úvod

Ženeva, Vaud, Fribourg patří mezi tři krásné oblsati, které se rozprostírají v blízkosti Ženevského jezera na jihozápadě Švýcarska, a kam se z České republiky pohodlně dopravíte autobusem nebo letadlem. V roce 2020 bude hostit město Lausanne část Mistrovství světa v ledním hokeji a zde vám přinášíme tipy na výlety po okolí.

​

Lausanne

Samotné město se rozkládá ve třech výškových úrovních, které spojuje jediná linka jediného švýcarského metra. Vyjíždí z Ouchy od Ženevského jezera přes střední část s nádražím až ke katedrále na samém vrcholu. Lausanne je studentským městem a nabízí i řadu muzeí a galerií. K nejoblíbenějším patří olympijské muzeum v parku nad jezerem. Město je také sídlem Mezinárodního olympijského výboru. V roce 2019 se otevřel v Lausanne unikátní vodní svět Aquatis a stal se největším areálem v Evropě věnovaný sladkovodním živočichům.
www.lausanne-tourisme.ch


Montreux

Město na riviéře Ženevského jezera si nejlépe vychutnáte při procházce po promenádě bohatě osázené pestrobarevnými květinami, které vynikají na pozadí blankytného jezera a zasněžených vrcholků hor. Promenáda vás dovede až k soše Freddieho Mercuryho, který zde strávil velkou část života a má tady i své muzeum. Jeho socha je oblíbeným cílem fotografů a vytvořila ji česká sochařka Irena Sedlecká. Pěšky dojdete až k vodnímu hradu Chillon, který je patrně nejfotografova­nějším hradem Švýcarska. Z centra města sem ale můžete dojet i lodí po jezeře.
www.montreuxriviera.com


Hrad Chillon

Vodní hrad Chillon měl za úkol střežit provoz na tehdy úzké a významné cestě spojující jih a sever Evropy. Na nějakou dobu se proměnil i ve vězení a zapsal se tak i do literatury. Lord Byron, který Chillon navštívil napsal báseň Vězeň Chillonský o muži přikovaném zde ve studené kobce. Vy si hrad můžete prohlédnout sami nebo s průvodcem. Tištěné informace dostanete k dispozici i v češtině. Nově je v areálu otevřena také kavárna.
www.chillon.ch


Vevey

Vevey proslavila hlavně firma Nestlé, která tu má své sídlo, a pak Charlie Chaplin, který v Corsier sur Vevey žil se svou početnou rodinou. Pokud byste chtěli vědět více o výživě, můžete se vydat do Alimentária, muzea věnovaného stravování, v jehož zahrádce najdete i mnoho užitkových rostlin. A přímo před budovou v jezeře obří zapíchnutou vidličku. Na nábřeží před budovou postává ve své obvyklé pozici i Charlie Chaplin. A o malý kousek dál, na krásném poloostrově zakousnutém do vod Ženevského jezera najdete vzpomínku na Jana Palacha. Sochu tu nechal vytvořit Václav Havel.
www.montreuxriviera.com


Chaplinův svět

Doslova tak se jmenuje v překladu jedinečné interaktivní muzeum vybudované v prostorách zámečku a přilehlého natáčecího studia v Corsier, kde žil a tvořil Charlie Chaplin. Samozřejmě tu nechybí ani možnost se občerstvit a nakoupit tematické suvenýry. Bonbónkem na celé návštěvě je zahrada a výhled na Ženevské jezero. Při prohlídce se neubráníte pocitu, že jste přišli na návštěvu opravdu k Chaplinovi domů. Nechte si na Chaplin‘s World dost času, areál je rozsáhlý.
www.chaplinsworld.com


