úvod

Na této stránce naleznete odkazy vedoucí na oficiální a průběžně aktualizované informace ohledně nákazy koronavirem COVID-19 v ČR a ve Švýcarsku.

​

S účinností od 23. 3. 2020 byla na celém území České republiky prodloužena karanténa a omezen volný pohyb lidí, a to do 1. 4. 2020. Cesty do zahraničí jsou nadále zakázány a i nadále platí všechna předchozí omezení a nařízení Bezpečnostní rady státu a Vlády ČR.

V případě nouze během vašeho pobytu ve Švýcarsku doporučujeme se obrátit na velvyslanectví ČR nebo velvyslanectví SK v Bernu či příslušné konzuláty.


POZOR: Aktualizace ohledně repatriačních spojů ze Švýcarska zpět do České republiky naleznete na webových stránkách Velvyslanectví ČR v Bernu.
Nadcházející autobusové spoje:

  • 27. 3. 2020 v 18:00 z Bernu se zastákou v Curychu a St. Gallenu (noblessline@noblessline.cz, +420 602 333 369)
  • 28. 3. 2020 ve 13:00 z Curychu se zastávkou v St. Gallenu (info@regiojet.cz, +420 222 222 221)
  • 2. 4. 2020 ze Ženevy se zastávkami v Lausanne, Bernu, Curychu a Basileji (bus@uchytil.cz, +420 603 992 971
  • Upozorňujeme, že se nejedná o přepravu organizovanou Velvyslanectvím ČR v Bernu a velvyslanectví není tudíž v této záležitosti ani kontaktním místem.Dne 16. března 2020 vyhlásila švýcarská vláda na podporu boje s koronavirem mimořádný stav na celém území Švýcarska a uzavřela své hranice pro turistické cesty. Jedná se o nevyšší možný stupeň klasifikace epidemiologické situace ve Švýcarsku. Mimořádný stav platí od půlnoci 16. března 2020 do 19. dubna 2020.

  • Přijatá opatření: Zákaz shromažďování pěti nebo více osob ve veřejných prostorách. 
Otevřeny jsou nemocnice (nejsou dovoleny návštěvy), obchody s potravinami, lékárny, drogerie, take-aways, závodní jídelny, pumpy, autoservisy, kiosky, nádraží, banky, pošty, hotely a veřejné úřady. Fungují dovážkové služby potravin. Není potřeba dělat zásoby, zásobování funguje.
  • Uzavřeny jsou všechny obchody, které nejsou nutné pro zajištění každodenního života, stejně tak jako všechny restaurace, bary, diskotéky, zábavní a sportovní zařízení (tj. např. muzea, sportoviště, lyžařská střediska), kadeřnictví a kosmetické salony. Školky budou uzavřeny, jen pokud je kantony zajištěno hlídání. Na celém území Švýcarska jsou až do 19. dubna 2020 uzavřeny také všechny školy.
  • Kontroly na hranicích: 
Po dobu trvání nouzového stavu funguje provoz na hranicích Švýcarska s Itálií, Francií, Německem a Rakouskem ve zpřísněném a omezeném režimu. Menší hraniční přechody jsou uzavřeny a doprava stažena do několika větších. S kontrolami na hranicích pomáhá armáda. Do Švýcarska mohou vstoupit pouze ze zahraničí se vracející Švýcaři, osoby s trvalými pobytovými tituly a pendleři.
  • Švýcarská letiště umožňují cizincům tranzit přes Švýcarsko pouze s potvrzeným návazným letem bez opuštění tranzitního prostoru letiště. Bližší informace naleznete na tomto odkazu.


Bližší informace naleznete na webových stránkách Velvyslanectví ČR v Bernu.Průběžně aktualizované informace ohledně poskytování veřejné dopravy na území Švýcarska naleznete na speciální stránce SBB a také na Swiss Travel System.

Cestující letecké společnosti Swiss International Air Lines naleznou aktuální informace o bezplatném případném přebookování, zrušených letech, podmínkách pro rušení již vystavených letenkách naleznete zde. Od pondělí do pátku od 08:30 do 17:00 je též možné využít callcentra na telefonním čísle 296 335 613. Informace k aktuální situace vám také poskytnou na e-mailové adrese info.czechrepublic@swiss.com.V návaznosti na mimořádná opatření a omezení vydaná Bezpečnostní radou státu a Vládou ČR bohužel rušíme následující akce pro veřejnost:

Švýcarský den v Praze, který se měl uskutečnit v sobotu 4. 4. 2020 bude přesunut na pozdější datum, o kterém v současné době jednáme. Jakmile budeme mít potvrzeno nové datum akce, budeme vás informovat.

Přednáška Rhétská dráha - Perla Alp v Bratislavě byla přesunuta na 22. 9. 2020 a přednášky v Praze a Teplicích budou přesunuty na pozdější datum, o kterém vás budeme informovat.

Oficiální termín konání festivalu Expediční kamera 2020 je prodloužen až do 30. 9. 2020 a všem spolupořadatelům akce bylo doporučeno přesunutí termínu jejich promítání. Bližší informace naleznete zde.

Z rozhodnutí rady Mezinárodní hokejové federace (IIHF) bylo letošní mistrovství světa v ledním hokeji, které se mělo konat v Curychu a Lausanne ve dnech 8. - 24. 5. 2020, zrušeno. Dle IIHF není možné přesunout mistrovství světa do jiné země a případné přeložení mistrovství světa ve Švýcarsku na příští rok je tématem, které musí projednat kongres na základě faktu, že pořadatelé mistrovství světa jsou určeni až do roku 2025.


Přehled základních aktualizovaných informací

Aktuální situace ve Švýcarsku (Federal Office of Public Health FOPH)

Aktuální informace k provozu veřejné dopravy ve Švýcarsku

Aktuální informace od HotellerieSuisse

Aktuální situace v České republice (Ministerstvo zdravotnictví ČR)

Aktuální informace Státního zdravotního ústavu

Aktuální situace ve Slovenské republice (Ministerstvo zdravotníctva SR)

Aktualizované on-line zpravodajství k tématu COVID-19