcí naleznete v našem kalendáři akcí pro rok 2020.Přehled základních aktualizovaných informací

Aktuální situace ve Švýcarsku (Federal Office of Public Health FOPH)

Aktuální informace k provozu veřejné dopravy ve Švýcarsku

Aktuální informace od HotellerieSuisse

Aktuální situace v České republice (Ministerstvo zdravotnictví ČR)

Aktuální situace ve Slovenské republice (Ministerstvo zdravotníctva SR)


Poslední aktualizace stránky: 1. 6. 2020, 12:38