Rochers-de-Naye

Z Montreux vyjedete zubačkou vysoko nad jezero, kde vás čekají svišti, nádherné výhledy, v zimě dokonce kancelář švýcarského Santa Clause a v době Mistrovství světa v ledním hokeji 2020 omamně vonící louky plné bělostných květů narcisů. Ostatně za tímhle zážitkem sem vyráželi turisté již na konci devatenáctého století, jak o tom svědčí dobové turistické plakáty. Vláček, který vás sem dopraví stojí v Montreux na nádraží na zvláštní koleji. Nahoře se můžete procházet, fotografovat nebo pozorovat sviště. Na výlet počítejte alespoň tři hodiny.
www.mob.ch


Olympijské muzeum v Lausanne

V překrásném parku, který se zvedá od hladiny Ženevského jezera v lausannské čtvrti Ouchy stojí budova Olympijského muzea. Muzeum je interaktivní a před nedávnem renovované. Průběžná obnova exponátů tady ale probíhá stále. Už samotný park muzea stojí za návštěvu. Pokud byste se chtěli poměřovat s těmi nejlepšími sportovci světa, máte tady jedinečnou příležitost. Objekty v zahradě znázorňují nejdelší hody, skoky a další rekordy. Poblíž vstupu do budovy najdete i sochu české atletické legendy Emila Zátopka, kterou tady nechal vybudovat v roce 2002 český veslař, který se v Lausanne usadil, René Líbal.
www.olympic.org/museum


Čokoládovna Cailler

K oslazení hokejového života dobře poslouží návštěva čokoládovny Cailler v Brocu nad Ženevským jezerem. Můžete si tady projít výrobu čokolády od kakaového bobu až po hotové pralinky. A hlavně můžete do sytosti ochutnávat a samozřejmě nakupovat. Dopraví vás sem vlak, a to přímo čokoládový z Montreux, ale dojedete sem samozřejmě i autem. Kousek od čokoládovny najdete i podnikovou prodejnu Nestlé. Tady se přesvědčíte, že Nestlé je mnohem víc než jen čokoláda a nakoupíte špičkové produkty za příjemné ceny.
www.cailler.ch


Gruyères

Gruyères, to je název půvabného středověkého městečka, které dalo jméno i proslulému sýru. A je to také první zastávka Čokoládového vlaku, který vyjíždí z Montreux. Důvodů k návštěvě je vedle mimořádně romantické atmosféry městečka a ukázkové sýrárny ale ještě mnohem více. K návštěvě láká středověký hrad, který si můžete projít i sami s česky tištěným průvodcem a také velká galerie a kavárna H. R. Gigera, autora Vetřelce. A Švýcaři sem jezdí ještě za jednou specialitou, za obřími pusinkami Meringue, které se podávají s dvojitou šlehačkou a čerstvými malinami.
www.la-gruyere.ch


Čokoládový vlak

Je splněný sen všech milovníků dobrého jídla. Vyjíždí z Montreux a zaveze vás nejdříve do městečka Gruyères na prohlídku sýrárny spojenou s ochutnávkou sýra a pak dál až do čokoládovny Cailer v Brocu. A když vám ještě prozradíme, že cestu budete absolvovat v nostalgických vagonech z doby Belle Epoque a jízdu zahájíte na palubě vlaku horkou čokoládou a croissantem, k dokonalému dni plnému švýcarských pochoutek již nic nechybí. Snad jen dodat, že na výlet je třeba si rezervovat celý den, tedy minimálně čas do 16:00, kdy se vlak vrací na nádraží v Montreux.
www.mob.ch


Les Diablerets

V ochutnávce Švýcarska by neměly chybět hory, vydejte se tedy alespoň na jeden den do Alp Ženevského jezera, ideálně do Les Diablerets. Z Lausanne sem dojedete vlakem a pak půvabnou horskou železnicí. Po procházce městečkem se můžete vypravit přímo na ledovec Glacier 3000. K dolní zastávce Pillon vás doveze poštovní autobus nebo případně vaše auto. Obří kabina vás pak dopraví do budovy projektované Mariem Bottou, a která má připomínat svým tvarem ďáblovy vidle. Les Diablerets by se totiž dalo přeložit jako Ďáblíkov. A ďábelská je tady i nabídka adrenalinových zážitků různé náročnosti – via-ferrata, jízda rolbou nebo procházka po ledovci, sjezd bobovou dráhou nebo nejoblíbenější přechod prvního visutého mostu světa spojujícího dva vrcholy s jedinečnými vyhlídkami. Na výlet si naplánujte celý den.
www.villars-diablerets.ch


