úvod

Ve Švýcarsku byla zrušena veškerá celonárodní opatření proti šíření nemoci Covid-19. Cestování do Švýcarska a zpět do ČR je již bez cestovních omezení – cestující před vstupem na švýcarské a lichtenštejnské území nemusí předkládat výsledky testů, certifikát o očkování nebo prodělání nemoci ani vyplňovat příjezdový formulář. To samé platí i pro návrat ze Švýcarska.

​

Vstup do Švýcarska

Občané ČR a SR nemusí od 17. 2. 2022 před vstupem na švýcarské a lichtenštejnské území předkládat výsledky testů na covid-19, platný certifikát o očkování nebo prodělání nemoci ani vyplňovat příjezdový formulář.

Přepravní (letecké, autobusové, železniční) společnosti mohou ovšem mít vlastní firemní pravidla k ochraně svého personálu a dalších cestujících, odlišná od pravidel navštíveného státu a mohou na základě vlastního rozhodnutí požadovat od všech cestujících před započetím cesty negativní výsledek (PCR nebo antigenního) testu, příp. certifikát o očkování nebo prodělání nemoci. Doporučujeme, aby se cestující vždy včas u konkrétního dopravce informovali, jaké podmínky musí splnit, aby byli vpuštěni na palubu veřejného dopravního prostředku, a to i v případě, že přes Švýcarsko pouze tranzitují. Je třeba výslovně požádat o pravidla cestovních společností, nikoliv cílového státu. V opačném případě přepravní společnosti často odkazují na velvyslanectví, který zná pravidla cílového státu, nikoliv jednotlivých přepravních společností.

Tranzit přes území Rakouska a Německa je možný – vždy je nutné opustit území daného státu nejrychlejší možnou cestou bez zbytečných zastávek (výjimečné přerušení na dobu nezbytně nutnou, např. za účelem návštěvy WC je přípustné) a před vlastní cestou je nutné si ověřit aktuální podmínky u místních úřadů také u Velvyslanectví ČR v Berlíně, Velvyslanectví ČR ve Vídni, popřípadě u Velvyslanectví SR ve Vídni. Pro tranzit přes území Švýcarska neplatí žádná omezení.

Bližší a detailní informace ohledně vstupních podmínek do Švýcarska naleznete na webové stránce:


Aktuální opatření ve Švýcarsku

Od 1. 4. 2022 nejsou v platnosti žádná celonárodní opatření proti šíření nemoci Covid-19. Při vstupu do obchodů, restaurací, kulturních zařízení a dalších veřejných prostor a akcí vyžadovány roušky a COVID certifikáty. Povinnost nošení roušek ve veřejné dopravě a ve zdravotnických zařízeních je také zrušena.

Kantony mohou i nadále rozhodnout o zpřísnění již uvolněných opatření a vyžadovat prokazování se COVID certifikátem v určitých zařízení a místech. Švýcarsko uznává evropské covid certifikáty (národní certifikát / Evropský digitální covid pas / EU Digital COVID Certificate) a ve Švýcarsku je možné se jimi v případě potřeby prokazovat. Kontrola certifikátů nahraných v české aplikaci Tečka je také bezproblémová a Švýcarsko uznává české doby platnosti očkování.

Průběžně aktualizované informace ohledně poskytování veřejné dopravy na území Švýcarska naleznete na speciální stránce SBB a také na Swiss Travel System. Podrobný přehled aktuálních opatření naleznete v přehledu švýcarského ministerstva pro veřejné zdraví BAG.
Návrat ze Švýcarska do ČR

Občané ČR, Švýcarska a Lichtenštejnska mohou přicestovat do ČR bez omezení, pokud nestrávili více než 12 hodin v posledních 14 dnech v některé zemi mimo EU, Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Andorru, Island, Monako, Norsko, San Marino a Vatikán (tedy „země EU+“). Od 18. 3. 2022 již neplatí povinnost vyplňovat elektronický příjezdový formulář ani se prokazovat negativním výsledkem PCR / antigenního testu či certifikátem o očkování, nebo o prodělání onemocnění Covid-19.