Vinice Lavaux

Švýcarsko má i svá četná tajemství. Málo se například ví, že ve Švýcarsku se téměř ve všech kantonech pěstuje vinná réva a vyrábějí se tady vynikající vína. K nejproslulejším regionům z tohoto pohledu patří Oblast Ženevského jezera a vinice Lavaux, která se díky strmosti obdělávaných vinic dostala i na seznam kulturního dědictví UNESCO. Oblast začíná hned u Lausanne a bylo by tedy škoda sem nezajet alespoň na krátký výlet s ochutnávkou. Na celodenní nebo půl denní výlet po vinicích se můžete vydat i na kole popřípadě vyhlídkovým vláčkem.
www.lausanne-tourisme.ch


Ženeva a švýcarské hodinky

Poodhalit tajemství výroby proslulých švýcarských hodinek můžete na příklad v hodinářském muzeu Patek Philippe v centru Ženevy. Možná vás trochu překvapí, že na počátku byla spolupráce Čecha s Polákem. Hodinky můžete obdivovat zblízka a dozvíte se, jak se i tady proplétaly doby dobré i zlé a proč vůbec výroba hodinek ve Švýcarsku začala. Proč právě tady na hranicích Francie a Švýcarska a jak s tím souvisí známý ženevský vodotrysk.
www.patek.com


Zahrady a parky Ženevy

V Ženevě je spousta zahrad a květinové výzdoby. Ve vašem itineráři by neměly chybět mimořádně oblíbené květinové hodiny, Botanická a Růžová zahrada a Park reformace, kde najdete připomínku všech významných reformátorů Evropy. Do Růžové zahrady, která je na druhém břehu jezera, přejedete jednou že žlutých lodí, jež je součástí městské dopravy. V době hokejového šampionátu budou zahrady v plném květu. Vstup je do všech zdarma.
www.geneve.com


Po českých stopách v Ženevě

Při vaší návštěvě Ženevy vás možná přilákají i české stopy. Vaše putování můžete začít v Parku reformace, kde je vzpomenut i Jan Hus. Další nezbytnou zastávkou je pak Hotel Beau-Rivage Geneva, kde byl 1. 11. 1918 podepsán dokument o vzniku Československa a byl tady ubytován T. G. Masaryk. Mají tu i jeho salónek, který vám na požádání ukáží. Přímo v parku Jardin Monument Brunswick před hotelem pak najdete lavičku, resp. dvě křesla Václava Havla od Bořka Šípka pod lípou, která tady byla vysazena na paměť Olgy Havlové.
www.beau-rivage.ch


Procházka po Ženevě

V Ženevě musíte zajít do Starého města, projít se jeho uličkami, navštívit katedrálu Sv. Petra a vystoupat po schodech do jedné z věží. Tak jedinečný výhled na město a jezero budete mít jen odtud. Občerstvěte se ideálně v některém z místních bister. Na nábřeží se pokochejte výhledem na Mt. Blanc a proslulý vodotrysk Jet d'Eau. Ten původně sloužil k udržování tlaku vody pro výrobce hodinek a byl vybudován přímo na řece Rhoně. Ženevanům se líbil, a tak si ho později, když už nebyl potřebný pro průmyslové účely, přestěhovali přímo na jezero. Jedno z prvních tady používaných čerpadel pocházelo od českého výrobce Sigma. Při procházce nevynechte alespoň některou ze zahrad a na skok zajeďte tramvají do Carouge.
www.geneve.com


Hudba a Montreux

Milovníci hudby nemohou vynechat návštěvu Montreux. V létě se stává dějištěm světově proslulého jazzového festivalu Montreux Jazz Festival. Má co nabídnout ale i v době hokejového šampionátu. Nezbytné je vyfototit se u sochy Freddieho Mercuryho a zajít do jeho muzea, resp. do expozice The Studio Experience věnované skupině Queen (vstup je zdarma). Známá skladba „Smoke on the Water“ skupiny Deep Purple vznikla také na základě zážitku odtud, když došlo k požáru jednoho ze studií a dým se šířil po hladině celého jezera.
www.montreuxjazzfestival.com


Carouge

Reformace dala vzniknout v Ženevě městu ve městě. Katolíci, často hlavně stavitelé italské národnosti, byli nuceni se vystěhovat za hranice tehdejšího města za řeku Arve a založit tady město nové. Tady máte pocit, že jste se ocitli v jiné zemi, možná v Toskánsku. Domy tu mají jen dvě patra a město je velmi příjemné a kompaktní. Z centra Ženevy sem dojedete tramvají číslo 12.
www.carouge.ch


Výlet po stopách Sissi

Oblast Ženevského jezera se císařovně Sissi stala osudnou. Ráda sem jezdila, příjemné klima jí dělalo dobře. Bydlívala v Ženevě v hotelu Beau Rivage Geneve přímo na břehu jezera. Odtud se také 10. 9. 1898 vydala na cestu lodí do Montreux. Při nastupování ji přímo na nábřeží probodl anarchista Luigi Lucheni. Sissi pak v hotelu Beau Rivage Geneve, kam byla odnesena, skonala. V parku před hotelem ji dnes připomíná socha, nádhernou sochu Sissy najdete také v Territetu na předměstí Montreux.
www.beau-rivage.ch


Solné doly v Bex

Málo se ví, že Švýcarsko má také svůj solný důl. Najdete ho u městečka Bex. Částí dolu projíždí vláček a částečně jím procházíte pěšky. V přilehlé prodejně pak můžete nakoupit slané suvenýry pro celou rodinu, od koupelových solí až po bylinkové. Nedaleko odtud je i klášter Saint Maurice, který se může pochlubit nejdelší nepřetržitou historií fungování, a to již 1.500 let. Podařilo se doložit, že legenda o římském vůdci legie Mauricovi se zakládá na pravdě a odehrála se právě tady.
www.seldesalpes.ch


Výlet lodí po Ženevském jezeře

Ženevské jezero zve k vyjížďce lodí. Vodní cesta spojuje všechna proslulá švýcarská města na ženevské riviéře – Ženevu, Lausanne, Montreux, Vevey, Nyon i francouzský Evian. Za zastávku stojí také malebné vesnice jako Cully, Lutry, Pully nebo Saint-Saphorin proslulé vinnými sklípky a vynikajícími restauracemi, kde si můžete dát filátka z jezerního okouna. Loď zastavuje i u vodního hradu Chillon a pohled na něj z vody je nejhezčí.
www.cruiselakegeneva.com / www.cgn.ch


Návštěvnické karty pro ubytované

Před cestou si prostudujte, co nabízí místo, které jste si vybrali pro svůj pobyt ubytovaným hostům a nechte si v hotelu vystavit návštěvnickou kartu. V Ženevě a Lausanne tak získáte místní dopravu zdarma, a protože Švýcarsko není nejlevnější zemí, každá úspora potěší. Pokud poletíte do Ženevy letadlem, můžete si zdarma přímo v hale, kde přijíždějí zavazadla, vytisknout vlastní jízdenku na místní dopravu platnou dvě hodiny. V klidu a bez dalších nákladů tak dojedete do místa vašeho pobytu.
www.geneve.com


Panoramatický vlak Golden Pass Line

Tip pro milovníky vláčků: Golden Pass Line potěší každého, kdo má rád vlaky. Jednak zde zažijete až neuvěřitelně rychle se měnící švýcarskou krajinu, když ze stanice Montreux od jezera začnete stoupat do hor. Některé vlaky jsou navíc tak speciálně tvarované tak, že budete mít pocit, že soupravu řídíte vy. Spodní část, kde je první třída, je vytažena dopředu a teprve nad ní je kabina strojvedoucího.
www.mob.ch