PDF ke stažení zde

Pro osoby, které pobývaly déle než 12 hodin v posledních 14 dnech před příjezdem do ČR v některé zemi mimo země EU+, platí dodatečné povinnosti (negativní výsledek PCR / antigenní test, nebo platný certifikát o provedeném očkování, nebo platný certifikát o prodělaném onemocnění Covid-19).

Se specifickými dotazy je možno se obrátit na informační linku Ministerstva vnitra ČR +420 974 801 801 (po – čt od 08:00 do 16:00 a v pá od 08:00 do 12:00), nebo na informační centrum Ministerstva zahraničních věcí ČR na +420 222 264 222 (po – pá od 08:00 do 16:00).

Aktuální přehled všech povinností a výjimek pro návrat ze Švýcarska do ČR naleznete na webové stránce:


Dopravní spojení se Švýcarskem

Autobusové spojení: ČSAD Tišnov nabízí spoje z Brna, Prahy a Plzně do St. Gallenu, Curychu, Lucernu, Ženevy, Fribourgu, Lausanne a Bernu. Nobless Line provozuje noční linku do Švýcarska a zpět se svými luxusními autobusy – z Prahy a Plzně do St. Gallenu, Curychu a Bernu. Žlutý dopravce RegioJet nabízí svá přímá spojení Prahy se St. Gallenem, Curychem, Lucernem, Luganem, Bernem, Lausanne a Ženevou. Zelené autobusy dopravce FlixBus nabízejí spojení Prahy s Curychem.

Železniční spojení: České dráhy provozují pravidelné noční spojení lůžkovým vlakem z Prahy do Curychu přes Sargans. Noční přímý spoj odjíždí z Prahy každý den kolem 18. hodiny s plánovaným příjezdem do Curychu následující den v 08:20, zpáteční spoj bude odjíždět z Curychu ve 21:40 s plánovaným příjezdem do Prahy následující den v 11:02.

Letecké spojení: Swiss International Air Lines poskytuje letecké spojení Prahy s Curychem každý den v týdnu bez přestupu a z Prahy do Ženevy bez přestupu vždy v neděli (v ostatní dny s přestupem). Nízkonákladová společnost EasyJet nabízí od března 2022 lety z Prahy do Basileje 4x týdně (pondělí, středa, pátek a neděle) a od dubna 2022 přidá i sobotní spoj, z Prahy do Ženevy provozuje své pravidelné spoje každý den mimo sobotu.


Pro odbavení na letišti si ponechte více času, protože i při on-line check-inu vám bude palubní vstupenka vystavena až u přepážky na letišti. Na palubách letadel SWISS směřujících do a ze Švýcarska je povinné nošení ochranných masek / roušek. Ochranné masky je nutné mít také nasazeny při pohybu po letišti ve Švýcarsku.
Karanténní strategie ve Švýcarsku

Pokud jste ve Švýcarsku a pociťujete některé z příznaků nákazy nebo jiné nemoci, je nutné postupovat podle pokynů k izolaci a karanténě. I nadále platí nutnost dodržování platných hygienických nařízení.
Program Clean & Safe

Turistická zařízení (hotely, restaurace, lanovky atd.) opatřená označením / štítkem Clean & Safe se vědomě zavázala dodržovat koncept ochrany a nabízí tak svým návštěvníkům / hostům bezpečné a čisté prostředí. Cílem tohoto označení je pomoci v obnově důvěry hostů ve Švýcarsko jako v bezpečný a čistý cíl pro turistické i pracovní cesty. Udělování a koordinaci použití označení Clean & Safe mají na starost jednotlivé švýcarské asociace (HotellerieSuisse, Cableways Switzerland, IG Parahotellerie Schweiz, Verband Öffentlicher Verkehrsmittel, Verband Schweizer Schifffahrtsun­ternehmen, Verband Schweizer Tourismusmanager a GastroSuisse) na základě iniciativy Switzerland Tourism. Bližší informace naleznete na průběžně aktualizované stránce www.clean-and-safe.ch


Poslední aktualizace stránky: 1. 4. 2022, 14:20